Sve o nemačkim penzijama! “Blic” vodič: Evo koji su uslovi i kolika primanja možete dobiti već posle 5 godina rada

Državljani Srbije koji su tamo radili, i kojih je trenutno oko 400.000, imaju pravo na pun iznos penzije zbog međudržavnog sporazuma potpisanog još 1969. godine, koji je još uvek na snazi.

Blic preporučuje

Što se tiče starosne granice, u Nemačkoj, slično kao i u Srbiji u toku je reforma penzionog sistema, i granica se svake godine od 2012. pomera za jedan mesec, s’tim što postoji opcija odlaska u prevremenu penziju od 61 godine života.

Ipak, postoji i lučaj u kom, sa samo 5 godina uplaćenog osiguranja možete da odete u penziju. U najkraćem, 180 evra mesečne penzije, možete da ostvarite ukoliko ste radili za prosečnu platu koja se prethodnih godina kretala na nivou od oko 2.600 evra neto.

Uslovi za odlazak u penziju u Nemačkoj

Godine starosti

Propisi kojima se određuju uslovi za odlazak u penziju se osetno razlikuju između Srbije i Nemačke. Starosnu penziju u Nemačkoj možete dobiti najranije u 61. godini starosti, u slučaju da su ispunjeni dodatni uslovi.

Što se tiče reuglarnih uslova za odlazak u penziju, trenutno je potrebno da imate navršenih 65 godina i 11 meseci i za žene i za muškarce. Ova granica se pomera za mesec dana svake godine od 2012. godine, i cilj je da se ona do 2031. pomeri na 67 godina starosti.

Godine staža

Što se tiče godina staža, u zavisnosti od vrste staža one mogu biti 5, 35 ili 40 godina staža.

– U uslov staža od 5 godina računaju se svi meseci u kojima su uplaćivani doprinosi za obavezno ili dobrovoljno osiguranje.Tu se može uračunati i vreme nezaposlenosti, vaspitavanja i nege dece u Nemačkoj. Za staž od 35 godina mogu se dodatno uračunati i meseci bolovanja, nezaposlenosti, pohađanja škole ili neka druga vremena, koja se pod izvesnim uslovima mogu priznati (na primer zbog vaspitavanja dece u Nemačkoj).

Uslov staža se računa sabiranjem broja meseci kada ste u Nemačkoj uplaćivali doprinose

Foto: Shutterstock / Ringier

Uslov staža se računa sabiranjem broja meseci kada ste u Nemačkoj uplaćivali doprinose

Kod uslova staža od 45 godina ne uračunava se sve vreme koje se vodi kao vremeosiguranja. Na primer, vremena nezaposlenosti može se samo ograničeno priznati, piše na sajtu Deutsche-Rentenversicherung (ekvivalenta našem PIO Fondu).

Pored uplaćivanog osiguranja u Nemačkoj, Nemci priznaju i sve vreme koja vam je potvrdio nosilac osiguranja u Srbiji.

Uslovi osiguranja

Pored obaveznih godina staža, za pojedine vrste penzija u Nemačkoj morate ispuniti i takozvane uslove osiguranja. Praktično, morate da imate u određenim vremenima uplaćen određeni broj obaveznih doprinosa.

Kako da izračunate penziju u Nemačkoj?

Visina primanja u starosti u Nemačkoj zavise najviše na osnovu vaše plate. Svake godine vam se dodeljuju bodovi, tzv. Entgeldpunk. Ako su Vam godišnja primanja jednaka nemačkom proseku te godine, dobijate 1 bod, a ako su veća, logično, dobijate više bodova.

Da biste izračunali vašu buduću penziju morate da znate koliko Entgeldpunkt-a imate (možete sami izračunati), kada planirate u penziju (za svaki mesec pre 67. rođendana oduzmite 0.3%) i kolika je vrednost vaših Entgeldpunkt-a (u zavisnosti da li živite u zapadnoj ili istočnoj regiji).

Formula izgleda ovako: Penzija = Iznos Entgeldpunkt-a x Zugangsfaktor x Rentenartfaktor x aktueller Rentenwert

Na primer, ako radite 30 godina u Nemačkoj i idete u penziju sa 68, za vreme radnog veka ste skupili 34,12 Entgeldpunkt-a, a svaki bod vredi 36,02 evra, onda će vam penzija biti oko 1.229 evra.

