RGZ: Digitalizacijom stajemo na kraj birokratskim zamkama i skrivenim troškovima

Republički geodetski zavod ima potrebu da skrene pažnju javnosti u vezi sa nedavnim medijskim nastupima udruženja građana “Efektiva”, u kojima se u javnost iznose tvrdnje o visokim troškovima advokata za predaju zahteva za upis u katastar po novom zakonu, i ukaže na nekoliko ključnih tačaka kako bi se stekla prava slika o situaciji.

Digitalizacijom stajemo na kraj birokratskim zamkama i skrivenim troškovima

Foto: Miloš Milivojević / Tanjug

Digitalizacijom stajemo na kraj birokratskim zamkama i skrivenim troškovima

“Efektiva” dezavuiše javnost u vezi sa pogodnostima primene novog zakona o digitalnoj predaji zahteva za upis u katastar, ističući u prvi plan cenovnik Advokatske komore Srbije, koji predstavlja samo preporuku za advokate ali nije obavezujući. Cene advokatskih usluga su se formirale na tržištu, nudeći građanima pristupačne opcije, po našim saznanjima u rasponu od besplatnog, preko 5.000 dinara u unutrašnjosti, do 10.000 dinara koliko se okvirno kreću cene u Beogradu. Do sada, RGZ-u se niko nije žalio da je platio cenu u iznosu od 24.750 dinara, kako “Efektiva” ističe u svojim javnim nastupima, u pojedinim medijima. Republički geodetski zavod ima potpisan sporazum o pružanju besplatnih usluga sa više od 5.000 advokatskih kancelarija u čitavoj Srbiji, čiji spisak se nalazi na sajtu RGZ-a www.rgz.gov.rs.

Blic preporučuje

Stiče se utisak da se ova kampanja vodi sa ciljem očuvanja starog koruptivnog modela upisa u katastar koji je ovim zakonskim izmenama demontiran, i koji je podrazumevao mnogo skrivenih troškova i birokratskih prepreka za građane. U starom sistemu gde se plaćao zahtev za upis i koji je iznosio 350 dinara, bilo je mnogo prostora za korupciju i mahinacije od strane pojedinih interesnih grupa, a sam postupak koštao građane mnogo više i često je ishod bio bez rešavanja problema. Danas građani, posredstvom usluga advokata, plaćaju profesionalnu pomoć i rešenje višedecenijskih problema, bez skrivenih troškova u jednom transparentnom procesu.

Pre izmene zakona procesi su bili sporiji zbog manjka digitalizacije samog postupka i potrebe za fizičkim prisustvom u katastru što je često dovodilo do dugih čekanja i komplikacija. Izmenama zakona, postupak za upis je pojednostavljen, procedure i uloge su jasno definisane i transparentne, a odgovornost lako utvrdiva što daje fantastične rezultate tokom prvih meseci primene.

Digitalni postupak omogućio je komfor u radu advokatskim kancelarijama, a građanima pristupačniji, efikasniji i daleko jeftiniji postupak. Dodatno, sada svi građani, bez obzira na to da li se radi o upisu vlasništva prema starim ili novim ispravama, imaju obaveznu pravnu pomoć, čime je otklonjena diskriminacija. Za nepokretnosti koje se upisuju prema ispravama koje datiraju od pre 20, 30 ili 40 godina, građani dobijaju pravnu pomoć od advokata, dok su za nepokretnosti koje su danas predmet prometa ili druge pravne radnje (ostavine, poklona, itd) nadležni javni beležnici.

Republički geodetski zavod ostaje posvećen transparentnosti i pojednostavljivanju procedura u interesu građana, te osuđuje pokušaje dezinformacija koji mogu narušiti integritet sistema.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com