Председник Уганде позвао Вучића на конгрес Покрета несврстаних; Разматра се увођење директног лета за Кампалу

недеља, 30.07.2023,  09:21 -> 15:10

Извор: РТС, Танјуг

Угандски председник Јовери Кагутa Мусевени борави у званичној посети Србије. После свечаног дочека уследио је тет-а-тет састанак председника Уганде и председника Србије. На заједничкој конференцији за медије Вучић је рекао да је почаствован позивом да присуствује конгресу Покрета несврстаних у Кампали, а истакао је и да се разматра увођење директне авио-линије до Кампале.

Уганда је таква земља да у њој производимо све сировине, али нам је сарадња са партнерима у свету, па и у Србији, потребна како бисмо стварали додату вредност, јер смо извозом сировина на великом губитку, изјавио је на српско-угандском пословном форуму председник Уганде Јовери Кагуте Мусевени и позвао српске компаније да учествују у стварању те додате вредности.

Колико је неисплативо ослањати се на сировине и извозити их илустровао је на примеру кафе, о чему је, како је рекао, разговарао и са председником Србије Александром Вучићем.

“Рекао сам му да је светско тржиште кафе вредно 460 милијарди долара и да земље произвођачи од те суме зараде само 25 милијарди, а ми у Африци свега 2,4 милијарде”, рекао је он и навео да, рецимо једна Немачка, која кафу не производи, само на њеној преради заради 6,85 милијарди долара.

Оценио је да афрички континенет има бројне проблеме са економијом и безбедношћу управо зато што не добија праву цену за своје производе и навео да је као са кафом иста ситуација и са осталим сировинама, међу којима је и гвоздена руда.

“Ако чујете да сам ја, као стар човек, забранио извоз сировина и непрерађених минерала из моје земље, онда нисам популаран у свету, али је мој народ срећан због тога. Нисам дозволио извоз гвоздене руде ни извоз литијума, који је сада веома популаран због електричних возила. Мисле да сам глуп, да би требало да извозим литијум из своје земље и да неко други прави батерије и кола, а да их ја онда купујем од њих. Не, не, него ви дођите код мене, овде има литијума и овде правите батерије и кола”, рекао је Мусевени.

Истакао је да Уганда због повољне климе може да произведе све пољопривредне културе, а међу њима је посебно навео кукуруз, банане, разне врсте кромпира и просо, којим би, према његовим речима, Уганда могла нахранити цео свет.

Додао је да је у тој афричкој земљи на Eкватору у прошлости било пуно лоших влада, али да народ никада није гладовао управо зато што се храна лако производи. Та чињеница је, према његовој оцени, заслужна и за то што је инфлација у овој земљи мања него у многим другим државама и износи 4,9 одсто.

Говорећи о тржишту своје земље и шта сарадња са њом може да донесе, навео је да Уганда има 46 милиона становника и да је део регионалног тржишта источне Африке, као и континенталног тржишта са милијарду и по људи, које се стално и брзо повећава.

Навео је и да Уганда има споразуме са бројним земљама као што су САД, а које за 6.500 производа из Африке омогућавају слободан приступ америчком тржишту, без квота и царина.

Сличан споразум ова земља има и са Европском унијом, а он, како је рекао Мусевети, искључује само оружје, те са Кином, где такође роба из ове земље може да уђе без квота и царина.

“Имамо све што је улазни део једначине, али оно што желимо од наших пријатеља је предузетништво, предузетничко знање и капитал. Предузетништво је способност да се увиде прилике, то су специјалне наочаре да видите прилику. Кинези одмах виде прилику и покрену се. Свиђа ми се то. Надам се да ће то да се прошири и на Србију”, закључио је Јовери Кагуте Мусевени.

Опширније Краће

Председник Србије Александар Вучић изјавио је да је за Србију стратешки важно да има присуство на афричком континенту јер Африку доживљава као стратешког партнера у будућности, као и да је захваљујући својим пријатељима из Африке и Азије добила организацију EXPO 2027.

