Odluka Bugarske Vlade da uvede porez na ruski gas koji se isporučuje preko njene teritorije za treće zemlje, otvorila je neizbežno pitanje, da li će gas u Srbiji zbog toga poskupeti? Mogućnost za rast cena ističu i nadležni dok su mišljenja struke podeljena.
Nova regulativa, koja je odmah stupila na snagu, donosi taksu od 10,76 dolara na svakih 100 kubnih metara ruskog prirodnog gasa koji prelazi bugarsku teritoriju.
Blic preporučuje
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić, istakao je da ukoliko povećanje taksi na tranzit ruskog gasa koje je uvela Bugarska bude važilo i za Srbiju, to bi nam podiglo cenu gasa dramatično, za dodatnih 100 evra po 1.000 kubnih metara gasa.
Potencijalno poskupljenje odrazilo bi se negativno na našu privredu, i budžet države, a ako bi se prelilo i na domaćinstva, računi bi bili uvećani za oko 20 odsto.
Ministarstvo energetike: Građani nemaju razloga za brigu
Iz Ministarstva energetike i rudarstva i energetike za “Blic Biznis” nemaju odgovor da li će do poskupljena sigurno doći i ističu da će se o toj temi tek razgovarati.
U svom odgovoru iz ministarstva podsećaju na da je jedan od strateških ciljeva u energetskom sektoru Republike Srbije je diversifikacija izvora i ruta snabdevanja gasom i u završnoj fazi je izgradnja gasne interkonekcije Srbija-Bugarska, čiji je kapacitet 1,8 milijardi metara kubnih gasa, kojom će Srbija moći da se snabdeva gasom iz zemalja Kaspijskog regiona, pre svega Azerbejdžana i LNG terminala u Aleksandropolisu u Grčkoj.
– Svakako, o ovoj temi će se razgovarati sa predstavnicima mađarske i bugarske države i Srbija će učiniti sve da građani ni na koji način ne budu pogođeni. Trenutno su sva skladišta gasa zapunjenu i u našoj zemlji i u Mađarskoj i imamo 690 miliona kubnih metara gasa u rezervi što je istorijski rekord i značajno više nego na početku prethodne grejne sezone. Građani nemaju razloga za brigu jer se odgovorno ponašamo kada su energetika i energenti u pitanju – kažu iz ministarstva.
Zdravković: Srbija neće moći da izbegne poskupljenje gasa
Miloš Zdravković, stručnjak za energetiku kaže za “Blic Biznis” da Srbija neće moći da izbegne poskupljenje gasa koje će uslediti zbog bugarske takse.
– Uvođenjem taksi na tranzitni gas Vlada Bugarske planira da od toga zaradi 1,2 milijarde evra i isplati trošak tog gasovoda, a to će kod nas dovesti do povećanja cena gasa. Pored onih najavljenih 10 odsto, zbog ovih taksi gas će dodatno poskupeti. Ne možemo da izbegnemo to poskupljenje jer kad se gradio gasovodni tok doneti su sporazumi i države su preuzele određene obaveze a jedna od tih obaveza je tranzitna obaveza. U ovom konkretno slučaju, trošak će da plate Mađari i Srbi. Ovo će se odraziti i na stabilnost gradskih toplana, na hemijsku i petrohemijsku industriju a odraziće se i na ruski biznis i njihovu gasnu elektranu u Pančevu – kaže Zdravković.
Vuletić: “Uvođenje takse ne treba da nas se tiče”
Vojislav Vuletić, Predsednik Skupštine Udruženja za gas kaže za “Blic Biznis” da uvođenje takse na tranzitni gas Vlade Bugarske nas ne treba da brine, jer to ne može da dovede do poskupljenja gasa.
Foto: Shutterstock / Ringier
– Ovo ne bi trebalo da poveća cene iz razloga što mi imamo ugovor sa Gaspromom, da primamo gas na našoj granici i nikakve takse mi ne plaćamo. Jednostavno, ugovor je takav i tako da mislim da ovo ima neku političku konotaciju. Parlament određuje tranzitne takse. Tranzitne takse se određuju između zemalja preko kojih gasovod ide. Nakon što se ona utvrdi, ona je takva. Ovo uvođenje taksi nas ne treba da se tiče jer mi od Rusa preuzimamo gas na našoj granici po ceni koju smo ugovorili – kaže Vuletić.
“Porez Bugarske na tranzit ruskog gasa korak protiv Mađarske i Srbije”
Potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar finansija Siniša Mali i ministar spoljnih poslova i trgovine Mađarske Peter Sijarto istakli su u zajedničkom saopštenju da je odluka Bugarske da uvede porez na ruski gas, koji se isporučuje preko njene teritorije, korak usmeren protiv Mađarske i Srbije.
– Ova nova bugarska regulativa ugrožava bezbedno snabdevanje energijom u Mađarskoj i Srbiji. Evropska unija nije uvela sankcije na isporuke prirodnog gasa iz Rusije, te je argumentacija bugarskog premijera u potpunosti netačna. Ova odluka podriva evropsku solidarnost i ugrožava energetsku bezbednost, kako zemlje članice Evropske unije, tako i zemlje kandidata. Mađarska i Srbija će usaglasiti svoje stavove i na adekvatan način odgovoriti na ovu kontroverznu odluku Bugarske, navodi se u zajedničkom saopštenju. Porez Bugarske na tranzit ruskog gasa korak protiv Mađarske i Srbije – navodi se u saopštenju.
Podsetimo da se Srbija snabdeva ruskim prirodnim gasom preko Bugarske, koji se transportuje gasovodom “Turski tok” a Javno preduzeće “Srbijagas” kupuje od ruskog državnog giganta Gasproma.
Želite da vam “Blic Biznis” donosi najnovije i ekskluzivne informacije o ekonomiji i dešavanjima u svetu biznisa, da čitate o uspesima i padovima srpskih privrednika, ali i poslovima koji u Srbiji i svetu donose novu eru u biznisu. Postanite i vi deo kluba koji čini desetine hiljada menadžera. Prijavite se na newsletter i na mejlu očekujte najaktuelnije i najekskluzivnije informacije.