Oko 82.000 dece u Srbiji izloženo zloupotrebi dečjeg rada u Srbiji: Zvanično istraživanje: Naši najmlađi rade i sa opasnim materijama i sa mašinama, na ekstremnim temperaturama…

Prema rezultatima prvog nacionalnog Istraživanja o zloupotrebi dečijeg rada u Srbiji, koje je sproveo RZS u saradnji sa Međunarodnom organizacijom rada (MOP), oko 82.000 dece tj. 9,5 odsto ukupnog broja mališana uzrasta od 5 do 17 godina je izloženo dečijem radu kako bi dopunili porodične prihode.

.

Foto: shutterstock

.

Stopa zloupotrebe dečijeg rada, kako je istaknuto u rezultatima istraživanja, iznosi 6,7 odsto za decu uzrasta od 5 do 11 godina, 15,1 odsto za decu od 12 do 14 godina, i 10,1 odsto za decu od 15 do 17 godina, što znači da se u Srbiji najviše zloupotrebljavaju deca od 12 do 14 godina.

Blic preporučuje

Najviši postotak dece koja su izložena opasnim poslovima je iz grupe od 15 do 17 godina i oni su, navodi se u istraživanju, izloženi prašini, radu sa opasnim materijama i uređajima, radu u neudobnom položaju tokom dužeg perioda, ekstremnim temperaturama, vlažnosti…

Dečaci više izloženi zloupotrebi rada u Srbiji

U svim starosnim grupama, stopa zloupotrebe dečjeg rada je veća kod dečaka nego kod devojčica, i postoji i veća verovatnoća da će dečaci biti izloženi opasnom radu.

Zloupotreba dečijeg rada češće se nalazi u neurbanim nego u urbanim područijima u Srbiji, a najviše se sreće u poljoprivredi. Kako je istaknuto u istraživanju, činjenica da je najčešći slučaj da su deca izložena zloupotrebi rada u poljoprivredi ima veze sa tim da deca često učestvuju u poljoprivrednim radovima zajedno sa roditeljima, kao neplaćeni pomažući članovi porodice.

Najviši postotak dece koja su izložena opasnim poslovima je iz grupe od 15 do 17 godina i oni su, navodi se u istraživanju, izloženi prašini, radu sa opasnim materijama i uređajima, radu u neudobnom položaju tokom dužeg perioda, ekstremnim temperaturama, vlažnosti…

Brojke u ovom izveštaju ne obuhvataju decu izloženu najgorim oblicima dečjeg rada koji nisu pokriveni anketiranjem domaćinstava. Primećeno je da je za decu uzrasta od 5 do 14 godina rasprostranjenost zloupotrebe dečjeg rada nešto viša ukoliko je nosilac domaćinstva formalno zaposlen (22,8 odsto) nego ako radi u sivoj ekonomiji (20,5 odsto). Nasuprot tome, kod dece uzrasta od 15 do 17 godina, rasprostranjenost zloupotrebe dečjeg rada iznosi 19,7 odsto za decu čiji nosilac domaćinstva radi u sivoj ekonomiji, a 13,3 odsto kod dece čiji su nosioci domaćinstva formalno zaposleni.

Kod dece iz domaćinstava gde su oba roditelja zaposlena, stopa zloupotrebe dečjeg rada iznosi 11,2 odsto. Stopa zloupotrebe dečjeg rada za decu ne varira mnogo u zavisnosti od nivoa obrazovanja nosioca domaćinstva. U domaćinstvima čiji nosilac ima fakultetsko obrazovanje iznosi 20 odsto, što je ista stopa kao u domaćinstvima čiji nosilac ima samo osnovnu školu.

Većina dece uzrasta od pet do 17 godina, tačnije 43,8 odsto, postala su žrtve zloupotrebe dečjeg rada kako bi dopunila porodične prihode. Još 38 odsto postala su žrtve zloupotrebe dečjeg rada kako bi stekla određene veštine. Deset procenata dece je kao razlog navelo i pomaganje u porodičnom poslu. Vrlo malo dece je kao razloge navelo doprinos otplati porodičnih dugova i nezainteresovanost za školovanje.

Najveći broj dece koja su izložena zloupotrebi dečjeg rada angažovana su u poljoprivredi. U poljoprivredi je veći procenat devojčica nego dečaka. Većina dece uzrasta 5–17 godina angažovana su kao pomoćni porodični radnici i to oko 60 odsto.

U proseku, deca uzrasta od 5 do 14 godina provela su 11,7 sati nedeljno radeći, a deca uzrasta 15 do 17 godina radila su 23,3 sata nedeljno. Deca uzrasta 15–17 rade više sati, nezavisno od pola i oblasti stanovanja. Prosečno radno vreme u urbanima oblastima iznosi skoro 30 sati, 8 sati više nego u neurbanim oblastima. Prosečno radno vreme je duže u poljoprivredi nego u uslužnom sektoru.

(Izvor: RZS)

Želite da vam “Blic Biznis” donosi najnovije i ekskluzivne informacije o ekonomiji i dešavanjima u svetu biznisa, da čitate o uspesima i padovima srpskih privrednika, ali i poslovima koji u Srbiji i svetu donose novu eru u biznisu. Postanite i vi deo kluba koji čini više od 100.000 ljudi. Prijavite se na newsletter i na mejlu očekujte najaktuelnije i najekskluzivnije informacije.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com