Čelik može da bude i zelen, i da opet postane sirovina: Jedan takav pravi se u Sremskoj Mitrovici

Užarena greda teška dve tone brzo se istopila u čeličnu konstrukciju. Osim ovog procesa, ekipa “Blic Biznisa” imala je priliku da vidi i proses rada velikih elektrolitskih peći, kao i upotrebu sekundarnih sirovina koje se koriste u održivoj proizvodnji.

Metalfer Steel Mill

Foto: Mina Jovanović / Ustupljene fotografije

Metalfer Steel Mill

Vodeća kompanija u proizvodnji betonskog čelika iz Sremske Mitrovice ugostila je medije i predstavila inovativni proizvod, tzv. “zeleni čelik”.

Kako su istakli predstavnici Metalfer Steel Mill kompanije, ovo je kamen-temeljac nove ere u oblasti metalurgije i podizanju standarda u ovoj oblasti u Srbiji. U proteklih pet godina kompanija je uložila više od 28 miliona evra u projekte u okviru Zelene agende, a ovaj ciklus investicije za njih nije predstavljao samo finansijsko ulaganje, već ulaganje u očuvanje prirodnih resursa i izgradnju čistijeg okruženja.

– Kroz projekte Zelene agende trudimo se da aktivno doprinesemo globalnim naporima ka održivosti. Od velike važnosti su nam inovacije koje smanjuju ekološki otisak, povećavaju energetsku efikasnost i omogućavaju odgovorno korišćenje resursa. Smatramo da naše investicije nisu samo poslovni poduhvati već odgovori na hitne ekološke izazove, istakla je dr Jelena Zakonović, CEO Metalfer Steel Mill.

Dr Jelena Zakonović, CEO Metalfer Steel Mill

Foto: Mina Jovanović / Ustupljene fotografije

Dr Jelena Zakonović, CEO Metalfer Steel Mill

Kompanija je stekla EPD sertifikat koji se odnosi na sve gotove proizvode, odnosno upotrebu recikliranih materijala.

– Ne proizvodimo samo čelik – oblikujemo održivu budućnost, dodala je dr Zakonović.

Media tura kroz fabriku Metalfer u Sremskoj Mitrovici

Foto: Mina Jovanović / Ustupljene fotografije

Media tura kroz fabriku Metalfer u Sremskoj Mitrovici

Zeleni Čelik koji nam je predstavljen je rezultat kombinovanja novih tehnologija, korišćenja obnovljivih izvora energije, recikliranja otpada, smanjenja emisije gasova i mnogih drugih inovativnih praksi. Dr Zakonović nam je objasnila kako čelik može da bude “zelen”.

  • Korišćenje obnovljivih izvora energije: 100% elektirične energije koju koristimo u našim procesima, dobijeno je iz obnovljivih izvora energije
  •  Recikliranje otpada: 100% ulazne sirovine u tehnološki proces čini otpadno gvožđe koje bi inače završilo na deponijama otpada. Takođe, najveći deo nusproizvoda postaje upotrebljiv proizvod za druge industrije
  • Efikasna upotreba resursa
  • Smanjenje emisije gasova sa efektom staklene bašte
  • Upotreba održivog materijala: Otpadno gvožđe je jedini izvor sirovina. Čelik koji mi napravimo, nakon svog životnogupotrebnog veka, postaje ponovno sirovina koja će biti u potpunosti prevedena u novu, upotrebnu formu
  • Korišćenje zatvorenog vodnog sistema
  • Čistiji postupci i tehnologije
  • Učešće u održivim inicijativama
  • Obrazovanje i obuka
  • Transparentnost i izveštavanje
Predstavljen inovativni proizvod - zeleni čelik

Foto: Mina Jovanović / Ustupljene fotografije

Predstavljen inovativni proizvod – zeleni čelik

Želite da vam “Blic Biznis” donosi najnovije i ekskluzivne informacije o ekonomiji i dešavanjima u svetu biznisa, da čitate o uspesima i padovima srpskih privrednika, ali i poslovima koji u Srbiji i svetu donose novu eru u biznisu. Postanite i vi deo kluba koji čini desetine hiljada menadžera. Prijavite se na newsletter i na mejlu očekujte najaktuelnije i najekskluzivnije informacije.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com