Zakonom zabranili društvene mreže mlađima od 14 godina

U Americi se desio svojevrstan presedan – guverner Floride Ron Desantis potpisao je zakon kojim se deci mlađoj od 14 godina zabranjuje da imaju društvenih medija.

fejsbuk instagram pad RAS ap matt rourke, ap jenny kane, Shutterstock

Foto: AP/ Matt Rourke, AP/ Jenny Kane, Shutterstock / Ringier

fejsbuk instagram pad RAS ap matt rourke, ap jenny kane, Shutterstock

Prema novom zakonu, mnogim platformama je zabranjeno da deci mlađoj od 14 godina otvore nalog. Političari tvrde da je pristup društvenim medijima štetan za njihov razvoj i mentalno zdravlje. Ova mera, koja takođe cilja i na veb-stranice za odrasle, Floridu stavlja u red sa drugim državama, poput Arkanzasa i Jute, koje su pokušale da obuzdaju upotrebu društvenih medija, izazivajući gnev tehnoloških kompanija i zagovornika slobode govora.

Prva verzija zakona još rigoroznija

“Nekada je bilo: ‘Pa, ako su negde napolju, možda nisu pod nadzorom, možda neki grabežljivac može da ih ugrozi. Sada, sa stvarima kao što su društveni mediji i sve ovo, možete imati dete u kući – bezbedno, ali naizgled. Imate predatore koji mogu da uđu upravo – u vaš dom”, rekao je Desantis tokom potpisivanja zakona.

Inače, novi zakon Floride predstavlja kompromis između želje Desantisa i zakonodavaca, sa predsednikom Predstavničkog doma Polom Renerom na čelu, koji je prvobitno predložio najstrožu zabranu društvenih medija u zemlji.

Ron Desantos

Foto: Stephen M. Dowell / Zuma Press / Profimedia / Profimedia

Ron Desantos

Prvobitni zakon, na koji je Desantis stavio veto početkom meseca, blokirao bi sve naloge maloletnika mlađih od 16 godina sa mnogih platformi društvenih medija. Zakon koji je Desantis na kraju potpisao ovlašćuje roditelje da daju saglasnost deci od 14 i 15 godina da koriste aplikacije.

Zakon uključuje odredbu koja bi ukinula tu opciju saglasnosti roditelja ako sudovi utvrde da platforme predstavljaju štetu po maloletnike. Zakonodavci su takođe uklonili odredbu koja eksplicitno navodi kako platforme društvenih medija moraju da provere starost korisnika, ostavljajući kompanijama da odrede kako da ispune zahteve.

Pokušaj borbe protiv “zavisnosti”

Umesto da cilja na određene platforme društvenih medija, zakon je napravljen da ograniči pristup svim platformama koje primenjuju “zavisne” funkcije, kao što su “beskonačno skrolovanje”, prikazuju metriku “reakcija” kao što su lajkovi, sadrže video-snimke sa automatskom reprodukcijom i imaju funkciju striminga i notifikacije.

Protivnici i kritičari ovog zakona, među kojima prednjači Meta, tvrde da zakon predstavlja kršenje prava na slobodu govora i oduzima autoritet roditeljima.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com