Nemačka skladišta gasa već na jesen puna

Nemačka sa gasom ove zime prolazi bolje nego što je očekivala i operateri sada računaju da će skladišta za narednu hladnu sezonu moći da napuni u septembru.

Izvor: DPA

Foto: shutterstock, Stefan Dinse

Foto: shutterstock, Stefan Dinse

Prema podacima od srede ujutro, skladišta su na 75,4 odsto kapaciteta.

Strahujući da će zbog letošnjeg prekida isporuke ruskog gasa ove zime biti kritične nestašice, novi zakon o energetici određuje da 1. februara skladišta moraju biti na 40 odsto.

Neočekivano dobroj situaciji doprineli su relativno topla zima i štednja, sa kojom su domaćinstva i privreda počeli daleko pre dolaska zime.

Operateri skladišta iz udruženja INES su u četvrtak saopštili da prema svakom modelu, dakle bez obzira na vremenske uslove u međuvremenu, skladišta mogu iznova popune do naredne grejne sezone.

“Potrošnja je u januaru bila nešto opuštenija nego u decembru, ali deficita gasa ni sada ne treba da se plašimo ni uz ekstremno zahlađenje,” rekao je direktor INES Sebastijan Bleške.

Uz pogled na punjenje skladišta predstojećeg leta, štednja naravno ostaje relevantna, dodao je Bleške. Punjenje do vrha podrazumeva umerenog do velikog povećanja priliva tečnog prirodnog gasa.

Prema podacima Savezne agencije za mrežne sisteme, potrošnja gasa u zemlji je u petoj kalendarskoj sedmici ove godine bila 14,3 odsto ispod proseka iz 2018-21.

Ponderisane brojke prikazuju uštedu od 12 odsto, a to je blizu “kritične vrednosti,” odnosno ponderisane uštede manje od 15 odsto, saopštila je agencija.

Nestašica gasa ove zime nadalje nije izgledna, ali “priprema za zimu 2023/24. ostaje centralni izazov … i zato štedljiva potrošnja ostaje važna,” navela je agencija.

Predsednik agencije Klaus Miler (Müller) je izveštaj na Tviteru propratio objavom da “dalja štednja, diverskifikacija uvoza i puna skladišta” olakšavaju pripreme za iduću zimu.

Tražeči zamenu za ruski gas kojim je pokrivala više od polovine svojih potreba, Nemačka je već izgradila nekoliko terminala za prijem tečnog prirodnog gasa i užurbano gradi još infrastrukture.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com