Ванредно у 56 градова и општина, отклањају се последице поплава

недеља, 18.06.2023,  06:48 -> 13:18

Извор: РТС

…ИЗ ЧАСА У ЧАС…

Ванредна ситуација проглашена је у 56 градова и општина. Евакуисано је више од 300 људи. Бујице су оштетиле путеве, носиле мостове и покренуле клизишта и одроне. Поплаве су направиле проблеме широм Србије. Од данас побољшање временских прилика. Повећан водостај на Западној, Великој и Јужној Морави, док су водостаји осталих река или у стагнацији или у опадању. Саобраћај на Ибарској магистрали у Адранима, где се урушио мост, биће оспособљен за десет дана, најавио је ресорни министар.

Министар унутрашњих послова Братислав Гашић обишао је поплављену индустријску зону у Јагодини где су припадници Сектора за ванредне ситуације ангажовани и том приликом изјавио да су они претходна три дана имали 821 интервенцију и 317 евакуација.

“Само протекла три дана Сектор за ванредне ситуације је имао 821 интервенцију, 317 евакуација и спасавања, 1.817 наших припадника је непрекидно ангажовано у протекла три дана. Нажалост, радили смо и на превенцији, три дана пре ових великих падавина наши припадници су покушали тамо где имамо индиција да ће да дође до поплавног таласа да упозоре становништво и све индустријске зоне“, рекао је Гашић додајући да неки то упозорење не схватају озбиљно.

Захвалио је припадницима Сектора за ванредне ситуације на огромном труду и што су непрекидно са грађанима широм Србије.

“Педесетшест ванредних ситуација, то је јако пуно, много кише је пало, преко 100 литара овде је пало у протеклих 48 сати. Радићемо на превенцији да можемо да заштитимо и фабрике и становништво, зграде, као и усеве, пољопривредна добра“, поручио је Гашић.

Градоначелник Ратко Стевановић се захвалио министру Гашићу на доласку у Јагодину и истакао значај његове подршке на санирању штете настале у последњих 20 дана.

“Ми смо уз помоћ Министарства унутрашњих послова, Сектора за ванредне ситуације, Црвеног крста, ‘Србијавода’ успели да одбранимо град у највећим деловима, имамо штете у једном делу. Екипе ће и даље бити на терену, ванредна ситуација је у току, помажемо грађанима, предузимамо мере да отклонимо штете у наредном периоду“, истакао је градоначелник Јагодине.

Саша Игњатовић, начелник Одељења за ванредне ситуације у Јагодини, рекао је да је у Поморавском округу проглашена ванредна ситуација у Граду Јагодини и свим осталим општинама, као и да се санирају последице поплава.

“Припадници Сектора за ванредне ситуације и Градског штаба тренутно на локацији нове индустријске зоне врше црпљење воде из овог поплављеног подручја. Имали смо доста интервенција, 25 спасених лица само у овом таласу од 15. јуна, евакуисали смо угрожена лица из села Трнава, у насељу Железнички мост, претходно у Драгошевцу, свуда смо на терену где је потребно. Оно што је најбитније, нема страдалих лица“, поручио је Игњатовић.

Фото: МУП Србије

Опширније Краће

Због надолажења подземних вода и подизања нивоа воде на Кубршници, на извориштима “Булине воде” и “Сингер“ који гравитирају поред реке Кубршнице, превентивно су сви бунари на овим извориштима искључени са водоводне мреже, наводи се у саопштењу Општине Смедеревска Паланка.

“Током читаве ноћи пратилиа се ситуација и око 5 сати и 30 минута је уочен потенцијални проблем са подземним водама и превентивно је реаговано да би се сачували бунари”, додаје се у саопштењу.

Смедеревска Паланка се са ова два изворишта у највећој мери снабдева пијаћом водом, 120 литара у секунди, тако да у овом тренутку располаже са малим количинама воде .

Тренутно су сви резервоари пуни, а град ће се снабдевати са само 40 литара у секунди и то са осталих изворишта. Ове количине нису довољне за уредно водоснабдевање града.

Надлежни се надају да ће се ситуација до краја дана стабилизовати и да ће вода полако почети да се повлачи и моле грађане за разумевање због новонастале ситуације и и за рационално коришћење воде за пиће.

Дежурне екипе надлежних служби су на терену, а за све информације или евентуалне проблеме грађани могу да позову на број телефона 026/317087.