Za računanje penzije u Nemačkoj najvažnija je visina primanja

Foto: Shutterstock / RAS Srbija

Za računanje penzije u Nemačkoj najvažnija je visina primanja

Koliko iznosi prosečna penzija u Nemačkoj?

Prosečna penzija u Nemačkoj iznosi 45 odsto prosečne bruto plate, i ove godine iznosi oko 1.600 evra.

Ipak, u praksi je malo drugačije. Koliko je teško dostići se prosečne penzije razlikuju između muškaraca i žena, a koliko među profesijama pročitajte ovde.

Zbog toga što su svesni da im penzija neće biti dovoljna za održavanje standarda koji su imali dok su radili, većina Nemaca se ranije pobrine za dodatna primanja u starosti. Tako da starosna penzija u proseku čini 63 odsto primanja kada se ode u penziju.

Prevremena penzija

Ukoliko želite da odete u penziju pre navršenih 65 godina i 11 meseci, postoji i ta mogućnost.

Minimalna starosna granica za primanje ove starosne penzije bez odbitka se postepeno povećava od 2012. Odbici od maksimalnih 7,2 odsto za prevremeno primanje povećavaju se za 0,3 odsto za svaki mesec povećanja.

Starosna granica u Nemačkoj se svake godine pomera mesec dana

Foto: Jan Scheunert / Zuma Press / Profimedia

Starosna granica u Nemačkoj se svake godine pomera mesec dana

Od 2012. godine postoji starosna penzija za posebno dugoročne osiguranike koja se može dobiti pod lakšim uslovima od 1. jula 2014. godine. Ako ste uplatili najmanje 45 godina obaveznih doprinosa, na primer za osigurano zanimanje, samostalni rad, dugotrajnu negu, nezaposlenost, bolest ili uključujući vreme provedeno u odgajanju dece, penziju možete dobiti sa 63 godine bez odbitaka.

Starosna penzija za posebno dugotrajne osiguranike ne može se spustiti, čak ni uz odbitke.

Invalidska penzija u Nemačkoj

Ova vrsta starosne penzije može se ostvariti sa odbicima – nakon navršene 60. godine. Ovde je takođe neophodan kvalifikacioni staž od 35 godina, koji možete ispuniti sa svim periodima koji su relevantni za penziju. Osim toga, kako navode u tamošnjem pandanu PIO Fonda, stepen invaliditeta (Grad der Behinderung ili GdB) mora biti najmanje 50 godina.

Od 2012. godine se podiže starosna granica za ranije dobijanje penzije i za primanje penzije bez odbitka. Ovo pogađa osobe rođene 1952. godine. Povećanje će se odvijati ubrzano. Stoga je starosna granica povećana za ukupno 6 meseci za lica rođena od januara do juna 1952. Za osiguranike koji su rođeni posle juna 1952. povećanje će se tada odvijati uporedo sa podizanjem starosne granice za redovnu penziju. Za osiguranike koji su rođeni 1964. godine i kasnije važi starosna granica od 65 godina. Starosna penzija za teška invalidna lica može se isplatiti do tri godine ranije, uz odbitke.

Rudari koji su radili pod zemljom dugi niz godina imaju pravo na ovu starosnu penziju ako su navršili 61 godinu i stekli staž od 25 godina.

Penzija za udovice

Da bi osoba imala pravo na penziju supružnika ili građanskog partnera koji je preminuo, mora da ispuni opšti petogodišnji kvalifikacioni period (tj. minimalni period osiguranja) od pet godina sa svojim/njenim periodima doprinosa. Štaviše, u vreme njegove/njene smrti, morate biti u braku sa supružnikom/registrovanim partnerom najmanje godinu dana ili da su živeli najmanje godinu dana u registrovanom građanskom partnerstvu.

Pored toga, preživeli partner ne sme se ponovo venčati, i osnovati novo građansko partnerstvo. Postoje razlike u velikoj i maloletnoj porodičnoj penziji u pogledu prava na penziju i visine penzije. Glavnu porodičnu penziju dobijaju oni koji su stariji od 47 godina ili podižu dete ili su nesposobni za rad.

