Sa MMF-om aranžman iz predostrožnosti …

Međunarodni monetarni fond (MMF) potvrdio je na izvršnom odboru da je druga revizija stendbaj aranžmana sa Srbijom okončana uspešno. Reč je o razmatranju koje je sprovedeno u oktobru u Beogradu, kada su precizirani svi elementi programa, tačnije prelazak s postojećeg na novi, onaj iz predostrožnosti koji je po svojoj suštini manje obavezujući za nas. Kako je saopšteno, odlični rezultati omogućili su da se stendbaj aranžman tretira kao aranžman iz predostrožnosti jednu reviziju ranije nego što se prvobitno očekivalo.

Kako je MMF naveo u saopštenju objavljenom nakon sastanka u Vašingtonu, rizici su opali od početka programa.

„Uprkos izazovnom globalnom okruženju, rast se oporavlja, inflacija smanjuje, a tržište rada je otporno. Deficit tekućeg računa se značajno smanjio, direktne strane investicije (SDI) i dalje su „jake”, a devizne rezerve su rekordno visoke. Makroekonomski rezultati u okviru programa su ostali snažni”, navedeno je.

MMF je naglasio da se situacija u energetskom sektoru stabilizovala, kao i da je ostvaren napredak u upravljanju državnim preduzećima.

Pozitivna ocena Odbora izvršnih direktora MMF-a o ostvarenim rezultatima omogućuje povlačenje oko 400 miliona evra (316,53 miliona specijalnih prava vučenja). S obzirom na akumuliranje znatnog iznosa rezervi, kreiranje fiskalnog prostora i održivo finansiranje platnog bilansa, ova sredstva nećemo povlačiti osim u slučaju platnobilansnih potreba zemlje.

Budžet za 2024. je na odgovarajući način „zategnut”, a istovremeno pruža prostor za potrebne javne investicije. Finansijska situacija državnih preduzeća u energetskom sektoru je stabilizovana i strukturna reforme u kompanijama u energetskom sektoru, upravljanje državnim preduzećima i šire fiskalno upravljanje dobro napreduju.

Očekuje se da će privredni rast dostići oko 2,5 procenta u 2023. godini, povećavajući se na 3,5 procenta u 2024. kako se domaća tražnja oporavlja. Inflacija je u padu, pada na osam odsto međugodišnje krajem novembra 2023. Očekuje se povratak inflacije u okvire Narodne banke do kraja 2024. pod pretpostavkom da se nastavi stroga politika. Uprkos nekim ad hok merama potrošnje, fiskalna konsolidacija se nastavlja kako je dogovoreno u stendbaj aranžmanu. Javni dug u procentima BDP-a ostaje na silaznoj putanji.

Budžet za 2024. predviđa fiskalni deficit od 2,2 odsto BDP-a, sa ciljem daljeg smanjenja deficita na 1,5 odsto BDP-a 2025. u skladu sa fiskalnim pravilom. Plate i penzije u javnom sektoru povećavaju se u skladu sa fiskalnim pravilom.

Budžet predviđa velika izdvajanja za kapitalne investicije, a ne predviđa podršku likvidnosti energetskim preduzećima u državnom vlasništvu. Osim u slučaju velikih negativnih šokova.

„Program je na pravom putu. Svi kriterijumi i ciljevi su ispunjeni, a zamah strukturnih reformi je održan. Nakon tri kruga povećanja tarifa za energiju u okviru programa, poboljšane su finansije energetskih društvenih preduzeća i fiskalni rizici su po tom osnovu smanjeni. Plan restrukturiranja „Elektroprivrede Srbije” (EPS) biće odložen za četiri meseca s obzirom na složenost reformi, naveo je MMF.

Takođe su konstatovali da rani parlamentarni i opštinski izbori 17. decembra 2023. podrazumevaju period prelazne vlade, mada kontinuitet politike obezbeđuje mandat predsednika Vučića do 2027. godine.

Odbor izvršnih direktora MMF-a odobrio je Republici Srbiji 19. decembra 2022. stendbaj aranžman u iznosu od oko 2,4 milijarde evra (1,89 milijardi specijalnih prava vučenja, odnosno 290 odsto kvote naše zemlje u MMF-u), u trajanju od 24 meseca. Nakon odluke odbora direktora MMF-a on postaje aranžman iz predostrožnosti.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com