Zavladao strah: Trocifrena stopa inflacije – preti treći bankrot?

Međunarodni monetarni fond (MMF) je nezadovoljan ponašanjem Argentine kojoj je dao zajam od 44 milijarde dolara.

Izvor: Klix

Foto: shutterstock, Miha Creative

Foto: shutterstock, Miha Creative

Sada se ponovo strahuje da će ova zemlja ostati bez novca.

Prema neimenovanim izvorima na koje se poziva agencija Rojters, Odbor izvršnih direktora MMF-a je 30. oktobra imao sastanak na kojem je razgovarano o ekonomiji Argentine. Država je pogođena trocifrenom stopom inflacije.

Na sastanku je izražena zabrinutost brzinom kojom Argentina troši međunarodne rezerve od trenutka poslednje MMF-ove revizije zajma u augustu ove godine. Ocenjeno je da argentinska vlada loše upravlja programom zajma te da ekonomske mere, uz skoro potrošene novčane rezerve i precenjenu valutu, nisu usklađene s programom.

MMF-ovo finansiranje je ključno za Argentinu. U augustovskom izveštaju ove finansijske institucije je navedeno da Argentina ne implementira dogovoreni program. Uprkos tome što je MMF napravio određene ustupke Argentini, njen ekonomski smer je zabrinjavajući. S obzirom na to da je MMF sada odlučniji u svojim stavovima, strahuje se da bi mogle biti ugrožene buduće isplate.

Sve se ovo dešava kada je Argentina, kao najveći svetski izvoznik sojinog ulja i sačme, pogođena najtežom sušom u posljednjih 60 godina. Upravo veliki deo prihoda ostvaruje kroz izvoz. Prema berzi žitarica Rosario, poljoprivrednici su u proizvodnji soje, pšenice i kukuruza suočeni sa gubicima u iznosu većem od 14 milijardi dolara.

Pred Argentinom je drugi krug predsedničkih izbora, a biraće se između peronističkog ministra ekonomije Sergija Mase i kandidata krajnje desnice Havijera Mileia. Rezultati anketa pokazuju da će izborna utrka biti tesna.

Argentina je 2018. postala najveći dužnik MMF-u, nakon što joj je odobren zajam od 57 milijardi dolara za izvlačenje iz ekonomske krize. No, taj program pomoći je propao. Godinu dana posle, 2019, dogovoreno je da se MMF-u vrati još uvek dugovanih 44 milijarde dolara, prenosi agencija Reuters. Ova država je imala dva bankrota – 2001. i 2014. godine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com