Indija pretekla Hong Kong i postala sedma najveća berza na svetu

Tržišna vrednost Indije prestigla je Hongkonšku i postala sedma po veličini u svetu kako optimizam u pogledu ekonomskih izgleda zemlje raste.

Indija pretekla Hong Kong i postala sedma najveća berza na svetu

Foto: shutterstock

Indija pretekla Hong Kong i postala sedma najveća berza na svetu

Od kraja novembra, ukupna tržišna kapitalizacija Nacionalne berze Indije iznosila je 3,989 biliona dolara u odnosu na 3,984 biliona dolara u Hong Kongu, prema podacima Svetske federacije berzi.

U utorak dostigao još jedan rekord. Do sada je ove godine skočio 16% i ide ka osmoj godini za redom. Nasuprot tome, Hongkonški referentni Hang Seng indeks opao je za 17% do danas.

Indija je ove godine bila izuzetno tržište u azijsko-pacifičkom regionu. Povećana likvidnost, više domaćeg učešća i poboljšana dinamika u globalnom makro okruženju u vidu pada prinosa na američke trezorske obveznice su podstakli tržišta akcija u zemlji.

Grafikon

Foto: CNBC / screenshot

Grafikon

Najmnogoljudnija zemlja na svetu takođe ide na opšte izbore sledeće godine, za koje analitičari predviđaju da bi to mogla biti još jedna pobeda vladajuće nacionalističke partije Bharatija džanata.

– Za opšte izbore, istraživanja javnog mnjenja i nedavni državni izbori pokazuju da bi aktuelna vlada predvođena BJP-om mogla da obezbedi odlučujuću pobedu, što bi moglo da izazove trku u prva tri do četiri meseca u godini na osnovu očekivanja kontinuiteta politike – HSBC stratezi su rekli u belešci klijenta.

HSBC je rekao da su banke, zdravstvo i energetika najbolje pozicionirani sektori za narednu godinu.

Sektori poput automobila, maloprodaje, nekretnina i telekomunikacija takođe su relativno dobro pozicionirani za 2024. godinu, dok su roba široke potrošnje, komunalije i hemikalije među onima koje HSBC kategoriše kao nepovoljne.

Hong Kong zaostaje

U odnosu na Indiju, Hongkonški Hang Seng indeks je spreman da zabeleži četvrtu godinu pada i ima najgori učinak među glavnim azijsko-pacifičkim tržištima kapitala.

Prošle nedelje, Moodi’s je smanjio izglede za Hong Kong sa stabilnih na negativne, navodeći kao razlog finansijske, političke, institucionalne i ekonomske veze grada sa kontinentalnom Kinom. Do tog smanjenja došlo je ubrzo nakon što je Moodi’s smanjio izglede za kreditni rejting kineske vlade na negativan na stabilan.

Hong Kong zaostaje

Foto: shutterstock

Hong Kong zaostaje

Početkom novembra, vlada Hong Konga je saopštila da očekuje da će privreda rasti za 3,2% u 2023. godini, smanjujući izglede za rast BDP-a sa 4% na 5% predviđenih u avgustu.

Gradska vlada je upozorila da rastuće geopolitičke tenzije i teški finansijski uslovi i dalje utiču na investicije, izvoz robe i raspoloženje potrošnje. Poverenje potrošača je takođe stradalo u Hong Kongu.

– Ekonomija Hong Konga je spremna za meko sletanje 2024. jer se godišnji realni rast BDP-a smanjuje na oko 2% sa 3,5% iz 2023. godine – rekli su ekonomisti DBS-a.

U središtu ovog oporavka je oživljavanje kopnenog turizma, jačanje maloprodajnog i ugostiteljskog sektora.

Kina je postavila cilj rasta od 5% za 2023. Njen BDP u trećem kvartalu dostigao je 4,9%, što podiže nadu da će druga po veličini svetska ekonomija ispuniti ili čak premašiti očekivanja.

(Izvor: CNBS)

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com