Srbija 11. na svetu: “Napredovali smo čak 40 pozicija”

Prema rezultatima GovTech Maturity Indexa (GTMI) za ovu godinu, Srbija je 11. na svetu, objavio je ministar finansija Siniša Mali na Instagramu.

Izvor: Tanjug, B92.net

Foto: B92.net

Foto: B92.net

“U odnosu na 2020. godinu kada smo bili na 51. mestu, napredovali smo čak 40 pozicija. Naša zemlja je u Evropi na petom mestu“, napisao je Mali u objavi na toj društvenoj mreži.

“Ovo su zaista sjajne vesti i pokazatelj koliko se Srbija promenila nabolje, koliko smo napredovali u oblasti digitalizacije i modernizacije elektronske uprave, a od čega koristi imaju pre svega građani i privreda“, dodao je.

Danas počinje novi krug “Uzmi račun i pobedi”: Kako da pošaljete kod i dobijete stan u Beogradu

“Rezultati koje smo postigli u digitalizaciji u ekonomiji, zdravstvenom sistemu, državnoj upravi, oblasti obrazovanja, zaista su impresivni i ja čestitam, pre svega premijerki Ani Brnabić, na svemu što je urađeno kako bi građani i privreda brže, lakše i efikasnije ispunjavali svoja prava i obaveze“, naglasio je Mali.
“Što se tiče Ministarstva finansija, mi smo u prethodnih nekoliko godina, sproveli niz velikih sistemskih reformi, koje idu u pravcu olakšavanja rada privredi i stvaranja još povoljnijeg privrednog ambijenta. Reč je o pet velikih inicijativa: e-fiskalizacija, e-fakture, ISKRA (jedinstven sistem zarada u javnom sektoru), jedinstveni portal javnih nabavki, transformacija i modernizacija javne uprave“, napisao je na svom Instagram profilu.

“Ove dobre rezultate predstavili smo na konferencije za medije danas u Vladi Srbije“, dodao je Mali.

Potpredsednik Vlade i ministar finansija Siniša Mali ocenio je da je reč o ogromnom rezultatu i uspehu svih građana.

“Pobeđujemo u onome u čemu nikad ranije nismo pobeđivali”, poručio je on i dodao da je digitalizacija verovatno najvažnija oblast.

Kao doprinose ministarstva ovom uspehu naveo je uvođenje efiskalizacije, efaktura, sistema Iskra za umrežavanje podataka o platama u javnom sektoru te reorganizaciju Poreske uprave. Rekao je da se efiskalizacija trenutno primenjuje na 240.000 lokacija, odnosno kod 160.000 privrednih društava, te da je zbog toga značajno veća naplata prihoda.

Građane je pozvao da se od danas ponovo priključe borbi protiv sive ekonomije kroz nagradnu igru “Uzmi račun i pobedi” koja po prvi put ima digitalni oblik, računi se skeniraju i šalju na aplikaciju. Rekao je da se za 12 sati na aplikaciji 25.000 građana registrovalo za učešće.

Dodao je da će od 1. januara u sistemu efaktura biti svi koji su u sistemu PDV-a, te da je Srbija tu nekoliko koraka ispred razvijenih zemalja poput Francuske, Španije, Portugalije i Slovenije.

Rekao je da se u sistem Iskra trenutno uključuje prosveta, a do kraja 2023. godine biće uključeni lokalna samouprava i zdravsto pa će se u svakom trenutku znati podaci o platama 400.000 zaposlenih. “Radimo na razvoj portala ePorezi i u toku je nabavka velikog informacionog sistema za Poresku upravu.

“Želimo da svaki punoletni građanin na telefonu ima nalog gde može da vidi da li i koliko duguje, i plati ako treba”, rekao je on.

Mali je ocenio da na polju digitalizacije Srbija ima ogromne reformske aktivnosti.

Brnabić: Ogroman uspeh Srbije u digitalizaciji državne uprave

Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić rekla je da je to ogroman uspeh “Pokazuje drugačije lice naše zemlje, da možemo da se takmičimo sa najboljima, da budemo u svetskom vrhu, i da imamo još mnogo potencijala i prilika za budućnost”, rekla je premijerka.

Dodala je da je Srbija među govtek liderima u svetu, kao zemlja sa najvećim indeksom, da smo u Evropi četvrti a u široj jugoistočnoj Evropi “apsolutni lideri”. Rangirano je 198 država, svetski lider je Južna Koreja, Brazil je na drugom mestu, Saudijska Arabija treća, Francuska šesta, Indija sedma, Mongolija na 9. a Rusija na 10. mestu.

Indeks meri unapređenje svih aspekata državne uprave kroz digitalizaciju. Sa 89,5 posto zrelosti, Srbija je četvrta u Evropi posle Estonije, Francuske i Litvanije. Daleko je najbolja u regionu, a za dve godine Srbija je napredovala 40 pozicija, što je svrstava u najbrže i najagilnije digitalne vlade u svetu. Index meri državne IT sisteme, dostupnost elektronskih usluga, interakciju države sa građanima i kapacitet za dalju digitalnu transformaciju. Brnabić je istakla da je Srbija treća u svetu po digitalnoj interakciji sa građanima.

“To je zbog naše upotrebe portala javnih podataka. Jedinstveni smo po tome što građani mogu da tamo pogledaju, na primer, čitav sistem prosvete, kao i zbog portala eKonsultacije koji radi od marta i gde omogućavamo svima da učestvuju u konsultacijama o propisima”, rekla je ona. Po kapacitetima za dalju digitalnu transformaciju Srbija je napredovala za 59 mesta. Premijerka je istakla da je ovo pokazatelj uspeha koji je Srbija ostvarila od 2016. godine, i dodala da zna da nema nijednog građanina koji ne zna koliko je u fokusu Vlade Srbije digitalna transformacija.

“Važno da kroz digitalizaciju postanemo istinski servis građanima. Ovo je ogroman pokazatelj da smo uspeli, ali i pokazatelj da moramo još mnogo više”, poručila je ona. Dodala je da ovakvi uspesi pomažu da se privuče više investitora, i jeftiniji kapital, te da se Srbija brendira kao zemlja dobra za život i investicije. Brnabić je rekla i da je sa Svetskom bankom definisan projekat za pravljenje govtech centra u Srbiji, i istakla kako veruje da će po ovom indeksu Srbija biti među prvih pet u svetu. Ona je ocenila da je digitalizacija jedan od premijerskih uspeha kojima je najposnija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com