Опширније Краће

Повећен је водостај на Западној Морави (испод вандредне одбране од полава), Великој Морави (испод вандредне одбране од поплава) и Јужној Морави (изнад ванредне обране од поплава), саопштио је МУП.

Водостаји осталих река су или у стагнацији или у опадању.

Наводе и да је у 56 градова и општина проглашена ванредна ситуација.

Црпљење воде врши се на територији: Крагујевца, Краљева, Ниша (Дољевац), Смедерева, Ужица (Пожега) и Чачка.

Троје људи је синоћ око 23 сата евакуисано у Ћићевцу због изливања Јовановачке реке. Током ноћи није било евакуација. Од 26. маја евакуисано је 317 особа.

“На 820 интервенција евидентирано је ангажовање укупно: 1812 ватрогасаца-спасилаца са 865 возила и 838 пумпе и 106 припадника Специјалистичког тима за спасавање и рад на води са 35 возила и 39 чамца”, истиче се у саопштењу МУП-а.

Опширније Краће

Поплавама су погођена и лазаревачка села. Највише су страдале месне заједнице Руповци, Мали Црљени, Јунковац и Вреоци. Вода се сада повукла и ради се на санацији штете.

Иван Јовић, којем је кућа поплављена, каже да је вода ушла у кућу 20-30 центиметара.

“Ми смо, пошто је било већ неких најава од раних јутарњих сати да то може да се деси, успели документацију, уређаје, неке делове намештаја да попењемо на спрат”, каже Јовић.

Додаје да су све ово прошли и 2014. године и да су извукли неке поуке.

“Иначе се то дешава све јако брзо, од момента кад се вода појавила у дворишту, она је за неких већ пола сата била у кући”, наводи Јовић.

Драгивоје Ђорђевић је јуче помагао у спасавању једне особе која је сајлом извучена из реке.

“Отишао сам кући по моју грађевинску машину и дошао сам ту и полако сам кроз воду се пробијао док нисам дошао неких десет метара до њега. Ми смо бацили сајлу и обавили га, привукли близу машине и изнели”, додаје Ђорђевић.

Председник општине Лазаревац Бојан Стевић каже да су за 48 сати 154 домаћинства било под ударом бујичних вода од реке Турије и Пештан.

“Од тога у 71 домаћинство ушла је вода у саме куће, док остатак од 83 су помоћни објекти”, додаје Стевић.

Истиче да ће комисије током данашњег дана кренути у обилазак свих домаћинстава.

“У наредних неколико дана ћемо имати комплетну јасну слику која је штета и тачан број објеката. Већ смо током јучерашњег дана обишли све објекте, пописали домаћинства, тако да би убрзали максимално решавање проблема”, додаје Стевић.

Опширније Краће

Велика Морава, Јасеница и Рача су се у протекла 24 сата излиле из својих корита и поплавиле значајне површине под ораницама у Великој Плани.

Како су рекли надлежни из ЈКП “Милош Митровић”, захваљујући добром систему канала и њиховом солидном одржавању ниједна кућа на територији општине за сада није поплављена.

Локални атарски путеви нису проходни, па је механизацији био отежан приступ.

Постављени су џакови са песком, како би се одбранила три домаћинства код хиподрома.

Дежурне екипе и даље прате ситуацију на терену, како кажу, ноћ је протекла мирно.

Фото: РТС

Министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић истакао је за РТС да се од раније знало да је мост, срушен под налетом бујице, који је спајао Слатину и Мрчајевце, био у лошем стању.

Каже да је општина Чачак још 7. новембра прошле године забранила коришћење тог моста за све аутомобиле који су тежи од три тоне. 

Такође, навео је да је прошле године Влада Србије определила 500 милиона динара за реконструкцију тог моста и да ће сада бити осигуран новац који недостаје за изградњу новог.

“Војска је одмах изашла и они сада извиђују могућност да поставе понтонски мост како би грађани који ту живе могли да користе прелазе тракторима. Пројектовање моста ће сигурно трајати три до четири месеца, после тога мора да се крене у изградњу. Значи то је једну годину, годину и по дана да се изгради потпуно нов”, рекао је министар. 

Најавио је да рушење моста у Адранима почиње од понедељка. 

