Ove zemlje nude najviše dana odmora: Možete dobiti čak i do 46 slobodnih dana

Leto je na horizontu, a za neke srećne Amerikance, to znači plaćene dve slobodne nedelje i povremeni letnji petak.

Putovanje, slobodni dani

Foto: shutterstock

Putovanje, slobodni dani

Naime, američki radnici tokom prve godine u kompaniji u proseku uzimaju 11 radnih dana godišnje, a nakon pet godina taj broj se povećava na 15.

Blic preporučuje

S druge strane, Evropljani imaju zakonsko pravo na čak četiri nedelje plaćenog odmora godišnje – a neke zemlje traže od poslodavaca da oomoguće svojim zaposlenim čak i više.

Od Francuske do Austrije, ovo je devet evropskih zemalja gde su kompanije dužne da svojim zaposlenima daju minimum pet nedelja plaćenog odmora godišnje piše Business Insider.

Ilustracija: Odlazak na odmor

Foto: shutterstock

Ilustracija: Odlazak na odmor

Zemlja odmora

Francuzi su poznati kao narod koji shvata svoj godišnji odmor veoma ozbiljno. Samim tim, svaki mesec u kompaniji dobijaju 2,5 dana odmora, odnosno 30 dana godišnje.

Između 1. maja i 31. oktobra, zaposleni su zakonom dužni da uzmu između dve i četiri nedelje odmora, poznatog kao “glavni odmor”.

Pun mesec

U Andori radnici koji su zaposleni više od šest meseci imaju pravo na 30 dana odmora godišnje, a najmanje dve nedelje godišnjeg odmora mora da se koristi uzastopno.

Zemlje sa 28 dana plaćenog odmora

Kada je reč o Ujedinjenom Kraljevstvu, zaposleni imaju zakonsko pravo na 28 slobodnih dana. Međutim, zaposleni mogu da spajaju svoje slobodne dane sa praznicima.

Zaposleni u Moldovi takođe imaju zagarantovanih 28 dana plaćenog godišnjeg odmora, ne uključujući praznike.

Posao

Foto: shutterstock

Posao

Spajanje odmora

Zaposleni u Luksemburgu imaju dva dana manje godišnjeg odmora, odnosno pet nedelja.

Za razliku od nekih drugih zemalja, u Luksemburgu je dozvoljeno da uzmete godišnji odmor odjednom, sve dok su zaposleni minimalno tri meseca u kompaniji.

Najmanja država, najviše praznika

San Marino, možda je i najmanja zemlja na svetu, ali na osnovu slobodnih dana definitivno nije za zanemariti. Naime, zakonom, zaposleni imaju 26 dana godišnjeg odmora.

A povrh svega toga, u San Marinu se praznuje 20 državnih praznika, što znači da zaposleni mogu da ostvare ukupno 46 dana godišnjeg odmora svake godine.

To znači da zaposleni u San Marinu zauzimaju visoko drugo mesto u svetu, po broju slobodnih dana.

Ko plaća više?

Zaposleni u Švedskoj nakon godinu dana provedenih u kompaniji imaju pravo na pet nedelja odmora, dok tokom letnjih meseci radnici u većini industrija imaju pravo da uzmu do četiri spojene nedelje odmora.

Štaviše, Šveđani su plaćeni malo više tokom dana odmora. Osim toga, oni mogu da prenesu do pet dana odmora na sledeću godinu.

Zaposleni u Austriji imaju pravo 25 dana godišnjeg odmora, odnosno pet nedelja.

Nakon što 25 godina provedu u istoj kompaniji, zaposleni na godišnjem nivou dobijaju još jednu nedelju plaćenog godišnjeg odmora.

(Biznis Insajder)

Želite da vam “Blic Biznis” donosi najnovije i ekskluzivne informacije o ekonomiji i dešavanjima u svetu biznisa, da čitate o uspesima i padovima srpskih privrednika, ali i poslovima koji u Srbiji i svetu donose novu eru u biznisu. Postanite i vi deo kluba koji čini desetine hiljada menadžera. Prijavite se na newsletter i na mejlu očekujte najaktuelnije i najekskluzivnije informacije.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com