На Српско-угандском форуму у Палати “Србијa“, Вучић је рекао да је Србија била део Покрета несврстаних и да се поносимо тим делом своје историје, као и да је поносан што ће бити гост председника Мусовенија, али и Покрета несврстаних 19. и 20. јануара 2024. године.

Што се тиче конкретне сарадње у области грађевинске индустрије са Угандом, Вучић је рекао да су и “Енергопројект“, али и друга наша грађевинска предузећа спремна за рад у тој земљи.

Председник Србије је истакао да је стопа раста Уганде 4,9, што је, како је рекао, за Европу мисаона именица.

“У Европи ће просечан раст бити 0,7 – 0,9 одсто, ако и толико буде. Онда можете да упоредите којом брзином напредује Уганда”, рекао је Вучић.

Како је истакао, две земље могу да остваре сарадњу у ИКТ сектору, у области дигитализације и софтверске индустрије, где је Србија, указао је, постигла велике успехе.

“Када сам постао председник владе, нама је пољопривреда била заступљена са 11 одсто у БДП-u, а свега 3,5 софтверске индустрије и ИКТ сектор, а сада 9,5 – 10 одсто софтверска индустрија, а свега шест одсто пољопривреда. То говори колико се Србија променила и колико тога смо успели да урадимо у претходном периоду, а апсолутни обим пољопривреде нам је не мањи него тада. То говори како смо у другим секторима успели брзо да напредујемо”, рекао је Вучић.

Додао је да је сарадња могућа и у секторима здравствене заштите и енергетике.

Нагласио је да председник Мусовени изузетно цени приватну својину и да у Уганди добро знају да без приватне својине нема успешне економије.

“Постоје економије у Африци које се ослањају на државну својину, али то није случај у Уганди, где су добродошли приватни инвеститори и то гарантује успех њене економије. Позивам српске привреднике да, уз подршку наше владе и Привредне коморе, размотре могућности за улагање у Уганди”, рекао је Вучић.

Опширније Краће

Председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж рекао је на отварању пословног сусрета Србија-Угандa, да је веома важно да се успостави сарадња са Угандом, пре свега зато што је велико тржиште и једно је од најбрже растујућих у Африци.

Чадеж је рекао да се посетом председника Уганде Јуревери Кугата Мусевенија Србији, отвара ново поглавље не толико искоришћеног простора за економску сарадњу.

Председник ПКС је навео да је данас на пословном сусрету присутно више од 100 привредника из Уганде и Србије како би разменили искуства и знање о међусобној сарадњи.

Он је додао да сада имамо трговинску размену, која није толико велика колико може да буде.

“Није нам Уганда само занимљива зато што има скоро 50 милиона становника, јер је велико тржиште, већ због тога што је Уганда део источне економске заједнице од седам афричких земаља, најбржа растућа економија Африке и део економског афричког простора”, рекао је Чадаж.

“Само тренутно ако погледамо на то шта се дешава у Уганди и у Србији, постоји практична потреба за сарадњу сектора пољопривреде, прехрамбрене индустрије и ту говоримо о пољопривредној производњи у неком трансферу знања, до неких ствари као што је “смарт пољопривреда”, казао је Чадеж.

Истакао је да у Уганди постоји налазиште фосфата, који су нама важни за производњу вештачког ђубрива. Чадеж је навео да постоји могућност сарадње и у области туризма и да не треба да размишљамо само о сарадњи у области трговине. Он је нагласио да је важно физичко присуство наше пољопривреде у Уганди.

“То је, на пример, изградња пољопривредних фабрика за прераду сировина, дакле за примену нових метода узгајања пољопривредних култура, покретање производње памука, што је јако интересантно. Медицински материјал, потрошни материјал, ту постоји потенцијал и наше компаније су заинтересоване да раде тамо“, рекао је Чадеж.

Оно што је такође занимљиво је, како објашњава председник ПКС, да имамо велику шасну у пројекту који је Светска банка подржала у Уганди за “паметну пољопривреду“, јер можемо да дамо своје знање у области иновационих технологија. Без добрих кадрова, нема привреде и добре сарадње, преко државних до приватних факултета и школа да отворимо наше потенцијале за Уганду, рекао је он.

