Пољска смањила број часова немачког – политичка игра преко леђа ђака

“Вратите деци њихов језик” и “Настава језика није политика”. То, између осталог, пише на великим плакатима који су већ недељама окачени уз путеве у пољском Војводству Опоље. Тамошња немачка национална мањина ће рећи “Опелн”, јер је то подручје у Шлезији домовина и бројних етничких Немаца.

Још јаснија је фотографија малишана који држи руку на устима – јер се стиче утисак да им Варшава да забрањује да говоре и уче њихов матерњи, немачки језик. Наиме, у школском програму Пољске за националне мањине су од првог разреда основне школе предвиђена три часа недељно на њиховом матерњем језику. Али, од прошле школске године за немачку мањину предвиђен је – само један час недељно.

То је изазвало бројне протесте и жалбе пољском Министарству просвете, па је министар Пржемислав Чарнек у јануару обећао да ће малим Немцима вратити њихова три часа недељно. Али, почетак школске године се ближи, а у школском програму је још увек само један час.

Политичка игра преко леђа ђака

Званично, од око 37,7 милиона становника Пољске, њих око 140.000 се изјашњава као етнички Немци. Према проценама Немачког социјално-културног друштва у Пољској (ВдГ), нешто више од 30.000 људи има и негују своје немачко порекло. Председник Друштва Рафал Бартек каже да је само у Војводству Опоље том редукцијом наставе немачког погођено око 55.000 ђака.

“Мислим да је потпуно погрешна рачуница да се политика води преко леђа деце”, каже Бартек. У Пољској се, наиме, ближе избори, а подизање расположења против Немаца већ је испробана метода за освајање гласова Пољака. “Господин министар Чарнек верује да ће тиме да погоди Берлин, јер наводно не постоји симетрија у државној подршци наставе немачког у Пољској и наставе пољског за пољску мањину у Немачкој”, објашњава председник тог удружења Немаца у Пољској.

Та “неравнотежа” је стара оптужба владајуће странке Право и правда (ПиС). На протесте због броја часова министар је овако одговорио на друштвеним мрежама: “Ако су 120 милијуна злота годишње за наставу немачког као матерњег језика дискриминација, како би онда назвали 0 евра које даје немачка влада за наставу пољског ученицима пореклом из Пољске?”

Немачке покрајине издвајају 200 милиона евра

О тој наводној неравнотежи још прошле године се огласио и Бернд Фабритијус, повереник немачке владе за националне мањине: “У Пољској се стално понавља да немачка влада не подржава наставу матерњег језика. Разлог је то што у Немачкој образовање није у надлежности савезне владе, већ влада покрајина.

“А према обрачунима покрајина, за наставу пољског годишње се издваја око 200 милиона евра (око 890 милиона злота) – и то само за око 14.500 школараца који су у школској 2019/2020. години одабрали наставу пољског као матерњег језика.

Али, чак и о тих 120 милиона злота (око 27 милиона евра) које спомиње пољски министар, требало би рећи да је то упола мање од оног што је Пољска издвајала раније.

“Два наставника су изгубила посао”

Марцин Гамбијец је већ 14 година наставник немачког у основној школи број 24 у Опољу и то, како немачког као страног језика, тако немачког за мале Немце. Објашњава да су то два сасвим различита наставна програма: немачки се као страни језик учи од 7. разреда, а као матерњи већ од првог.

И он лично је погођен драстичним смањивањем броја часова немачког језика, али признаје да у његовом случају то и није велики проблем: као други предмет на факултету имао је информатику, тако да ће и даље имати пуну сатницу. “Али, двојица мојих колега германиста који су држали наставу немачког у пола смене, изгубили су радно место”.

Највише му је, каже, жао ученика: “За породицу немачког порекла веома је важно да и младе генерације задрже њихов језик и да га уче у школама. Онај ко том може, тај шаље децу на дуже време рођацима у Немачку да тамо вежбају немачки”. Али, све то не може да надокнади наставу језика.

Добро звучи бирачима Пољске

За председника удружења Немаца није новост то што се пољска националистичка влада поново окомила на немачку националну мањину: “Од кад знам за себе, у Пољској је стварање расположења против Немаца била добра изборна карта”, каже нам Бартек. “Али, још никад није било овако лоше, никад није било да се 55.000 малишана, тако непосредно користе за политичке игрице”.

Иако ће убрзо да почне школска година, петнаестак хиљада људи који су потписали петицију против смањења броја часова немачког језика, добили су само формални одговор Министарства просвете у којем се наводи да ће се “анализирати постојећи прописи у тој области” и да ће се “опсежно обликовати настава на језику националних, етничких и регионалних мањина”.

Али, баш зато што је једино погођена настава немачког језика, за Рафала Бартека ствар је јасна: то је “дискриминација сопствених грађана” и “срамотна је игра која се ту игра”. То ће, каже, “ући у историју политике Пољске” .

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com