Putinov rat zaustavio projekat koji podržava Gejts

Projekat nuklearnog reaktora nove generacije koji podržavaju Bil Gejts i Ministarstvo energetike SAD “udario je u zid”.

Izvor: B92.net

Ilustracija: EPA-EFE/FRISO GENTSCH

Ilustracija: EPA-EFE/FRISO GENTSCH

Naime, njegov jedini izvor uranijuma koji mu je neophodan je Rusija.

TerraPover, kompanija koja stoji iza projekta, odložila je puštanje svog vodećeg reaktora u rad za najmanje dve godine, zbog posledica zapadnih sankcija Moskvi uvedenih zbog njene invazije na Ukrajinu, piše Biznis insajder.

Njen izvršni direktor Kris Leveskju rekao je da je rat pogodio zalihe nisko obogaćenog uranijuma ili HALEU. To znači da nuklearna elektrana Natrijum koju TerraPover gradi u Vajomingu neće ući u demonstracionu službu 2028. kako je planirano.

“U februaru 2022. godine, ruska invazija na Ukrajinu dovela je do toga da jedini komercijalni izvor HALEU goriva više nije održiv deo lanca snabdevanja TerraPovera, kao i drugih u našoj industriji“, rekao je Leveskju u prošlonedeljnoj poruci za bilten kompanije.

Napori da se američki proizvođači uvedu u komercijalnu proizvodnju i da se pronađu alternativni dobavljači nisu uspeli, rekao je on.

“S obzirom na nedostatak goriva sada i da nije počela izgradnja novih postrojenja za obogaćivanje goriva, TerraPover predviđa minimalno dvogodišnje odlaganje da bi mogao da pusti reaktor Natrijum u rad“, dodao je Leveskju.

Gejts je pomogao osnivanje TerraPovera 2006. godine i od tada je bio njen predsednik. Kompanija je rekla da je njen cilj da obezbedi svetu pristupačniju, bezbedniju i ekološki prihvatljiviju formu nuklearne energije.

Očekuje se da će izgradnja njegovog projekta Natrijum koštati 4 milijarde dolara, pri čemu oko polovine tih sredstava dolazi od američkog Ministarstva energetike.

TerraPover planira da gorivo za natrijum koristi HALEU, koji ima viši nivo obogaćivanja od 5 odsto obogaćenog uranijuma koji koriste američki nuklearni reaktori koji su već u pogonu.

Kompanija je pretpostavila da će koristiti ruske zalihe za svoje prvo punjenje jezgra jer SAD trenutno nemaju kapacitet da obogate uranijum-235, kaže Leveskju.

Ali ruska invazija na Ukrajinu u februaru prekinula je izvor goriva, nakon što su SAD, EU i drugi zapadni saveznici uveli sankcije Moskvi.

TerraPover i Ministarstvo energetike sada traže alternativne izvore HALEU-a i žele da zakonodavci odobre paket finansiranja od 2,1 milijardu dolara za podršku proizvodnji nisko obogaćenog uranijuma u ​​SAD, rekao je Leveskju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com