Pravo na primanje maloletne udovice/udovčke penzije za najviše 24 kalendarska meseca, međutim, porodična penzija se isplaćuje na neodređeno vreme. Relevantnu penziju čine periodi koji su relevantni za penziju preminule osobe i iznos može varirati. Penzija maloletne udovice/udovca se obračunava na 25 odsto, a porodična penzija na 55 odsto penzije umrlog lica (u nekim slučajevima i 60 odsto).

Ako kao udovica ili udovac ponovo stupit u brak ili formiraju novo registrovano građansko društvo, više nemaju pravo na penziju za udovice/udovca. Međutim, imaju pravo na paušalno poravnanje u iznosu od 24 puta veće od prosečne isplate penzije u poslednjih dvanaest meseci. Ovo važi samo za prvi put kada se ponovo venčaju ili osnuju registrovano partnerstvo.

I za penzije za udovce i udovice uslov 5 godina plaćanja doprinosa i osiguranja

Foto: Siniša Pašalić / Ringier

I za penzije za udovce i udovice uslov 5 godina plaćanja doprinosa i osiguranja

Penzija za majke (Mutterrente)

U Nemačkoj imate pravo na penziju za podizanje dece, ako je vaš brak raskinut pre 30. juna 1977. vaš razveden supružnik je umro, a niste ponovo sklopili brak, podižete dete i ispunjavate opšti petogodišnji kvalifikacioni period od pet godina u trenutku smrti supružnika prema periodima koji su relevantni za penziju (na primer, iz perioda doprinosa).

Takođe potrebno je da imate pravo na penziju za podizanje dece prema navedenim uslovima, ako ste bili u registrovanom građanskom partnerstvu, kada se umesto razvoda ili braka primenjuje raskid ili osnivanje građanskog partnerstva.

Vaši sopstveni prihodi se uzimaju u obzir prilikom izračunavanja vaše udovice/udovčke penzije, kao i penzije za odgajanje dece. Tokom postupka podnošenja zahteva, Deutsche Rentenversicherung traži relevantne informacije od preživelih izdržavanih lica, kao što su prihodi od zaposlenja, samostalni rad, penzije, naknade za bolovanje itd. do ovog nivoa neće uticati na vašu penziju. Prihodi ostvareni iznad ove naknade za oslobađanje se naplaćuju po 40% prilikom obračuna vaše penzije.

Penzije za siročad

Kao dete umrlog osiguranika, moguće je dobiti penziju za siročad (bilo pola penzije zbog gubitka jednog roditelja ili punu penziju zbog gubitka oba roditelja), ako je umrlo lice ispunilo opšti staž od pet godina sa periodi doprinosa. Pravo na penziju za siročad moguće je do kraja svoje 18. godine života, međutim moguće je i nastavidi do kraja svoje 27. godine života ako ste u školi ili na stručnom usavršavanju ili obavljate svoju dobrovoljnu socijalnu ili ekološku službu ili saveznu volontersku službu (Bundesfreivilligendienst) ili ako niste u mogućnosti da se izdržavaju zbog fizičkog, mentalnog ili emocionalnog invaliditeta.

Ako služite dobrovoljno služenje vojnog roka (freivilliger Vehrdienst), nemate pravo na penziju za siročad. U slučaju obuke, vaše pravo na penziju za siročad može se produžiti i preko 27 godina ako ste bili u obavezi da služite vojnu ili civilnu alternativnu službu pre 1. jula 2011.

Penzija za siročad može se isplaćivati i za prelazna perioda od najviše četiri meseca, na primer između dva kursa obuke ili između služenja vojnog roka i početka obuke.

Osnovna penzija u Nemačkoj

Svako ko je radio dugi niz godina i zarađivao ispod proseka trebalo bi da ubuduće prima osnovnu penziju („Grundrente“). Ovo je dogovorio Deutsche Bundestag početkom jula 2020. Osnovna penzija nije posebna naknada, već dodatak na već postojeću penziju, a iznos se određuje pojedinačno.