Чадеж је позвао Уганду да узме учешће и на EXPO 2027. Он је истакао да је и важно отварање ресторана и маркета ове афричке земље у Београду.

Фото: Танјуг/Тара Радовановић

Опширније Краће

Представници Влада Србије и Уганде су потписали два документа о разумевању и сарадњи у области пољопривреде и туризма.

Меморандум о разумевању између министарстава пољопривреде две земље односи се на сарадњу у промовисању климатских паметно одрживих пракси, прехрамбене сигирности и подстицања сарадње и развоја технологије.

Потписали су га министарка пољопривреде, водопривреде и шумарства у Влади Србије Јелена Танасковић и државни министар у Министарству пољопривреде, сточарства и рибарства Уганде Руамиро Брајт Кањонторе.

Други документ, Меморандум о разумевању између министарства унутрашње и спољне трговине Србије и Министарства за трговину, индустрију и кооперацију Уганде, потписали су министар унутрашње и спољне трговине Томислав Момировић и његова колегиница из Уганде Харијета Набази.

Извештај Тамаре Стојсављевић

Председник Србије Александар Вучић захвалио је председнику Уганде Јовери Кагуту Мусевенију на томе што његова земља подржава територијални интегритет и суверенитет Србије на целој њеној територији, и најавио већу привредну сарадњу између две земље.

“Захвалан сам председнику Мусевенију што се Уганда држи принципа територијалног интегритета и подржава интегритет и суверенитет Србије на целој њеној територији у свим међународним организацијама, институцијама и органима, што исто и ми чинимо када је у питању Уганда и све афричке земље”, поручио је Вучић.

На заједничкој конференцији за новинаре са председником Уганде, Вучић је захвалио Мусевенију на посети и што је одлучио да дође у Београд и Србију.

Подсетио је да је председник Уганде био у Београду пре тачно 36 година 1987. и да га је тада примио председник Председништва СФРЈ Лазар Мојсов.

“Овде смо изложили фотографије и стенограмске белешке из тог времена. Реч је о човеку са огромним искуством од кога сам много тога могао да научим. Могли сте да приметите да се он одлично сећа Едварда Кардеља, дисиденстког периода и односа Милована Ђиласа према Јосипу Брозу и како је то изгледало, али сам могао много тога да сагледам и научим од председника Мусевенија и када је реч о тренутној политичкој ситуацији у Африци и колико и којом брзином Африка сада напредује”, рекао је Вучић.

Истакао је да Африка сада има 1,5 милијарди становника, а да је много већа површински од Индије, али и даље напредује и већ за 30 година прећи ће 2,5 милијарде и постаће једно од најважнијих тржишта на свету, после Азије.

“Дотакли смо питање конкретне сарадње и пре краја августа делегација наших експерата посетиће Уганду, са најмање једним или двоје министара, да би разговала о пољопривредној сарадњи, али и свим другим сферама. У одбрани смо већ имали сарадњу и можемо да је побољшамо и увећамо”, навео је председник Србије.

Додао је да ће Уганда 2050. имати преко 100 милиона становника, а сада има 44 милиона.

“Очекује се да ће 2050. имати 106 милиона становника. Реч је о једној од четири најмлађе земље на свету са огромним потенцијалом. Председник Мусевени веома поштује приватну својину и он зна да не може да буде успешна економија ако је све државна својина, и то је за наше инвеститоре потенцијално од великог значаја”, рекао је Вучић.

Нагласио је да је захвалан на позиву за Велики конгрес Несврстаних који ће бити одржан 19. и 20. јануара 2024. у Кампали и додао да је то за њега велика част.

Вучић је рекао и да је “Ер Србија“ имала велико ширење рада и успеха и броја линија, а да ће се у наредном периоду фокусирати на Африку.

“Кампала и Уганда може да буде место одакле можемо да идемо даље у одређене афричике дестинације, посебно према југу, али и према централној и западној Африци. Ми ћемо се трудити да ове договоре конкретизујемо на најбољи начин и направимо сарадњу која ће одговарати грађанима Уганде и Србије”, поручио је Вучић.

