Stigle stotine prijava: EU finansira školu za pastire

Polaznici će imati teorijski i praktični deo, koji uključuje jednomesečni boravak sa stadom u šumama, te šišanje i uzgoj ovaca.

Izvor: Jutarnji list/Karla Juničić

Ilustracija: Shutterstock/Angus Gormley

Ilustracija: Shutterstock/Angus Gormley

U Italiji je osnovana škola za pastire, a u aprilu počinje prvi kurs za sve one koji žele da žive novi život u idiličnim apeninskim planinama.

Na kurs za obuku stigle su stotine prijava jer su mladi odlučni da se vrate tradicionalnim zanimanjima koja su bila napuštena zadnjih decenija, prenosi Jutarnji list.

“Dobili smo puno zahteva onih koji žele započeti novi život. Bilo bi nam drago da naši studenti ovde ili negdje drugde u budućnosti žele da pokrenu vlastiti stočarski uzgoj”, rekao je za dnevni list Stampa Luka Santini, upravnik Nacionalnog parka šume Kazentinezi, mesta koje je centralni deo programa i kursa. Nacionalni park prostire se na više od 360 kvadratnih kilometara u Apeninima između pokrajina Areco i Forli.

Polaznici škole, koja će u početku biti otvorena za samo šest osoba, biraju se na osnovu prethodnog iskustva i motivacije. Kurs uključuje teorijski deo i praktični, koji podrazumeva jednomesečni boravak sa stadom ovaca u apeninskim šumama, lekcije poput šišanja ovaca, uzgoja i zaštite od predatora. Škola za pastire je besplatna. Polaznicima će se ponuditi i besplatan smeštaj u nacionalnom parku i objektima u blizini, na farmama koje učestvuju u projektu.

U školi će se posebna pažnja posvetiti trenutnim izazovima s kojima se suočavaju planinske zajednice, poput ublažavanja štetnih učinaka klimatskih promena ili poboljšanja ekosistema i biološke raznolikosti. “Za park je važno održati ravnotežu između šuma i pašnjaka i očuvati bioraznolikost insekata i vodozemaca. Isto radimo kad je reč o vukovima. Pastirima dajemo pse koji su obučeni da ih oteraju a da ih ne napadnu”, rekao je Santini. Do 2027. godine planiraju se četiri ovakva kursa.

Školu pastira finansira Evropska unija. Projektom EU pod nazivom LIFE SheepForBio žele se poboljšati i očuvati staništa u Apeninima kroz oživljavanje tradicionalne ispaše. Površina pašnjaka u tom području prepolovila se od 1960. do 2000. U Nacionalnom parku šuma Cazentinezi od 1950. do 2020. pašnjaci su se smanjili za više od 80 odsto. Dogodilo se to uglavnom zbog depopulacije planinskih područja i smanjenja stočarske delatnosti.

U proteklih 40 godina Italija je izgubila mnoge svoje pastire, što je trend koji prati i druge evropske zemlje. U Alpima se broj farmera smanjio za 40 posto. No, pandemija kovida 19 ponovo je otkrila prednosti stočarskih i poljoprivrednih poslova. Italijansko udruženje farmera Coldiretti objavilo je da je oko 2.000 mladih ljudi nedavno odlučilo da se vrati poljoprivredi i brine o 7,2 miliona ovaca u zemlji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com