Da biste se kvalifikovali za ovaj dodatak, moraju biti navršene najmanje 33 godine staža osiguranja poznatih kao osnovni penzijski period. To uključuje, na primer, periode obaveznih doprinosa iz radnog odnosa, periode odgajanja dece i periode nege, kao i periode primanja beneficija zbog bolesti ili rehabilitacije.

Osnovna penzija u Nemačkoj je dodatak na mesečna primanja

Foto: Nenad Mihajlović / RAS Srbija

Osnovna penzija u Nemačkoj je dodatak na mesečna primanja

Periodi navršeni u inostranstvu takođe se mogu računati u period od 33 godine pod uslovom da se ti periodi uzimaju u obzir za penzije prema evropskom zakonu ili sporazumu o socijalnom osiguranju. Prosečan prihod tokom profesionalnog života ne sme biti veći od 80 odsto prosečne zarade.

Nemačko penziono osiguranje (Deutsche Rentenversicherung) pretpostavlja da će oko 1,3 miliona ljudi u Nemačkoj imati koristi od osnovne penzije. Dodatak će verovatno iznositi u proseku oko 75 evra mesečno.

Zavodi za penzijsko osiguranje automatski utvrđuju relevantne periode i takođe proveravaju ostale uslove za sve penzionere. To znači da niko ne mora da kontaktira penzioni zavod i podnese zahtev da bi dobio novu naknadu. Takođe, Deutsche Rentenversicherung automatski kontaktira penzionere koji žive u inostranstvu ako imaju pravo na osnovni penzijski dodatak.

Pošto oko 26 miliona penzionih računa mora da se proveri, verovatno će biti potrebno do sredine 2021. pre nego što se prve odluke Grundrentea mogu poslati. U svim slučajevima, iznosi koji se plaćaju od januara 2021. pa nadalje biće isplaćeni u zaostatku.

Dobrovoljno osiguranje za penzionere koji primaju punu penziju

Umesto dodatne zarade, penziju možete povećati i dobrovoljnim doprinosima. Ako svoju starosnu penziju uplatite ranije, možete uplaćivati dobrovoljne doprinose dok ne dostignete redovnu starosnu penziju, što će onda povećati redovnu starosnu penziju koju ranije primate.

Ova uredba se ranije odnosila samo na osobe koje dobijaju delimične penzije i umanjene penzije za zaradu. Od januara 2017. godine doprinose za dobrovoljno osiguranje mogu da uplate i osobe koje prevremeno ispune redovnu starosnu penziju. Možete saznati da li se isplati plaćati dobrovoljne doprinose iz svog fonda penzionog osiguranja.

Rad i posle odlaska u penziju

Ako u Nemačkoj želite da nastavite da raditi nakon starosne granice za penziju, ovo ima prednosti za vas. Za svaki mesec preko, dobićete dodatak na penziju od 0,5 odsto. Stoga, ako odložite primanje penzije godinu dana, dobićete dodatak od 6 procenata.

Penzija će vam takođe biti povećana jer nastavljate da plaćate doprinose za svoje penzijsko osiguranje. Sada više nećete morati da plaćate doprinose za osiguranje za slučaj nezaposlenosti.

Ako ste navršili redovnu starosnu dob za penziju u Nemačkoj, od narednog meseca možete zarađivati bez ograničenja. Vaša dodatna primanja suštinski više nemaju uticaja na visinu vaše starosne penzije jer više ne podležete obaveznom penzijskom osiguranju i stoga više ne morate sami da plaćate doprinose za penziju.

Međutim, sada možete da kažete svom poslodavcu da želite da se odreknete ovog oslobođenja od osiguranja i da biste želeli da nastavite da plaćate svoje individualne doprinose za penzijsko osiguranje. Ovo možete učiniti samo za budućnost i ne može se datirati unazad. Penzija će vam se jednom godišnje povećavati u skladu sa doprinosima koje plaćate vi i vaš poslodavac.

Ako već primate starosnu penziju pre nego što navršite redovnu starosnu dob za penziju, obično morate da prihvatite odbitak od 0,3 procenta za svaki mesec prevremenog dobijanja penzije. Međutim, ove odbitke možete nadoknaditi u potpunosti ili delimično tako što ćete izvršiti jednokratnu uplatu, a to možete učiniti sa 50 godina. penzije koje ćete kasnije dobiti. Oni vam ne mogu biti nadoknađeni.

