Malo je onih koji danas rade ili koji su tek počeli da nižu godine staža, a da se ne pitaju kolika će im biti penzija. Istina, za penzionisanje je potrebno 40 godina radnog staža, ali svi su negde tokom rada svesni na koliku penziju mogu računati s obzirom na to koje poslove obavljaju i gde im je zarada u odnosu na ostale radnike tokom celog radnog staža.
0:00/ 0:00
Računica je jasna, što više godina staža i što veća plata, to i veća penzija. Formula za računanje penzije pritom postoji, vrlo je precizna, ali je činjenica da visina penzije zavisi od dva pomenuta faktora.
Blic preporučuje
Prema računici Fiskalnog saveta urađenoj za “Blic Biznis”, svi koji su 40 godina radili za minimalac (koji se od 1. januara popeo na nešto više od 40.000 dinara) danas mogu da računaju na penziju od 23.596 dinara. To praktično znači da oni sa najmanjim zaradama tokom radnog staža mogu da računaju i na najmanje penzije. A, lista je podugačka i na njoj su mnogi trgovci, ugostitelji, radnici na proizvodnim linijama, radnici u obezbeđenju, pomoćni radnici u mnogim industrijama, radnici po firmama na održavanju… mnogi administrativni radnici…
Ovde treba reći da nije i pravilo da ove profesije zarađuju najmanje, ali da je činjenica i da je njih sigurno najviše na spisku.
Računica Fiskalnog saveta pokazuje i da oni koji su 40 godina zarađivali više od minimalne zarade i platu od oko 50.000 dinara mesečno treba da računaju na penziju od 29.495 dinara. One koji su zarađivali 70.000 dinara sledovala bi penzija od 41.290 dinara, dok za zaradu od 90.000 dinara može da se očekuje penzija od oko 53.000 (53.090 dinara).
Na ovoj listi je najviše administracije u javnom sektoru, ali i privatnom, kao i mnogi zaposleni u prosveti, zdravstvu…
S druge strane, najveće plate imaće oni koji tokom radnog staža zarađuju 200.000 dinara mesečno, koliki je i limit za obračun penzija. Danas je najveća penzija u Srbiji 190.000 dinara, a prosečna će sa januarskim povećanjem iznositi 37.000. Najniža penzija u Srbiji je oko 24.000 dinara.
Ako pogledamo poslednji ažurirani izveštaj Zavoda za statistiku, najmanje plate u Srbiji imaju zaposleni u tekstilnoj industriji (oko 46.000 dinara), u preradi drveta (44.257 dinara), putničkim agencijama (48.237 dinar) i oni koji rade na poslovima popravki računara i predmeta (46.533 dinara). Svi oni će imati penziju, pod uslovom da su za date plate radili pun radni vek.
Sa druge strane, najplaćenija zanimanja: softverski inženjeri (sa prosečnom platom od oko 250.000 dinara), zaposleni u vazdušnom saobraćaju (190.523 dinara), u eksploataciji sirove nafte i prirodnog gasa (169.455) dinara, u proizvodnji koksa i derivata nafte (147.372 dinara), a u farmaceutskoj industriji 129.963 dinara. Ova najplaćenija zanimanja mogu da očekuju penzije od 88.000 dinara zanimanja, pa nagore.
Formula
Formula za izračunavanje nije nimalo jednostavna ali je suština u tome da što je veća plata tokom radnog staža, to je veća i penzija. Visina penzije, praktično, je jednaka proizvodu ličnog i opšteg boda.
Da bismo došli do ličnog boda, moramo da izračunamo lični koeficijent. Do njega dolazimo kada svaku našu godišnju zaradu podelimo sa prosečnim republičkim zaradama u odgovarajućim godinama, a onda zbir dobijenih iznosa podelimo sa godinama staža.
Od 1. 1. 1970. do 2002. godine zarada se uzima u neto iznosu, a od 2003. u bruto iznosu. Kad znamo koliki nam je koeficijent, njega množimo sa godinama staža i dobijamo lični bod. Na kraju dobijeni iznos pomnožimo sa opštim bodom koji je recimo u januaru 2022. iznosio 909,45 dinara.
Povećanje u januaru
Penzionerima od 1. januara primanja su povećana za 12 odsto i taj procenat biće primenjen linearno na sve penzionere bez obzira na visinu penzije.
Prethodno, tokom decembra naši najstariji građani dobili su povećanje od oko 9 odsto. Prosečna penzija od 30.965 dinara, nakon ukupnog povećanja biće veća za 6.255 dinara.
Pomerena i starosna granica
Od 1. januara važe i nova pravila za penzionisanje žena, što znači da svaki zahtev koji dame podnesu tokom 2023. podleže novim, rigoroznijim uslovima. Tako će dame u starosnu penziju moći sa 63 godine i 6 meseci života i minimum 15 godina radnog staža.
S druge strane, uslovi za odlazak u redovnu penziju za muškarace ostaju isti, ali to nije slučaj i kada govorimo o prevremenom penzionisanju. Tako će oni u prevremenu penziju od 1. januara sledeće godine moći da idu sa 40 godina staža i najmanje 60 godina života. Žene u prevremenu penziju idu isto sa 40 godina staža i 59 godina i šest meseci života.
Želite da vam “Blic Biznis” donosi najnovije i ekskluzivne informacije o ekonomiji i dešavanjima u svetu biznisa, da čitate o uspesima i padovima srpskih privrednika, ali i poslovima koji u Srbiji i svetu donose novu eru u biznisu. Postanite i vi deo kluba koji čini desetine hiljada menadžera. Prijavite se na newsletter i na mejlu očekujte najaktuelnije i najekskluzivnije informacije.