Na obalama odahnuli: Cene zakupa plaža ostaju iste

Zakupnine za plaže u Crnoj Gori ostaju nepromenjene do kraja 2023, odnosno do isteka petogodišnjih ugovora.

Izvor: Vijesti/Vuk Lajović

Foto: EPA-EFE/ANTONIO BAT

Foto: EPA-EFE/ANTONIO BAT

Zakupci delova morske obale mogu da odahnu, jer i ove sezone neće biti povećanja cena zakupnine i ostaće nepromenjene do kraja 2023, odnosno do isteka petogodišnjih ugovora.

To je podgoričkim “Vijestima” potvrdio direktor Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom Mladen Mikijelj.

Prema njegovim rečima, cenovnik ostaje na snazi do isteka petogodišnjih ugovora, a od kraja 2023. počeće da se primenjuje novi cenovnik.

“Na inicijativu Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom, Vlada Crne Gore je tokom ove godine usvojila izmene cenovnika za zakup morskog dobra, a izmenama je u značajnoj meri povećan iznos naknada. Činjenica je da ranijim cenovnikom nisu na adekvatan način bile vrednovane lokacije na našoj obali, usled čega su pojedini korisnici bili privilegovani tako što su bili u prilici da na najekskluzivnijim lokacijama duž primorja ostvaruju značajne prihode, a da istovremeno za korišćenje morskog dobra plaćaju izuzetno male, da ne kažem simbolične naknade”, naglasio je Mikijelj.

Kako je kazao, na taj način preduzeće je u prethodnom periodu bilo uskraćeno za značajna finansijska sredstva, koja su mogla biti iskorišćena za realizaciju bitnih infrastrukturnih projekata na obali.

“Novi cenovnik će početi da se primenjuje nakon isteka petogodišnjih ugovora o zakupu morskog dobra, odnosno od kraja 2023. godine, što će rezultirati značajno većim prihodima Javnom preduzeću, a samim tim posledično i još većim investicijama u našu obalu”, poručio je Mikijelj.

Minule sezone na crnogorskom primorju bilo je više od 500 kupališta, među kojima su najbrojnija javna kupališta, namenjena svim posetiocima.

Cene zakupnine delova morskog dobra svakako su uticale i na cene usluga, posebno na kupalištima – iznajmljivanje plažnog mobilijara.

U skladu sa pravilnikom o bližim uslovima u pogledu uređenosti i opremljenosti, vrstama i uslovima korišćenja kupališta na moru, 50 odsto površine javnih kupališta mora biti oslobođeno od plažnog mobilijara, dok je na hotelskim kupalištima dozvoljeno postavljanje plažnog mobilijara na cijeloj površini, izuzev na kupalištima bez plažnog mobilijara gde nije predviđeno postavljanje.

Pravilnikom o bližim uslovima u pogledu uređenosti i opremljenosti, vrstama i uslovima korišćenja kupalištima na moru, zakupac kupališta je bio u obavezi da istakne tablu sa informacijama, koja između ostalog treba da sadrži i cenu mobilijara sa naznakom da se plažni mobilijar ne naplaćuje posle 17 časova.

Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom Crne Gore je 2020. godine, u cilju umanjenja negativnih ekonomskih efekata izazvanih pandemijom koronavirusa, donelo odluku prema kojoj se korisnicima/zakupcima koji obavljaju delatnost sezonski ili tokom čitave godine, i to u ugostiteljskim objektima – restoranima, na kupalištima, privremenim lokacijama i pristaništima godišnja ugovorena naknada za korišćenje morskog dobra umanjuje 50 odsto.

Inače, Javno preduzeće u protekloj godini zaključilo je rekordan broj ugovora o korišćenju morskog dobra i po tom osnovu ostvarilo najveći prihod u istoriji preduzeća u ukupnom iznosu od gotovo 7,8 miliona evra. Ova državna kompanija koja upravlja crnogorskom obalom minulu 2022. završila je sa plusom od više od tri miliona evra, i sa devet miliona evra na računu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com