Казао је да се нада да би до краја следеће године могла да се успостави дирекна линаја Београд-Кампала и истакао да би то био успех за обе земље.

Опширније Краће

Председник Уганде Јовери Кагуту Мусевени изјавио је да је у Београду имао веома корисне разговоре и истакао да је дошао у посету Србији како би две земље обновиле сарадњу.

Мусевени је, на заједничкој конференцији за новинаре са председником Србије Александром Вучићем, подсетио на одличне односе које су две земље имале у време Тита, али је рекао да су због унутрашњих проблема “мало изгубили везу”.

“Али драго ми је да сте стабилна земља која се развија и ја сам поново овде да обновимо нашу сарадњу”, поручио је председник Уганде.

Мусевени је додао да су делегација из Уганде и он веома срећни што су допутовали у посету Србији, по позиву председника Вучића.

“Имали смо веома корисне разговоре, и као што сам рекао Србија, а и Југославија пре ње, није нешто што нам је непознато. Имали смо 1950-их и 1960-их година одличне односе са Југославијом и маршалом Титом”, указао је он.

Истакао је да је Уганда пратила све што је Тито радио и његове ставове у то време, посебно неутралне које је чувао, нарочито између Совјетског Савеза и Кине. “Комунисти су били и једни и други, али се нису слагали. Тито је одбијао да се приклони једној или другој страни, био је неутралан”, истакао је Мусевени.

Подсетио је на значај Покрета несврстаних, као и то како је пружио добродошлицу Едварду Кардељу када је посетио Уганду, у време када је Мусевени био студентски лидер.

Нагласио је да су југословенска предузећа, посебно “Енергопројект“, изградила веома добру инфраструктуру у Уганди.

“Посебно чувени наш међународни конференцијски центар и хотел, који је изградио ‘Енергопројект‘ 1970. године, по уговору са владом Уганде. Онда смо поново 1976. позвали ‘Енергопројект‘, они су то обновили и обновили су хотел ‘Шератон‘ у Уганди. Кроз такве аранжмане смо сарађивали са ‘Енергопројектом‘”, рекао је он.

Подсетио је да је “Енергопројект“ изградио и одличан пут између два места у Уганди, као и да је Уганда куповала много тога из Југославије, укључујући чамце, бродове и пловила, које и даље користи на језеру Викторија. “Нажалост због унутрашњих проблема, мало смо изгубили везу, али драго ми је да сте стабилна земља која се развија и ја сам поново овде да обновимо нашу сарадњу”, закључио је Мусевени.

Опширније Краће

Након тет-а-тет састанка, двојица председника су предводила састанак делегација Србије и Уганде.

Фото: Танјуг/Тара Радовановић

У Палати “Србија” у току је састанак двојице председника. Након тет-а-тет састанка, педвиђено је да се састану и делегације две земље.

Фото: Танјуг/Тара Радовановић

Испред Палате “Србија” приређен је свечани дочек за председника Уганде Јовери Кагуту Мусевенија.

Председник Уганде дочекан је уз највише државне почасти, црвени тепих, интонирање химни две земље и почасни строј Гарде.

Александар Вучић угостиће председника Републике Уганде Јовери Кагуту Мусевенија, а свечани дочек биће уприличен у 10 сати испред Палате “Србија”, најавила је служба за сарадњу с медијима председника Републике. То је након више деценија прва званична посета председника Уганде.

После разговора двојице државника, следе пленарни разговори делегација Србије и Уганде, док је одржавање Српско-угандског пословног сусрета планирано у 12 сати, наводи се у саопштењу.

Билатерални односи две земље традиционално су добри и пријатељски. Један од позитивних темеља на којима се базирају јесте сећање на улогу СФРЈ у периоду антиколонијалне борбе.

Председник Уганде, најављујући званичну посету нашој земљи, у видео-обраћању позвао је народ и привреднике из Србије да посете ту братску афричку земљу и инвестирају у њу у сарадњи са домаћим привредницима.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com