“Овај мост се руши већ од понедељка, само треба неке инсталације да се уклоне. Тако да имају четири месеца, пошто је то много мањи мост, лакше је да се то завршава. За четири месеца ће вратити потпуно нов мост”, поручио је Весић.

Опширније Краће

Око 50 кућа је у Адранима код Краљева и околним селима било под водом. Неке су и даље поплављење, а у току је црпљење воде из тих објеката.

Један од власника, којем је кућа поплављена, каже да је вода петнаестак центиметара у кући. Истиче да ће читав намештај морати да баци, као и да је кућа била поплављена и пре неколико година.

Радован Пековић из Цивилне заштите наводи да су као и увек до сада били једна од карика у одбрамбеном ланцу који чини Штаб сектора за ванредне ситуације.

“Ми смо, поред бројних активности, које су биле и превентивне и у помагању подизања одбрамбених насипа, пуњењу џакова, евакуацијама, првенствено завређивали осмехе наших грађана, а са друге стране добијали похвале које су највећа награда и најбоља плата, јер људски је примати, а божански давати”, каже Пековић.

Извештај Вере Аксентијевић

Ниво реке Топлице у Прокупљу од јуче је снижен за скоро метар, али је још изнад нивоа редовне одбране од поплава.

Све су видљивије последице поплава у Прокупљу, како се река Топлица враћа у своје корито. Вишедневне падавине на читавом подручју Топличког округа условиле су праву поплавну стихију која је за кратко време захватила велико подручје. На многим местима заштитни бедеми нису помогли, па су дежурне екипе имале пуне руке посла, пуно потешкоћа, а велики посао тек их очекује.

Заменик команданта Градског штаба за ванредне ситуације Мирослав Антовић каже за РТС да се након неколико дана Топлица полако враћа у своје корито.

“Дежурне екипе, оперативни тимови су обишли водотокове и утврдили да је ниво реке Топлице сада на стабилном ниву и износи око 180 центиметара”, наводи Антовић.

Истиче да су само током јучерашњег дана екипе Црвеног крста обишле најугроженије становништво, пре свега становништво у селима у којима су бујични потоци направили велики проблем.

“Ради се о око 70 домаћинстава којима је у овом тренутку потребна помоћ, такође екипе Јавног комуналног предузећа ‘Водовод’ су на терену”, додаје Антовић.

Петина града је без воде и то они нижи делови.

“Пошто је ниво реке Топлице, као што сам напоменуо, у опадању, у стабилном нивоу, два бунара којима се снабдева око 30 одсто становништва, ради се пре свега о подручју ниске зоне, су стабилна и грађани који се водоснабдевају из ових бунара у току дана могу очекивати потпуно снабдевање и стабилизацију водоснабдевања”, наводи Антовић.

Истиче да у наредном периоду предстоји црпљење воде из подрума и домаћинстава.

“Зато ће, као што сам напоменуо, бити задужена екипа Јавног комуналног предузећа ‘Водовод’. Они уз помоћ својих пумпи ће црпити воду, након тога ће екипе Црвеног крста дезинфиковати то и уз помоћ сушилица помогнути становништву да лакше преброди све ово што их је задесило”, закључује Антовић.

Опширније Краће

Стручни сарадник за деловање у несрећама Црвеног крста Србије Ранко Демировић каже за РТС да су тренутно у 24 средине, као и да делује преко 250 јединица које су оспособљење за деловање у несрећама.

“Помогли смо у делу евакуација где то било потребно, извршили збрињавање људи. Прексиноћ је организација Црвеног крста у Прокупљу формирала један привремени смештај за случај евакуације и збрињавања људи, када су прошли бујични водотоци Црвени крст је извршио процену потреба угрожених људи и направили пакете хране, хигијене”, рекао је Демировић.

Поред тога, каже, помажу и у санирању последица поплава у домаћинствима.

“У Поморавском округу су организације Црвеног крста биле поприлично активне, помагале око прављења бедема у Јагодини, делиле помоћ у Свилајнцу”, додаје.

Истиче и да ће наставити да пружају помоћ у збрињавању и опоравку домаћинстава.

Опширније Краће

Метеоролог Недељко Тодоровић каже за РТС да је период са интензивним и обилним падавина на измаку, да ће данас бити претежно сунчано, а једино је на крајњем истоку могућа слаба киша или краћи пљусак.

