Obavezan bakšiš: Argumenti ZA i PROTIV (AUDIO)

NOVI SAD –

Udruženje potrošača “Efektiva” usprotivilo se uvođenju obaveznog bakšiša za ugostiteljske usluge, ukazujući da je takva inicijativa iz ovog sektora suprotna propisima o zaštiti potrošača. Iz Udruženje hotelijera i restoratera Srbije HORES tvrde pak da ne predlažu da se uvede obavezno, već da se omogući dobrovoljno plaćanje bakšiša platnom karticom.

video icon audio icon

kafa, solja, kafe, kafici

U “Efektivi” se pozivaju na član 90. Ustava Srbije kojim se garantuje zaštita prava potrošača uz ocenu da to znači da država ne sme da donosi zakone koji potrošača primoravaju na nešto što on ne želi, naročito da plati nešto čime nije zadovoljan. Predsednik Udruženje hotelijera i restoratera Srbije HORES Georgi Genov tvrdi da nije u pitanju obavezujuća klauzula, ali da se ova oblast mora regulisati.

Dodaje i da se ovaj predlog odnosi samo na plaćanje bakšiša platnim karticama.

Genov objašnjava i šta je ugostitelje ponukalo na ovakvu inicijativu.

On napominje da je mnogim zemaljama bakšiš i obavezan, u visini od tri do više od 15 odsto, zavisno od zemlje, ali da kod nas to nije regulisano.

Genov dodaje i da ovo nije prvi put da ugostitelji podnose ovakvu inicijativu.

Iz Udruženja “Efektiva” navode da se ne protive opciji da bakšiš bude deo fiskalnog računa, ali isključivo kao odraz dobrovoljnosti. Ukazuju, međutim, da Zakon o zaštiti potrošača predviđa da je u cenu usluge koju potrošač plaća uračunat i rad osoblja, te da obrazloženje ugostitelja da ovim žele da zadrže radnu snagu nije logično, jer uvek mogu da povećaju zarade svom osoblju tako što će se odreći dela profita, a ne da to prebacuju na teret potrošača.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com