Veće plate i penzije, ali veći i računi! Evo koja poskupljenja i povišice nas čekaju na jesen: Skok cena struje zavisi od 2 stvari

Iako su za sada precizirana povećanja jedino kada su u pitanju plate medicinarima i prosvetnim radnicima, iznosi ali i tačni datumi za ostala najavljena povećanja, biće poznati od narednog meseca i to u svim pomenutim segmentima.

Blic preporučuje

Povećanje bankarskih usluga

Prvog septembra prestaje da važi dogovor između Narodne banke Srbije i poslovnih banaka o zamrzavanju cena naknada i provizija, a to znači da bi od tog meseca brojne usluge, poput održavanja tekućeg računa i provizija, mogle da budu skuplje.

Banke u Srbiji su prošle godine na preporuku NBS, te usluge smanjile za 30 odsto i to na nivo koji je važio na početku 2021. godine. Da li će ih one povećati za sada nije poznato, jer prema tvrdnji NBS nijedna banka se po tom pitanju nije izjasnila u predviđenom roku koji je iznosio 45 dana pre planiranog usvajanja izmene.

Vladimir Vasić, stručnjak za finansije, nedavno je povodom ovog pitanja izjavio da bankari od 1. septembra imaju pravo da odmrznu svoje cenovnike, a poskupljenje usluga zavisi od banke do banke, njihove procene i situacije na tržištu. Kako je istakao, iako imaju pravo, to ne mora da znači da će one to i učiniti.

Banke mogu da povećaju usluge od 1. septembra

Foto: Shutterstock / RAS Srbija

Banke mogu da povećaju usluge od 1. septembra

Vasić naglašava da u slučaju poskupljenja usluga, banka je u obavezi da obavesti klijenta i dostavi mu informaciju o novom cenovniku unapred dva meseca.

Povećanje plata medicinarima i prosvetim radnicima

Od 1. septembra stiže prvo povećanje plata za 143.867 zaposlenih u prosveti. Ovo vanredno povećanje plata iznosiće 5,5 odsto, a nakon toga će u januaru doći i redovno povećanje za još 10 odsto. Nastavnici u srednjim i osnovnim školama već od 1. septembra mogu da računaju na oko 4.000 dinara veću platu, dok vaspitačima sleduje oko 3.200 dinara.

Na povišice u prosveti pravo ima pet kategorija zaposlenih:

  • predškolsko obrazovanje 28.813 zaposlenih,
  • osnovno obrazovanje 75.162,
  • srednje obrazovanje 35.957,
  • učenički standard 1.514 zaposlenih,
  • studentski domovi 2.416.

Najmanje povećanje plata u okviru najavljenih povišica biće oko 6.500 dinara, imajući u vidu da je republički minimalac oko 42.000 dinara. Vaspitačima u predškolskim ustanovama povećanje će biti ukupno oko 10.000 dinara, a nastavnicima i veće.

Povećanje plata za vaspitače

  • Aktuelna prosečna zarada: 57.874 dinara
  • Plata sa septembarskim povećanjem: 61.075

Povećanje plata za nastavnike u osnovnim i srednjim školama

  • Aktuelna prosečna zarada: 74.500 dinara
  • Plata sa septembarskim povećanjem: 78.597 dinara

Povećanje plata – učenički standard

  • Aktuelna prosečna zarada: 70.000 dinara
  • Plata sa septembarskim povećanjem: 73.850 dinara

Povećanje plata – učenički standard

  • Aktuelna prosečna zarada: 43.951 dinara
  • Plata sa septembarskim povećanjem: 46.368 dinara
Struja od oktobra skuplja za 8 odsto

Foto: Shutterstock, Robert Getel / Ringier

Struja od oktobra skuplja za 8 odsto

Poskupljenja do kraja godine: Struja u oktobru, gas u novembru

U najnovijem izveštaju Međunarodnog monetarnog fonda za Srbiju navodi se da poskupljenje struje kreće od 1. novembra i to za 8 odsto. U MMF tvrde da je ovo neophodno kako bi se eliminisale sve budžetske subvencije državnim energetskim preduzećima do kraja aranžmana sa MMF i da bi se finansirala preko potrebna investiciona potrošnja u narednim godinama.

Dubravka Đedović, ministarka rudarstva i energetike, izjavila je takođe da je neophodno da dođe do poskupljenja struje i to pre nove godine.

– Poskupljenje struje je u pregovorima, mislimo da će biti neophodno da svakako bude pre Nove godine. Nastojaćemo i ove godine, da cena struje raste što je manje moguće, ali je korekcija potrebna zarad dugoročne stabilnosti našeg energetskog sistema, rekla je Đedović za Tanjug.

