Ministarka poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Jelena Tanasković odgovara na najave dela poljoprivrednika o štrajku navodeći da je Ministarstvo ispunilo sve ranije zahteve, i da je to više politička igra u sred izborne kampanje.
Dok pojedina udruženja iz Vojvodine najavljuju da kreću u proteste, poljoprivrednici u ostatku Srbije, svojim kolegama za sada još ne šalju povratne informacije. U Centralnoj i Zapadnoj Srbiji već su održani sastanci. Međutim, odluke o štrajku nema.
Milija Palamarević, stočar i proizvođač mleka iz okoline Kragujevca i predsednik Udruženja odgajivača goveda Centralne Srbije, kaže za „Blic“ da je zahteve poljoprivrednika koji su u maju predati Vladi Srbije, ministarstvo poljoprivrede uglavnom ispunilo.
– Moje mišljenje je da je najavljeni protest obesmišljen, i mislim da se neće pojaviti puno poljoproivrednika koji će svojim traktorima doći. Jer, nakon razgovora koji smo u Vladi Srbije imali 18. maja, poljoprivrednici su dobili 40.000 dinara po grlu stoke, 18.000 dinara po hektaru, a premija po litru mleka je povećana na 19 dinara – kaže Palamarević.
Ovaj poljoprivrednik napominje da su poljoprivrednici u Vojvodini u mnogo boljem položaju od drugih u ostatku Srbije.
Predsednik Udruženja odgajivača goveda Centralne Srbije, objašnjava da većina gazdinstava u Centralnoj Srbiji uopšte nije u PDV, pa da zbog toga i ne mogu tražiti njegov povraćaj za gorivo.
– Tražimo da se sredstva usmere na domaću proizvodnju. Zato je veoma važno da imamo ozbiljan broj grla stoke. Jer, onda se povećavaju finansije, i možemo da više uložimo u sopstvenu proizvodnju stočne hrane – rekao je Milija Palamarević.
I Predrag Veljković, proizvođač mleka iz okoline Kraljeva, smatra da se Vlada drži onoga što je potpisano. Ali, kako ističe, uvedeni su prelevmani koji sù produžavani sve do 1. novembra kada su ukinuti.
– Postoji velika zabrinutost kod proizvođača mleka šta će se desiti na tržištu nakon ukidanja ovih prelevmana. Da li će se ostvariti obećanje ministarke da će uvozne kvote biti potpuno kontrolisane i da se neće desiti preveliki uvoz mleka i mlečnih proizvoda koji bi poremetili domaće tržište – pita se Veljković.
Ovaj stočar napominje da je deo sporazuma koji se odnosi na ratare delimično ispunjen. Ističe da je bilo problema oko taksi za odvodnjavanje, i da je sada zvanično objavljeno da se to ukida od sledeće godine.
On ističe da svi sastanci u Vladi po pitanju uređenja tržišta žitaricama do sada nisu urodili plodom.
– Ostaje da vidimo da li će ratari smoći snage i masovno izaći na proteste. Po meni, blokiranje puteva po unutrašnjosti ili stajanje pored samog puta sa traktorima neće biti od neke velike koristi – rekao je Veljković.
Kada je reč o nafti, Veljković kaže da je obećano da će nafta za poljoprivrednike na pumpama biti obojena posebnom bojom, a da će cena biti bez pdv i akcize.
– Danas vidimo neke druge priče. Povraćaj novca na akcizu ne može da se dobije na pumpi, jer to nije novac pumpe već države. Znači, mora da se plati pumpi, pa bi država u roku od par dana izvršila refundiranje. Čuo sam da je ministarka poljoprivrede dala izjavu da je plan da ostanu agro kartice na NIS pumpama i da bi cena nafte sledeće godine bila 50 dinara niža od sadašnje i iznosila bi na kartici 129 dinara po litru za 100 litara po jednom hektaru – rekao je stočar Predrag Veljković