Јапан обележава 12 година од нуклеарне катастрофе у Фукушими

субота, 11.03.2023,  09:46 -> 10:57

Извор: Танјуг

Прошло је 12 година од снажног земљотреса и цунамија који су погодили североисток Јапана, однели животе више од 15.000 људи и изазвали нуклеарну катастрофу за коју ће бити потребне деценије да се очисти.

Опоравак од земљотреса магнитуде 9,0 и цунамија који је уследио и разорио префектуре Фукушиму, Мијаги и Ивате напредовао је у наредним годинама, међутим ипак је око 31.000 људи остало расељено, преноси агенција Кјодо.

Подстиче се спровођење планова за чишћење у нуклеарном комплексу Фукушима Даићи, али више од деценије након катастрофе, влада Јапана више не организује годишњу комеморацију, а општине у погођеним подручјима одржавају помене, али у смањеном обиму.

Најновији подаци Националне полицијске агенције објављени у четвртак показују да је број погинулих у катастрофи 15.900 људи, док се 2.523 особе и даље воде као нестале. Огромна већина случајева смрти и несталих особа је у префектурама Мијаги, Фукушима и Ивате. 

Према подацима Агенције за реконструкцију, закључно са 31. мартом прошле године, смртни случајеви у вези са катастрофом, као што су болест или самоубиство изазвано стресом, износили су 3.789. 

Контроверзе и даље постоје око чишћења након нуклеарне катастрофе, укључујући и планове од пролећа или лета ове године да се почне са испуштањем пречишћене воде ускладиштене у осакаћеној електрани Фукушима у море.  Вода контаминирана након упумпавања у реактор ради хлађења растопљеног горива у постројењу се накупила, а њена запремина се такође повећава због кишнице и подземних вода на локацији. 

Изградња тунела дугог око један килеметар за испуштање у океан више од 1,3 милиона тона пречишћене воде почела је прошле године. Већ је 96 одсто доступних резервоара за воду напуњено, а очекује се да ће капацитет бити достигнут до лета или јесени ове године. 

Локално становништво и рибарска предузећа у тој области, страхују да ће испуштање воде у Пацифик нанети озбиљну штету заједници. Суседне земље, укључујући Јужну Кореју и Кину, такође су изразиле забринутост. 

Међутим, забрањена зона и даље постоји у близини саме електране у Фукушими, а планирано је да се радови разградње наставе до негде између 2041. и 2051. године. Делимично поновно отварање је такође напредовало у неким од последњих области које су остале недоступне од нуклеарне катастрофе. 

Прошле године између јуна и августа, у општинама Катсурао, као и Окума и Футаба, у неким областима су укинуте наредбе за евакуацију, преноси Кјодо.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com