Invalidska penzija i dodatna zarada

Čak i ako primate invalidsku penziju, takođe vam je dozvoljeno da radite sa skraćenim radnim vremenom, ako vam zdravlje to dozvoljava. Dozvoljeno vam je da zaradite samo do određenog nivoa. Iznos koji zarađujete utiče ne samo na visinu penzije koju primate. Pod određenim okolnostima, vaša penzija može biti čak i potpuno otkazana.

Ovo važi, na primer, ako se penzija za potpuno smanjenje radne sposobnosti ili nesposobnosti za rad isplaćuje ne isključivo zbog vašeg zdravstvenog stanja i ako su prilikom dodele penzije uzeti u obzir i uslovi na tržištu rada. Vaša dodatna zarada će uvek uticati na vašu penziju kada dostigne određenu granicu.

To znači da će vam se penzija tada isplaćivati samo po nižoj stopi kao takozvana delimična penzija ili se više uopšte ne može isplaćivati. Za primanje pune invalidske penzije, maksimalni iznos dodatne zarade trenutno iznosi 450 evra bruto mesečno. Dozvoljeno vam je da prekoračite ovu granicu za dupli iznos, dva puta godišnje.

Od 1. jula 2017. penzioner sa punom invalidskom penzijom može da zaradi 6.300 evra godišnje bez plaćanja odbitka. Zarada koja prelazi iznos od 6.300 EUR naplaćuje se 40 odsto vaše penzije.

Starosna penzija i dodatna zarada

Ako ste već dostigli redovnu starosnu dob za penziju, u osnovi možete zaraditi neograničen iznos, a da to ne utiče negativno na vašu penziju.

Redovna starosna granica za penziju zavisi od toga kada ste rođeni. Za one rođene pre 1947. godine to je 65 godina. Ako ste rođeni od 1947. do 1963. godine, redovna starosna granica za penziju se postepeno povećava. Ako ste rođeni 1964. godine ili kasnije, to je 67 godina. Za one rođene 1952. godine redovna starosna granica za penziju je, na primer, 65 godina i 6 meseci.

Ako već dobijate starosnu penziju pre nego što navršite odgovarajuću redovnu starosnu dob za penziju, važe posebna pravila kada imate dodatnu zaradu.

Nezavisno od vaše dodatne zarade, starosna penzija se isplaćuje ili u potpunosti kao tzv. puna penzija, ili se isplaćuje po smanjenoj stopi kao takozvana delimična penzija. U određenim okolnostima, vaša penzija može biti čak i potpuno otkazana.

Ako želite da primate punu penziju, maksimalna granica vaše dodatne zarade je 450 evra bruto mesečno. Dozvoljeno vam je da prekoračite ovu granicu za dupli iznos, dva puta godišnje.

Od 1. jula 2017. penzioneri koji primaju prevremenu starosnu penziju mogu zaraditi 6.300 evra više godišnje bez plaćanja ikakvih odbitaka. Zarada koja prelazi iznos od 6.300 EUR naplaćuje se 40 odsto vaše penzije.

Penzije nakon smrti i dodatni prihodi

U slučaju porodičnih penzija i penzija za podizanje dece, vaš prihod utiče na vašu penziju samo kada premašuje unapred definisani dodatak.

Od 1. jula 2015. dodatni prihodi ne utiču na penziju za siročad. Za prva tri kalendarska meseca nakon smrti umrlog osiguranika (tzv. „smrtni kvartal“ ili „sterbevierteljahr“ na nemačkom), dodatni prihodi ne utiču na vašu penziju.

(Izvor: Deutsche-rentenversicherung)

Želite da vam “Blic Biznis” donosi najnovije i ekskluzivne informacije o ekonomiji i dešavanjima u svetu biznisa, da čitate o uspesima i padovima srpskih privrednika, ali i poslovima koji u Srbiji i svetu donose novu eru u biznisu. Postanite i vi deo kluba koji čini desetine hiljada menadžera. Prijavite se na newsletter i na mejlu očekujte najaktuelnije i najekskluzivnije informacije.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com