Piletina jeftinija od paklice cigareta, ruski “file” ozbiljna pretnja za domaću proizvodnju! Uzgajivači traže veće cene i jedan je argument

Najavljeno poskupljenje svinjskog mesa ovog meseca, kako smatraju agroekonomisti, trebalo bi da pogura na više i cene ostalih vrsta mesa, koje će se koristiti kao zamena za svinjetinu. To, međutim, nije izvesno kada je u pitanju pileće meso koje stiže sa domaćih farmi i koje je već, kako tvrde proizvođači, prejeftino, s obzirom da je cena žive vage niža od cene krompira, a kilogram sveže piletine je jeftiniji od pakle cigareta.

Piletina jeftinija od paklice cigareta, ruski

Foto: Dušan Milenković / Ringier

Piletina jeftinija od paklice cigareta, ruski “file” ozbiljna pretnja za domaću proizvodnju

S druge strane, kako objašnjava Rade Škorić, direktor Poslovnog udruženja za živinarstvo Zajednica živinara, realna cena kilograma trupa pileta treba da bude od 330 do 350 dinara.

Blic preporučuje

– To je cena koja bi dovela do toga da svi u lancu tova budu u plusu. Međutim, poskupljenje ne zavisi od domaćih tovljača, jer je u Srbiji prisutan prekomerni uvoz sveže piletine i pilećih prerađevina. Zbog toga, ne da cena celog pileta ne može da preskoči 300 dinara, već se prodaje i ispod 250 dinara za kilogram, naglasio je Škorić.

Naime, po njegovim rečima, Srbija je tokom prošle i u prvih pet meseci ove godine uvezla oko 16.500 tona piletine i pilećih prerađevina.

– To nas je koštalo oko 25,9 miliona evra, a taj uvoz bio nepotreban. Imamo dovoljno naših pilića u tovu, godišnje proizvedemo od 115.000 do 120.000 tona mesa, što zadovoljava potrebe domaćeg stanovništva. Nešto malo čak i prodamo, od tri do četiri odsto godišnje proizvodnje, i to na tržišta Severne Makedonije, Crne Gore i Bosne i Hercegovine, navodi Škorić dodajući da domaći farmeri nemaju dozvolu za izvoz u Evropsku uniju, “pošto dozvole i usaglašavanje propisa treba da obezbedi država”.

Piletina jeftinija od paklice cigareta, ruski

Foto: Dušan Milenković / Ringier

Piletina jeftinija od paklice cigareta, ruski “file” ozbiljna pretnja za domaću proizvodnju

Prevelik uvoz pilećih filea iz Rusije

Opterećujući faktor za proizvođače u Srbiji, kako upozorava, jeste i preveliki uvoz pilećeg filea iz Rusije.

– Tako je u prvom polugodištu ove godine uvezeno 2.300 tona filea , a tokom 2022. godine iz Ruske Federacije je na domaće tržište stiglo 3.120 tona. Bojimo se da ovaj uvoz bude još veći i dostigne u ovoj godini 5.000 tona, što bi moglo da poremeti domaći tov i farmerima izazove još veće minuse i odustajanje od daljeg uzgoja pilića – kaže direktor Zajednice živinara Srbije.

Po postojećim cenama pileće meso je daleko jeftinije od ostalih vrsta. Kilogram trupa košta od 240 dinara, koliko se može naći na akcijskim prodajama u velikim marketima, do oko 290 dinara u prodavnicama pilećeg mesa. U isto vreme, kilogram pilećih krila je oko 240, a bataka 360 dinara, dok su cene kilograma filea i rolovanog pilećeg mesa 640, odnosno, 750 dinara.

Sve te vrste piletine, jefitnije su od kilograma svinjetine koji se prodaje od 800 do 900 dinara i daleko jeftinije od junećeg mesa bez koske, koje dostiže cenu od 1.200 do 1.350 dinara za kilogram.

– Sa sadašnjim cenama pilećeg mesa svi u tovu prave gubitke, jer kilogram žive vage košta od 115 do 120 dinara, što je niže od cene krompira koji se prodaje za oko 140 dinara. U isto vreme, troškovi tova iznose oko 140 dinara po kilogramu žive vage. Zato bi kilogram pilećeg mesa trebalo da košta od 330 do 350 dinara – smatra Rade Škorić.

Želite da vam “Blic Biznis” donosi najnovije i ekskluzivne informacije o ekonomiji i dešavanjima u svetu biznisa, da čitate o uspesima i padovima srpskih privrednika, ali i poslovima koji u Srbiji i svetu donose novu eru u biznisu. Postanite i vi deo kluba koji čini desetine hiljada menadžera. Prijavite se na newsletter i na mejlu očekujte najaktuelnije i najekskluzivnije informacije.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com