Iako je mnoge poskupljenje iznenadilo, osiguravajuće kuće već duže vreme to zahtevaju. U avgustu prošle godine i bez odobrenja Narodne banke, osiguravači su podigli cene za preko 20 odsto, ali su ih nakon reakcije NBS-a vratili na prethodni nivo.
Duško Jovanović, generalni sekretar Udruženja osiguravača Srbije, kaže za RTS da je poskupljenje opravdano, ističući da je poslednja korekcija cene polise i premije auto-osiguranja bila još 2014. godine.
Konstatovao je visoku opštu inflaciju u proteklih šest meseci, a samim tim i rast cena rezervnih delova kao i samih polovnih automobila.
“Poštujući načelo održanja makroekonomske stabilnosti, dogovorili smo se sa NBS da povećanje cene zavisi od kompanije do kompanije, i da bude između 12 i 15 odsto”, navodi Jovanović.
Kako objašnjava, trenutno je cena obaveznog osiguranja ista kod svih kompanija.
Ukazuje na to da osiguravači imaju prava da naprave dodatnu korekciju cene u zavisnosti od svoje procene šteta u naredne dve do tri godine unapred.
“To znači da poskupljenje osiguranja za prosečan automobil iznosi od hiljadu do 1.500 dinara, što ukupnu cenu polise dovodi u raspon od 12.000 do 13.000 dinara”, kaže Jovanović.
Samo petina vlasnika tražila povraćaj novca
Govoreći o neodobrenom avgustovskom poskupljenju, Jovanović objašnjava da tada nije bila korigovana minimalna tarifa već su osiguravači, projektujući svoje buduće troškove, povećali cenu za 22 do 24 odsto.
Tada je prodato 170.000 do 190.000 polisa. Napominje da se zbog male korekcije cene od hiljadu do hiljadu i po dinara samo 20 odsto klijenata prijavilo za povraćaj novca.
Osiguranje od autoodgovornosti je među retkim obaveznim osiguranjima, a Jovanović kaže da trenutno ima ispod jedan odsto neosiguranih vozila.
Ističe da je pre samo desetak godina taj broj bio deset odsto.