SVE MANJE DEBELIH SVINJA, SVE SKUPLJA SVINJSKA MAST Kilogram čvaraka ide i do 3.700 dinara! Evo šta je sve uzrok tolikoj ceni

Niti imamo dovoljno svinja, niti one koje imamo imaju dovoljno masnoće – osnovni su uzroci zašto su čvarci papreno skupi i zašto im je u pojedinim marketima kilogram i više od trostruko skuplji od kilograma svinjetine.

.

Foto: Shutterstock / Ringier

.

Čvarci u najpoznatijim trgovinskim lancima u Srbiji prodaju se u pakovanjima od 150 ili 200 grama, pa cena istaknuta na njima na prvi pogled ne deluje “uznemirujuće”. Međutim, kada se primeni matematička formula i izračuna cena kilograma, dolazi se, zavisno od vrste i proizvođača čvaraka, do frapantnih iznosa: 2.333, 2.650, 3.173, 3.533 i 3.706 dinara!

Blic preporučuje

Pre nešto manje od godinu dana, u istim trgovinama, raspon cena čvaraka, od najjeftinijih masnih do najskupljih “duvan”, bio je od 2.000 do 3.400 dinara za kilogram.

Zašto je tolika cena čvaraka

Nekoliko uzroka kumuje neprekidnom rastu cene čvaraka. Prvi uzrok, kako za “Blic” objašnjava doktor stočarstva Radosav Vujić, jeste u poskupljenju “sirovine” za njihovu proizvodnju, svinjske masti čiji kilogram već sada u pojedinim trgovinama košta svih 600 dinara, odnosno, tri puta više nego lane!

Sve manje debelih svinja na domaćim farmama znači i manje masti i manje čvaraka, što uzrokuje i njihovu visoku cenu

Foto: shutterstock

Sve manje debelih svinja na domaćim farmama znači i manje masti i manje čvaraka, što uzrokuje i njihovu visoku cenu

– Ni to ne treba da čudi, jer ni masti nema dovoljno, a sve je posledica manjka svinja, odnosno, tovljenika. Broj svinja, naime, svake godine u Srbiji je minimum dva do tri procenta manji zbog niske otkupne cene i apsolutne neisplativosti gajenja kada se u obzir uzme rast cene svih inputa. U tom smanjenju ukupnog broja, posebno se smanjuje broj debelih svinja iz kojih se dobija mast, pre svega domaćih rasa. Nekada je osnova ishrane bila kukuruz i svinje su bile mnogo masnije ali sada, kako bi se došlo do smanjenja troškova gajenja i svinje brže narasle, apsolutno je dominantna ishrana koncentratom čime se gubi na procentu masti – objašnjava Vujić.

S obzirom da se takav negativan trend nastavlja iz godine u godinu, on prognozira da će rasti cena masti, a potom i čvaraka, “jer će ih jednostavno manje biti u ponudi”.

Dodatan problem, koji smanjuje broj svinja i podiže cenu svega što se dobija od ove domaće životinje, jeste strah od afričke kuge zbog čega se dosta zdravih svinja prinudno kolje. Deficite ne može da pokrije ni uvoz, pogotovo ne za čvarke koji su stopostotno domaći proizvod.

Svinjsko meso iz uvoza nije dobro ni za mast ni za čvarke

Svinje i svinjsko meso koje se uvoze, takođe, nisu povoljni ni za mast ni za čvarke. Reč je smrznutim polutkama iz zemalja u kojima se ne gaje debele svinje, a u smrznutoj polutki nema mnogo masti i od takvog mesa ne mogu da se naprave kvalitetni čvarci. Jednostavno, od smrznute svinje ne možete da iscedite mast – ističe Vujić.

Inače, čvarci su i dalje kod mesara koji ih proizvode daleko jeftiniji nego što im je cena u trgovinama, pa masni koštaju maksimalno 1.800, a dok je najviša cena “duvan” čvaraka 2.200 dinara za kilogram.

Foto: P. V. / RAS Srbija

“Duvan” čvarci imaju visoku cenu jer je za njihovu pripremu potrebno više vremena i sadrže znatno više mesa od masnih, objašnjava Slaven Batočanin

Masni čvarci su uvek jeftiniji jer je za njih potrebno tri sata da budu gotovi, dok je za “duvan” čvarke potrebno provesti nad ranijom 7-8 časova mešanja masti. Naravno, “duvan” čvarci imaju znatno veći procenat mesa u sebi. Treba reći da “duvan” čvarci nikada nisu bili “sirotinjska” hrana, već luksuzniji deo mesne trpeze i predjela koji se služi u ugostiteljskim objektima. Nikada oni nisu bili jeftini, ali sada, na žalost, izgledaju preskupo jer je kupovna moć stanovništva slaba – kaže Slaven Batočanin, idejni tvorac manifestacije Festival “duvan” čvaraka u Valjevu – “Čvarkijada” koji je ujedno i ove vrstu čvaraka zaštitio oznakom geografskog porekla, kao specijalitet valjevskog kraja.

Festival poznat kao “Čvarkijada” u Valjevu se održava ovog vikenda i to po 18. put. Danas je predviđeno takmičenje u pravljenju “šoder” čvaraka, a u nedelju drugog dana manifestacije, svoje umeće pokazaće takmičari u pravljenju “duvan” čvaraka.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com