Povučeni proizvodi iz prodaje: Ko i kako kontroliše kvalitet i bezbednost?

Kako objašnjavaju iz Ministarstva unutrašnje i spoljne trgovine, prodavac odgovara za saobraznost robe ugovoru u roku od dve godine od dana kupovine.

Izvor: Tanjug, Blic / Nikola Vojnović, Suzana Lakić

Foto: shutterstock, ViDI Studio

Foto: shutterstock, ViDI Studio

Nakon što je u više navrata u poslednjih mesec dana proizvođač “Pepco” povukao proizvoda sa tržišta Republike Srbije, zbog rizika po bezbednost i zdravlje proizvođača, pitanje ko i kako kontroliše kvalitet robe na rafovima se postavilo samo.

Kako objašnjavaju iz Ministarstva unutrašnje i spoljne trgovine, prodavac odgovara za saobraznost robe ugovoru u roku od dve godine od dana kupovine.

“S tim u vezi, potrošač može da podnese reklamaciju prodavcu i on je dužan da je primi, razmotri i odgovori u skladu sa zakonom. Ukazujemo da iako tržišna inspekcija vrši inspekcijski nadzor nad sprovođenjem ovog zakona, nije nadležna da donosi odluku o osnovanosti reklamacije, to jest nije nadležna da odlučuje da li je proizvod saobrazan ugovoru, pa i ispravan, odnosno ko je odgovoran za nastalu nesaobraznost”, kažu iz ministarstva za Blic i dodaju:

“Odnos između potrošača i trgovca pripada oblasti građanskog prava i potrošač uživa zaštitu u okviru navedene oblasti”.

Ipak, sa aspekta Odeljenja za kontrolu usaglašenosti i bezbednosti proizvoda, iz ministarstva ukazuju na sledeće:

1. Kontrolom prehrambene robe se mahom obavlja pregledom zakonom propisane dokumentacije koja je različita u zavisnosti od statusa privrednog subjekta: deklaracija, deklaracija o usaglašenosti, potvrda o usaglašenosti…

2. Ispravnost robe nije u domenu nadležnosti tržišne inspekcije

3. Privredni subjekti imaju obavezu da tržišnoj inspekciji dostave informaciju o nebezbednom proizvodu koji prometuju, što oni i čine, a iste se objavljuju na portalu NEPRO, koji se nalazi na sajtu Ministarstva unutrašnje i spoljašnje trgovine.

Proizvođaču “Pepco”, čiji su proizvodi povučeni sa tržišta Republike Srbije nije izrečena mera od strane organa tržišnog nadzora, već je sam proizvođač dobrovoljno preduzeo meru povlačenja proizvoda sa tržišta, odnosno opoziva od krajnjih potrošača, ističu iz Sektora tržišne inspekcije Ministrastva unutrašnje i spoljne trgovine.

“Proizvodi koje je proizvođač Pepko oglasio nebezbednim nose rizik od gušenja jer su šavovi na samom proizvodu slabi i postoji mogućnost da dete dođe u dodir sa vlaknastom materijom koja se nalazi unutar proizvoda i uguši se. U ovom slučaju nisu izrečene kaznene mere jer je proizvođač dobrovoljno dostavio Ministarstvu unutrašnje i spoljne trgovine obaveštenje o proizvodu koji nosi rizik”, rekla je za Tanjug Mirjana Stančić, iz sektora tržišne inspekcije Ministarstva unutrašnje i spoljne trgovine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com