“Наредне седмице, од сутра, право летње време са температурама око 30 степени или који степен више. Претежно сунчано време, али бих напоменуо да би до петка понегде могла да буде појава неких краћих пљускова, пре свега у планинским пределима, без неких већих количина падавина”, рекао је Тодоровић.

Указује да назнака промене времена постоји за ноћ петак на суботу, 23. на 24. јун.

“Тада ће опет бити наоблачење са локалним пљусковима, не у свим местима. Могао би негде да буде поново неки јачи пљусак са локалним ефектом и уз мањи пад температуре за неколико степени”, додаје Тодоровић.

Од 24. јуна до краја месеца температуре ће бити ближе просечним вредностима од 25 до 28 степени.

Истиче и да га број дана са количином падавина није изненадио и напоменуо да су претходна два јуна били сушни.

“Али када погледамо јун месец годинама уназад, била је увеки 2018, 2019. и 2020. годин слична ситуација, локално јаки пљускови, велике количине падавина, појава бујица. Рекао бих да нема ништа ново, питање је само на терену како се то одражава и зависи од локације где су били ти пљускови”, истиче Тодоровић.

Опширније Краће

Милош Миленковић из Сектора за ванредне ситуације МУП-а каже за РТС да су све акције спашавања и евакуација успешно изведене.

“Током јучерашњег дана припадници Сектора за ванредне ситуације евакуисали су 20 становника, а од почетка овог периода, односно 26. маја, укупно 317. Тако да сви грађани који су директно били угрожени су сада на безбедном, обезбеђено им је све у делу збрињавања и верујемо да ће ускоро бити нормализовани и други сегменти живота – критичне инфраструктуре, електроснабдевања и водоснабдевања”, наводи Миленковић.

Истиче да је јуче најкритичније било на територији општине Кучево, где је било највише евакуација.

“Такође, интензивно се сада ради на успостављању електроснабдевања у једној од фабрика. Град Краљево, Адрани и Грдица, ту смо превентивно евакуисали девет људи, а не смемо заборавити да се интензивно ради и на територији града Јагодина црпљење воде како би што пре успоставили електроснабдевање у једном делу индустријске зоне”, додаје Миленковић.

Указује да су грађани били врло кооперативни, као и да су слушали упутства. Наводи и да су обилазили критичне тачке и давали упутства грађанима како да реагују.

“Данас су наше екипе на поплављеним подручјима, а сада се улази у фазу отклањања последица и ради се на црпљењу воде“, рекао је Миленковић.

Опширније Краће

У Србији се, због најављеног сунчаног времена данас и наредних дана, очекује стабилизација путних праваца, али је потребан опрез због могућих наноса земље и камена на оним путним правцима на којима је дошло до изливања река, саопштио је Ауто-мото савез Србије.

Због падавина које су претходних дана задесиле неке делове Србије, уследиле су поплаве и одрони, па на тим местима АМСС саветује повећану опрезност возачима.

Нека од тих подручја су Краљево, Чачак, Младеновац, Нови Пазар, Јагодина.

Одрони су на подручју Мајданпека, Кучева, Краљева, Крушевца, Овчар Бање претходних дана условљавали прекиде у одвијању саобраћаја, а њихова учесталост очекивана је и у наредним данима, па АМСС саветује пажљивију вожњу кроз усеке и клисуре. 

Опширније Краће

У Новом Пазару и Крагујевцу јуче је проглашена ванредна ситуација због поплава. Ванредно је у 53 града и општине. Евакуисано је више од 300 људи из поплављених подручја.

Отклањају се последица поплава широм Србије.

Војска Србије поставила је понтонски мост преко реке Трнавице у селу Клече. Тиме је више стотина домаћинстава тог села повезано са Новим Пазаром.

Део Ибарске магистрале, који је од петка у прекиду због урушавања моста у Адранима, биће оспособљен за саобраћај у наредних десет дана, рекао је ресорни министар Горан Весић и најавио градњу новог моста. Рок за изградњу је четири месеца, а градиће га “Нови Пазар пут”.

Мост преко Западне Мораве, који спаја чачанска села Мрчајевце са селима Мршинци и Слатина, јуче је потпуно уништен пред налетом бујице и обилних падавина које су погодиле Чачак и околину.

Министар Весић рекао је да ће бити направљен нови мост, јер је он изузетно значајан.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com