Осам деценија појма геноцид – са конференције у Београду поручено да идеологије зла нису побеђене

среда, 08.11.2023,  12:47 -> 13:47

Извор: РТС/Танјуг

Поражавјући је податак колико је мало научних радова о страдању цивила у усташком логору Јасеновац у Независној Држави Хрватској (НДХ) и другим логорима током Другог светског рата, рекла је премијерка Србије Ана Брнабић на отварању научне конференције “80 година појма геноцид – Студија случаја: Геноцид над Србима, Јеврејима и Ромима у НДХ”. Захвалила је “Музеју жртава геноцида” на досадашњем одговорном, тешком и озбиљном раду и обећала даљу подршку државе. Директор музеја Дејан Ристић рекао је да су неофашизам, неонацизам и неоусташтво присутни у нашем друштву, Европи и свету.

Председница Владе Србије Ана Брнабић навела је да се запрепастила подацима о малом броју одбрањених доктората у Србији и региону са тематиком логора Јасеновац и страдања у Другом светском рату. 

“То је поражавајућа историјска слика и то је простор где наша наука треба да се пробуди. Држава ће да помогне како год да буде потребно – да ли кроз научне стипендије или неку другу врсту подршке”, рекла је премијерка.

Брнабићева је изјавила и да је држава уложила значајан новац за почетак реконструкције објеката некадашњег логора на београдском Старом сајмишту, као и да је поносна што је Влада Србије предала спомен-подручје Јајинци на управљање “Музеју жртава геноцида”.

Премијерка је истакла да Београд и Ниш коначно имају улице јасеновачких жртава, а да је Влада Србије на иницијативу председника финансирала снимање филмова од националног значаја, попут “Даре из Јасеновца” и “Деце Козаре”.

Идеологије зла нису побеђене 9. маја 1945. године 

Директор “Музеја жртава геноцида” Дејан Ристић је подсетио да се конференција организује уочи 80. годишњице објављивања књиге пољско-јеврејског писца Рафаела Лемкина “Владавина Сила осовине у окупираној Европи”.

Ристић је навео да је управо са Лемкиновим делом на правни и научни начин утврђено, дефинисано и доказано постојање геноцида као ултимативног злочина који једна група може да почини над другом групом.

“Желели смо да ова дводневна конференција обухвати и 9. новембар, Међународни дан борбе против антисемитизма и фашизма, како бисмо показали да су неофашизам, неонацизам и неоусташтво присутни у нашим друштвима, Европи и свету. То су идеологије зла, које нису трајно побеђене 9. маја 1945. године”, рекао је Ристић. 

Епископ пакрачко-славонски Јован Ћулибрк је истакао да је у Лемкиновој књизи формиран појам геноцида.

Навео је и да је у делу, међу примерима за геноцид, наведена ситуација Срба у НДХ и ситуација српског народа у окупираној Србији.

“Свакако можемо говорити о геноциду у НДХ, око тога нема ни расправе, али питање природе злочина ван НДХ је врло дискутабилно и надам се да ћемо са ове конференције изаћи са више знања о томе”, рекао је епископ Јован за РТС. 

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com