DA LI JE SADA PAMETNO UZETI STAMBENI KREDIT Donosimo razloge za i protiv: “Samo ko mora”

Imajući u vidu učestala povećanja kamatnih stopa,, kao prvu meru u borbi protiv inflacije, mnogi koji su bili na korak od uzimanja stambenog kredita sada u u dilemi i šta činiti. Mišljenja struke su podeljena – i dok jedni smatraju da se ovakva odluka donosi na osnovu sopstvenih prihoda, drugi tvrde da se sada treba zadužiti samo onaj ko mora.

Slušaj vesti

0:00/ 0:00

.

Foto: shutterstock

.

“Uzeti kredit za stan u ovom trenutku – samo ko mora. I to iz dva razloga. Prvi jer je cena kvadrata stanova sada vrlo visoka, a drugi zbog krize kada ubrzano rastu referentne kamatne stope, ali i euribor, i dolar i švajcarc. U prevodu svako ko se zadužio u ovim valutama biće izložen velikim troškovima. Možda ih sada i mogu podneti ali kako vreme bude odmicalo biće sve teže – kaže za “Blic Biznis” Ljubodrag savić, profesor na Ekonomskom fakultetu.

Blic preporučuje

On objašnjava da bi utešna nagrada mogla biti zaduživanje po fiksnoj kamatnoj stopi, međutim, banke skoro da su ukinule takvu mogućnost, ili su kamate podigle vrlo visoko. To je, smatra profesor i najbolji signal za one koji sada razmišljaju o ovoj vrsti zaduživanja.

– Zato treba sve to uzeti u obzir i dobro razmisliti pre nego što se upustite u kredit. Moj savet je da treba sačekati da se stabilizuju i inflacija i kamate a to će potrajati, jer čak i kada se teorijski inflacija zaustavi, pa počne da ide u drugom pravcu, treba vremena da se sve dovede u red – kaže profesor.

Profesor Savić objašnjava da ni banke ne mogu vrlo brzo i tako lako da srede kamatne stope, jer su i one ušle u aranžmane te će i njihovi troškovi prikupljanja kreditnih sredstava sporije ići sa visokim kamatama na štednju.

Foto: shutterstock

– Zbog svega toga cela ova “gužva” oko skupog novca će potrajati. Mi smo nažalost imali deceniju jeftinog novca, sada imamo period skupog novca, i neće to prestati za godinu, dve. Moja je preporuka da se dobro otvore oči – zaključuje profesor Savić.

“Kreditno zaduživanje nije stvar statistike”

Dušan Uzelac sa portala Kamatica drugačijeg je mišljenja. On za “Blic Biznis” objašnjava da odluka o stambenom kreditu nije stvar statistike, već da se ona donosi na osnovu sopstvenih prihoda i rashoda, i spremnosti na ispunjenje višegodišnje obaveze.

– Odluka o stambenom kreditu nije stvar statistike, i potpuno je pogrešno gledati statističke brojke, predviđanja i opise kriza, jer to suštinski ništa ne znači jer ono što vi na mesečnom nivou unesete u kuću kao prihode i iznesete kao rashode je vaše stanje, i u tom stanju treba videti mogućnost zaduženja i kupovine kupovine bilo kog kredita pa i stambenog – kaže Uzelac.

Naš sagovornik objašnjava da je kupovina stambenog kredita individualna odluka i da nema ekonomskih predviđanja koja mogu da predvide duže od šest meseci. Kao primere za to on navodi “potpuni kolaps” na kripto tržištu, rat u Ukrajini kao i korona pandemiju.

Kaže da je prilikom kupovine kredita vrlo važno imati na umu više faktora.

– Kredit je vaš novac iz budućnosti jer ćete vi svaku ratu otplatiti, tačnije vi će te za svaku ratu zaraditi novac, pa u tome i gledajte i mogućnost kupovine kredita. Ako ste sigurni u sebe, u svoj posao, svoju industriju i da nećete pontonuti emotivno svih tih godina koliko otplata kredita traje, u tom slučaju možete da se kreditno zadužite – kaže Uzelac.

Nač sagovornik ukazuje da je sve to važno jer je preuzimanje ugovorne obaveze na nekoliko godina velika obaveza, te na to treba biti u svakom smislu spreman.

“Preuzimanje obaveze na 20 godina je krupna odluka, i odgovor je gde leži vaša snaga zarađivanja. Čak i ako ne krene sve po idealnom scenariju, sve to morate da izračunate i složite i onda je pred vama vaga koja će prevagnuti da li je sada pravo vreme ili nije” – kaže on.

Foto: shutterstock

Uzelac zaključuje da glavna odluka leži u tome da li je potencijalni bankarski dužnik spreman da preuzme odgovornost na 20 godina bez obzira na sve.

“Kad kažem bez obzira na sve, to potpisujete, jer prihvatanjem ugovora o kreditu vi potpisujete da ćete platiti tu ratu bez obzira da li ste gladni, žedni, da li ste išli na more, kupili cipele ili platili detetu ekskurziju, vi prvo morate da platite ratu banci – ukazuje naš sagovornik.

Činjenica je da se svet protiv inflacije već neko vreme bori podizanjem kamata, da bi takav trend mogao da potraje i sve do polovine naredne godine, a da u međuvremenu treba očekivati povećanje rata na stambene kredite kojih u Srbiji ima oko 150.000. Rate na stambene kredite već su u proseku skočile za oko 60 evra. Na mesečni iznos od oko 300 evra ceh je prethodnih meseci povećan za i do 90 evra, a sudeći po očekivanjima za dalji rast euribora, ovaj iznos bi samo mogao da bude veći.

Želite da vam “Blic Biznis” donosi najnovije i ekskluzivne informacije o ekonomiji i dešavanjima u svetu biznisa, da čitate o uspesima i padovima srpskih privrednika, ali i poslovima koji u Srbiji i svetu donose novu eru u biznisu. Postanite i vi deo kluba koji čini desetine hiljada menadžera. Prijavite se na newsletter i na mejlu očekujte najaktuelnije i najekskluzivnije informacije.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com