SVI PRIČAJU O ZELENOM, A IMAMO LI KADROVA? Amerika u problemu, panele im sklapaju veterani i zatvorenici, a evo kako stoje stvari u Srbiji

Iako je na globalnom nivou zelena energije postala prioritet postoje indicije da ambiciozni planovi za ovu oblast mogu da budu ugroženi, i pored enormnih sredstava za njihovu realizaciju, i to zbog nedostatka radne snage. Taj problem zahvatio je i Ameriku pa je na “ledu” plan Džoa Bajdena o klimatskim promenama kao i subvencije od 370 milijardi dolara za solar, vetar i električna vozila.

Slušaj vesti

0:00/ 0:00

Foto: shutterstock

Drugim rečima, nedostatk kvalifikovanih kadrova, u značajnoj meri može da bude kočnica za zamenu fosilnih goriva onim iz OIE pa su i investicije u ovoj oblasti u Americi ugrožene za koje je planirano otvaranje 537.000 novih radnih mesta. Pošto toliko ljudi nema, neke kompanije su, pored visokoke naknade od 35 dolara za sat i penzionog osiguranja do 6,5 odsto, što je iznad nacionalnog proseka od 5,6 odsto, pribegle i edukaciji vojnih veterana, žena pa čak i zatvorenika.

O tim problemima u Americi piše Rojters, a “Blic” je pokušao da utvrdi da li Srbija, koja ima ambiciozne planove za energetsku tranziciju i veće korišćenje OIE u energetskim resursima, ima kadrove za ovu izuzetno značajnu oblast.

Foto: shutterstock

Eminentni srpski stručnjaci tvde da je nedostatak kvalifikovane radne snage za OIE globalni problem, od koga nisu pošteđene ni najrazvijenije države, pa je logično da on “muči” i naše planove vezane za energetsku tranziciju.

Za Profesora Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu Nikolu Rajakovića to je problem koji je na više naučnih skupova, pod okriljem Saveza energetičara, prepoznat kao izuzetno važan.

– Ceo proces energetske tranzicije nudi nova radna mesta, ali i zahteva nova znanja i veštine. Na nekoliko konkretnih projekata je uočen, a izvesno je da će se taj trend nastaviti zbog nedostatatka profesionalnih znanja u svim fazama realizacije projekta. To znači da je problem prisutan od strateških sagledavanja sektora, pa preko izrade idejnih rešenja, razvoja projekta do građevinske dozvole, inženjerske faze projektovanja, izvođenja radova, puštanja u rad i do faze eksploatacije tehnologija obnovljivih izvora energije. Manjak radne snage uočava se na svim nivoima kompetentnosti a posebno na inženjerskom nivou i na nivou stručnih majstora (montera), kaže za “Blic Biznis” profesor Rajaković.

Foto: shutterstock

On dodaje da moderna energetika pored svoje visoke multidisciplinarnosti, zahteva i jako specijalizovana znanja iz oblasti digitalizacije sektora i uvođenja visoko sofisticiranih softverskih platformi.

– Zbog toga je važno je da se i srednješkolsko obrazovanje, a posebno visokoškolsko, prilagode novim trendovima. Otvaranje novih smerova, novih predmeta i novih laboratorija mora da postaje redovna praksa. Pored toga, energetski smerovi imaju posebnu odgovornost da školuju i projekt lidere jer se samo sa širokim znanjima energetike mogu pravilno postavljati zadaci u ostalim pratećim strukama kao što IT tehnologije, zaštita životne sredine.Uloga lidera u energetici ima stratešku komponentu i traži sistemsko razumevanje sektora koje se ne može na drugim mestima naučiti već isključivo pod kišobranom klasičnih i modernih znanja u integralnoj energetici.Savremeno obrazovanje u energetici mora da se pozabavi i širim aspektima sistema vrednosti i da u ovim smutnim vremenima, kad se dešava resetovanje geostrateških relacija, pomogne u građenju humanijih odnosa i korekcijama grešaka neoliberalne koncepcije razvoja društva-objašnjava Rajaković Slično mišljenje ima i magistar Željko Marković, lider za energetiku i industriju u Dilojt Srbija.

-Masovna primena novih tehnologija je uvek u početku usko povezana i sa nedostatkom kvalifikovane radne snage za njihovu implementaciju. Trenutno više od dve trećine investira se u elektrane iz OIE, dok je samo jedna trećina u ostale tehnologije. Ovakav rast izgradnje OIE je generisao i rast radnih mesta u ovom sektoru, koji je u 2014. godini zapošljavao oko 7,3 miliona ljudi, da bi ta cifra na kraju 2022. godine bila 12,7 miliona na globalnom nivou, što nam ukazuje da će u budućnosti apetiti za novom radnom snagom rasti još brže. Ovo tim pre što je procenjeno da će u narednih sedam do osam godina, biti potrebno da se izgradi dvostruko više kapaciteta od svih do sad izgrađenih. To će svakako izazvati nedostatak dovoljnog broja kvalifikovanih stručnjaka- navodi Marković za “Blic Biznis”.

Foto: Shutterstock / RAS Srbija

On dodaje da nedostatak, kako visoko kvalifikovanih stručnjaka, inženjera, ali i srednjeg kadra, tehničara i montera se do sada nije značajno osećao u Srbiji jer nismo intenzivno gradili nove kapacitete OIE.

-Situacija se promenila 2021. godine, novim Zakonom o upotrebi OIE kada je došlo do porasta interesovanja za izgradnju elektrana iz OIE kao i zbog energetske krize jer se zbog povoljne cene i brzog predviđenog roka njihove otplate, uključio veći broj zainteresovanih investitora. Zato se mi suočavamo sa nedostatkom kvalitetnog i kvalifikovanog kadra u ovoj oblasti. Rešenje može biti permanentno sprovođenje obuka za sve potrebne profile na nivou različitih institucija. Stoga bi fakulteti ali i profesionalna udruženja trebalo da krenu sa kontinuiranim obučavanjem različitih profila inženjera i odgovornih projektanata i izvođača radova za projekte iz OIE. I firme, koje se bave izvođenjem radova, trebalo da sprovode besplatne obuke za tehničare i montere, koje bi potom mogle da zaposle u proizvodnji i montaži proizvodnih objekata iz OIE-kaže Marković.

I ministarka rudarstva i energetike, Dubravka Đedović, smatra da su kadrovui bitan faktor u energetskoj tranziciji Srbije i da bez njih planovi u ovoj oblasti ne mogu da se realizuju . –Da bi Srbija mogla da završi energetsku tranziciju ka potpunoj neutralnosti ugljen-dioksida do 2050.godine, potrebna su ulaganja od 32 milijarde evra za narednih 25 godina od čega 10 u prenosnu mrežu-rekla je Djedović.

Želite da vam “Blic Biznis” donosi najnovije i ekskluzivne informacije o ekonomiji i dešavanjima u svetu biznisa, da čitate o uspesima i padovima srpskih privrednika, ali i poslovima koji u Srbiji i svetu donose novu eru u biznisu. Postanite i vi deo kluba koji čini desetine hiljada menadžera. Prijavite se na newsletter i na mejlu očekujte najaktuelnije i najekskluzivnije informacije.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com