Šta to radi zaposlene: Otkrivamo da li je veća plata rešenje za sve?

Ljudi su najveći kapital svake poslovne organizacije, pogotovo iz ugla poslodavaca. Kako ih privući i zadržati postalo je “pitanje od milion dolara”.

Izvor: B92.net

Ilustracija: Depositphotos/iakovenko123

Ilustracija: Depositphotos/iakovenko123

Za potrebe istraživanja odgovori su prikupljeni od donosilaca odluka iz čak 326 kompanija u Srbiji (HR menadžeri, vlasnici i top menadžeri), a paralelno je anketiran i 831 zaposleni iz preko 700 kompanija koje posluju u Srbiji.

Odgovor na pitanje “šta to radi zaposlene” pokušalo je da pruži istoimeno istraživanje, najveće istraživanje beneficija i “wellbeing” podrške u Srbiji, a čije vam rezultate Biz B92 ekskluzivno predstavlja.

Kako danas izgleda zdravo radno mesto Infostudov portal Osiguranik i Rezilient, prva wellbeing platforma za kompanije u Srbiji, pokušali su da otkriju pomoću anketiranja samih zaposlenih, ali i iz odgovora onih koji vode kompanije.

Potpuno očekivano, zaposleni žele zdravo radno okruženje i uslove koji im omogućavaju postizanje željenih rezultata.

Rad od kuće najvažniji

Ilustracija: Infostud/Osiguranik

Ilustracija: Infostud/Osiguranik

Oni su u svojim odgovorima na vrh liste beneficija koje su im važne podigli fleksibilnost, odnosno mogućnost rada od kuće, fleksibilno radno vreme i dodatne slobodne dane.

Na drugom mestu su dobrovoljno zdravstveno osiguranje, plaćene edukacije i treninzi, ručak na poslu i četvorodnevna radna nedelja.

Potom slede životno osiguranje, dobrovoljni penzijski fondovi, ali i programi psihološke podrške.

Istraživanje je tako pokazalo da je četiri od pet zaposlenih od početka pandemije osetilo povećanu brigu, stres ili pad raspoloženja, kao i da zaposleni imaju veću potrebu za programima psihološke podrške nego što to kompanije prepoznaju.

A kako je u praksi: Da li je veća plata rešenje za sve?

Ilustracija: Infostud/Osiguranik

Ilustracija: Infostud/Osiguranik

Prema rezultatima istraživanja, blizu 90% kompanija u Srbiji planira povećanje zarada u 2023, koje se najčešće kreće od 10% do 20%. To nimalo ne čudi kada se vidi da su dva ubedljivo najveća zadatka koje će HR sektori kompanija imati, po sopstvenim procenama, zadržavanje i
privlačenje talenata.

Situacija na našem tržištu rada nije sasvim u skladu sa tim željama zaposlenih. Naime, mogućnost rada od kuće jeste najzastupljeniji oblik beneficija, ali su osiguranja, osim dobrovoljnog zdravstvenog, manje zastupljena. Dok se zdravstveno osiguranje nalazi u vrhu liste, deluje da kompanije za sad ne prepoznaju potrebu zaposlenih za uvođenjem životnog osiguranja i ostalih vidova štednje.

Četvorodnevne radne nedelje gotovo da i nema, tek u jedan odsto kompanija.

Pritom je tim-bilding više zastupljen nego što ga zaposleni cene, reklo bi se.

Osim toga, pokazalo se u anketi, zaposleni očekuju da sami biraju beneficije ili barem da o tome budu pitani i to postaje standard.

Među anketiranim kompanijama postoje i velike razlike u tome koliko se prosečno novca izdvaja po zaposlenom za te beneficije.

U domenu mentalnog zdravlja raskorak između “ponude i potražnje” je ogroman – više od 80 procenata zaposlenih konstatuje nenakve probleme na tom polju dok ni petina kompanija ne obezbeđuje psihološko savetovanje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com