Minimalna zarada je minimalno mesečna plata koju radnici u jednoj zemlji moraju da dobiju za svoj prijavljen i legalan rad. Prvi put je uspostavljena u Australiji i na Novom Zelandu, još u 19. veku, a zanimljivo je da one danas imaju neke od najviših minimalnih zarada na svetu.
Blic preporučuje
Minimalna zarada u Evropi
Najveći broj evrospkih zemalja propisuje minimalac, ali te stavke nema u Danskoj, Italiji, Austriji, Finskoj i Švedskoj. Slična situacija je i u Švajcarskoj, Islandu i Norveškoj, gde je minimalna zarada je kolektivnim ugovorima za niz specifičnih sektora.
Prema najnovijim podacima Evrostata iz jula tekuće godine, Zemlje članice Evropske unije se na osnovu visine minimalne zarade mogu podeliti na tri grupe.
U prvoj grupi su zemlje sa minimalnom zaradom preko 1.500 evra i tu spadaju Luksemburg, Nemačka, Holandija, Belgija, Irska i Francuska.
U drugoj grupi su one čiji je minimalac između 1.000 i 1.500 evra. Tu spadaju samo Španija (1.203 evra) i Slovenija (1.203 evra).
U trećoj grupi su zemlje sa minimalcem manjim od 1.000 evra, a to su Kipar, Grčka, Portugal, Litvanija, Malta, Poljska, Češka, Estonija, Slovačka, Hrvatska, Mađarska, Letonija, Rumunija i Bugarska.
Evrostat dalje navodi da sve zemlje kandidati i potencijalni kandidati sa nacionalnom minimalnom platom, za koju su dostupni podaci, bi pripadale grupi 3, sa nivoom minimalne zarade u rasponu od 375 evra u Albaniji do 532 evra u Crnoj Gori.
Prosečna godišnja stopa rasta između jula 2013. i jula 2023. bila je najviša u Rumuniji (+12,9 odsto), a zatim slede Litvanija (+11,2 odsto), Bugarska (+9,7 odsto) i Češka (+9,0 odsto). Najniže prosečne godišnje stope rasta među državama članicama EU zabeležene su na Malti (+1,7 odsto) i Francuskoj (+2,0 odsto).
Minimalna zarada u svetu
Jasno je da najjače svetske ekonomije imaju najveću minimalnu zaradu, pa tako Australija nudi mesečno sigurnih oko 2.258 dolara, a slično je i sa Novim Zelandom, gde iznosi oko 1.190 dolara. U Japanu, na primer, minimlac iznosi oko 1.916 dolara, a u Južnoj Koreji oko 1.506.
Kanada je u aprilu 2023. usvojila osnovnu federalnu minimalnu zaradu u celoj zemlji od 12,34 dolara po satu, što je oko 2,073 dolara mesečno, sa posebnim prilagođavanjima za studente i domaće radnike.
Foto: screenshot
Zemlje sa najnižom minimalnom zaradom na svetu su Nigerija, Uzbekistan, Inidija, Pakistan, Kazahstan, Filipini, Ukrajina, Jermenija, Vijetnam, Indonezija. Kina propisuje 2.745 juana, odnosno 392 dolara mesečno, a Rusija oko 223 dolara.
Salvador i Singapur nemaju propisanu minimalnu zaradu.
Minimalna zarada u Srbiji
Minimalac u Srbiji trenutno iznosi 42.000 dinara, a od 2024. godine će biti povećan na 47.154 dinara, prema Odluci o visini minimalne zarade za 2024, koju je zvanično usvojila Vlada Srbije ovog septembra.
Umesto dosadašnjih 230 dinara koliko je iznosila minimalna cena rada, nakon uvećanja od 17, 83 odsto, računaće se 271 dinar po radnom času.
Kako se određuje minimalna zarada?
Ona se utvrđuje na osnovu minimalne cene rada, vremena provedenog na poslu i poreza i doprinosa koji se plaćaju iz zarade.
Foto: Dejan Krsmanovic / Alamy / Profimedia
Što se tiče minimalne cena rada, ona se utvrđuje na osnovu Zakona o radu, odnosno njime propisanih parametara kao što su stopa zaposlenosti, stopa rasta bruto domaćeg proizvoda, kretanje potrošačkih cena, kretanje produktivnosti i kretanje prosečne zarade u Republici, egzistencijalne i socijalne potrebe zaposlenog i njegove porodice izražene kroz vrednost minimalne potrošačke korpe.
U Srbiji se to utvrđuje odlukom Socijalno-ekonomskog saveta Republike Srbije, a iznos za narednu godinu se objavljuje 15. septembra.
(Izvor: Blic Biznis, Eurostat, VG)
Želite da vam “Blic Biznis” donosi najnovije i ekskluzivne informacije o ekonomiji i dešavanjima u svetu biznisa, da čitate o uspesima i padovima srpskih privrednika, ali i poslovima koji u Srbiji i svetu donose novu eru u biznisu. Postanite i vi deo kluba koji čini više od 100.000 ljudi. Prijavite se na newsletter i na mejlu očekujte najaktuelnije i najekskluzivnije informacije.