STABILAN RAST PRIVREDE, SIROMAŠTVO U PADU Evo šta sve piše o ekonomiji Srbije u najnovijem izveštaju Svetske banke

– Srpska privreda nastavila je da raste u 2022. godini, uprkos velikim izazovima, kako domaćim tako i inostranim, stoji kao uvodna reč u najnovijem izveštaju Svetske banke, pod nazivom “Social protection for Recovery”, uz komentar da je stopa siromaštva u Srbiji opala na oko 10,5 odsto.

Slušaj vesti

0:00/ 0:00

World Bank

Foto: World Bank / screenshot

World Bank

Očekuje se da će rast usporiti u 2023. godini, a rizici za dalji rast će se smanjiti. Dobitke srpske privrede, kako pišu, umanjuju visoka inflacija i posebno rastuće cene hrane.

Nakon snažnog oporavka u 2021. godini, nekoliko međunarodnih i domaćih faktora je izazvalo usporavanje privrede. Iz Svetske banke predviđaju da će rast ove godine iznositi 3,2 odsto. Ključni izazov koji ističu u najnovijem izveštaju je učinak energetskog sektora Srbije, i dostupnost električne energije i gasa ove zime.

Kako navode, još jedan od izazova biće mogućnost finansiranja fiskalnog deficita, pošto su kamatne stope značajno porasle u poslednjih nekoliko meseci.

– Inflacija je u porastu, posebno narušavajući prihode siromašnih. U srednjem roku se očekuje da će srpska privreda usporiti i vratiti se na nivo rasta pre pandemije tek posle 2024. godine, piše u izveštaju.

Odnos BDP po glavi stanovnika i stope siromaštva

Foto: World Bank / screenshot

Odnos BDP po glavi stanovnika i stope siromaštva

Kretanja ove godine

Solidan rast BDP-a u prva dva kvartala ove godine, bio je vođen potrošnjom i izvozom koji je bio bolji od očekivanog, kažu iz Svetske banke.

To je za rezultat imalo da je stopa zaposlenosti porasla i dostigla rekordni nivo od 50,9 odsto, a nezaposlenost je opala na 9,2 odsto u drugom kvartalu ove godine. Plate su povećane za 13,5 odsto, nominalno, u prvoj polovini ove godine u poređenju sa istim periodom prošle godine.

Takođe, siromaštvo (definisano kao primanja manja od 6,85 dolara dnevno u 2017. godini) je palo sa 12,2 odsto u 2020. godini, na 10,5 odsto u 2021. godini. Subvencije na plate i gotovinske isplate građanima pomogli su da se spreči nagli rast siromaštva u 2020. godini i ono je nastavljeno i u 2021. zbog snažnog ekonomskog rasta i poboljšanja uslova na tržištu rada, iako je delimično bilo suprotstavljenom padom proizvodnje u poljoprivredi, rastom inflacije i ukidanjem vladinih programa podrške.

Budžetski prihodi su u 2022. godini bili veći zahvaljujući većim od planiranih naplata PDV-a. U prvoj polovini godine, ukupni prihodi države bili su veći za 15,2 odsto u odnosu na isti period 2021. godine, dok su rashodi veći za 13 odsto. Za rezultat to je imalo da je konsolidovani fiskalni deficit značajno smanjen, dostigavši procenjenih 0,2 odsto BDP u prvoj polovini godine. Javni dug je ostao stabilan tokom 2022. i iznosio je oko 57 odsto BDP.

Foto: shutterstock

Izgledi za dalje

Iako su u pređašnjim analizama isticali očekivanja da će naša privreda rasti i do 4,5 odsto ove godine, Svetska banka iznela je revidiranu procenu.

– U srednjem roku, očekuje se stabilan rast privrede od oko 3 odsto godišnje, uz podršku potrošnji i investicijama. Očekuje se da će strane direktne investicije nastaviti da igraju ključnu ulogu u finansiranju dok Srbija nastavi da se integriše u proizvodne lance vrednosti usredsređene na EU, piše u izveštaju.

– Očekuje se da će inflacija postepeno opadati kako se cene roba normalizuju. Očekuje se da će bankarski sektor ostati otporan… da će smanjenje siromaštva postepeno opadati ili stagnirati. Dok se očekuje da će privreda nastaviti da raste, doprinoseći rastu prihoda za domaćinstva, rastuća inflacija će ograničiti kupovnu moć, zaključuju iz Svetske banke.

Želite da vam “Blic Biznis” donosi najnovije i ekskluzivne informacije o ekonomiji i dešavanjima u svetu biznisa, da čitate o uspesima i padovima srpskih privrednika, ali i poslovima koji u Srbiji i svetu donose novu eru u biznisu. Postanite i vi deo kluba koji čini više od 100.000 ljudi. Prijavite se na newsletter i na mejlu očekujte najaktuelnije i najekskluzivnije informacije.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com