Naglasila je da je Srbija što se tiče energenata spremna i za ovu zimu i da ima dovoljno rezervi, ako bi došlo do nečega nepredviđenog, kako bi građani i privreda mogli da se osećaju sigurno. Ministarka je ovom prilikom naglasila da su cene struje i gasa bile na niskom novu decenijama i da je to neodrživo u toliko dugom roku.

MMF traži poskupljenje struje pre nove godine

Foto: Shutterstock / Ringier

MMF traži poskupljenje struje pre nove godine

– Zbog određenih obaveza koje smo preuzeli u aranžmanu sa MMF-om, moraćemo da pratimo i cene struje i gasa i da ih stabilizujemo, da ne ugrozimo ni privredu ni građane, da omogućimo energetskom sektoru i kompanijama da budu stabilne, da sprovedemo preko potrebne investicije u energetskom sektoru koje se procenjuju na 15 milijardi evra u narednih 10 do 12 godina – rekla je Đedović.

Poskupljenje gasa do 10 odsto

Prema zvaničnim najavama, gas bi trebao da poskupi do kraja ove godine. Kako je nedavno najavio direktor “Srbijagasa” Dušan Bajatović, koliko će poskupljenje tačno iznositi, ovo preduzeće će izračunati narednog meseca, ali je naglasio da povećanje sigurno neće biti veće od 10 odsto.

U gostovanju na RTS, Bajatović je rekao da nema dovoljnih količina gasa za Evropu, ali i da nema špekulativnih aktivnosti koje su se dešavale kada je gas dostizao i 3.700 dolara. Kako je naglasio, trenutno je cena gasa negde oko 300 dolara za 1.000 kubnih metara na referentnoj evropskoj berzi, plus transport, plus carine ili taksa i da ga mi trenutno nabavljamo po istoj toj ceni, praktično iz ruskog aranžmana, ali bez ikakvih dodatnih posrednika i dodatnih troškova. Istakao je da povećanje cene od 1. novembra zavisi od dve stvari.

– Cena na berzi po kojoj ga možemo kupiti i, eventualno, koliko “Srbijagasu” treba novca da kredite koji su na pet i sedam godina možemo da vratimo. To poskupljenje sigurno neće biti veće od deset posto. Koliko će biti konkretno, izračunaćemo praktično sledećeg meseca. Trebalo bi da se desi od 1. novembra – napomenuo je Bajatović.

Foto: Shutterstock / Ringier

“Gas neće poskupeti više od 10 odsto”

Dodao je da se, iako je MMF tražio da se cena gasa poveća za 10 odsto, ukoliko papiri “Srbijagasa” pokažu da može i malo manje, sigurno neće ići nauštrb kupaca.

U izveštaju MMF-a izdatom početkom jula, navedeno je da je potrebno nastaviti sa povećanjem cena struje i gasa u novembru ove i tokom 2024. godine, kako bi se eliminisale sve budžetske subvencije državnim energetskim preduzećima, ali i finansirala investiciona potrošnja u narednim godinama.

Povećanje penzija u oktobru

Zahvaljujući novim merama i pomoći države, prosečna penzija u Srbiji ide na oko 45.390 dinara u proseku. Povećanje najstarijim građanima biće iz dva dela a prvo sleduje već početkom oktobra.

Ovo je početkom juna najavio predsednik Aleksandar Vučić, i kako je tom prilikom istakao, najstarijim građanima u Srbiji od 1. oktobra sleduje povećanje penzija od 5,5 odsto, a potom i 1. januara 2024. godine od 14,6 odsto.

– S obzirom na to da su penzije do sada povećane 20,8 odsto, uz dodatno povećanje od oko 20 odsto, penzionerima će primanja ukupno biti povećana za za više od 40 odsto, rekao je Vučić, dodajući da će za 6 meseci prosečna penzija iznositi 390 evra.

Prvo povećanje penzija u oktobru

Foto: Shutterstock / Ringier

Prvo povećanje penzija u oktobru

Sada bi prosečna penzija koja iznosi 37.825 dinara, već u oktobru trebalo da dostigne nepunih 40.000 dinara, što je povećanje od oko 2.000 dinara u proseku, a u januaru naredne godine bi išla na 45.500 dinara. Penzije su poslednji put povećane u januaru ove godine i to za 12,1 odsto. Prethodno povećanje bilo je u novembru prošle godine, oko 9 odsto, i sa dva povećanja, prosečna penzija je uvećana za oko 7.000 dinara.

Želite da vam “Blic Biznis” donosi najnovije i ekskluzivne informacije o ekonomiji i dešavanjima u svetu biznisa, da čitate o uspesima i padovima srpskih privrednika, ali i poslovima koji u Srbiji i svetu donose novu eru u biznisu. Postanite i vi deo kluba koji čini desetine hiljada menadžera. Prijavite se na newsletter i na mejlu očekujte najaktuelnije i najekskluzivnije informacije.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com