Ovo su 3 glavna razloga zašto će američki dolar zadržati dominaciju

Dominantna uloga američkog dolara kao svetske rezervne valute neće uskoro prestati, navodi se u novoj belešci “Carson grupe”.

dolar

Foto: shutterstock

dolar

Nedavni sporazumi između Kine i Rusije, u kombinaciji s rastućim tenzijama između te dve zemlje i SAD-a, izazvali su spekulacije da će američki dolar izgubiti svoju dominaciju u narednoj deceniji.

Blic preporučuje

“Zaoštravanje geopolitičkog nadmetanja između Vašingtona i Pekinga neizbežno će se osetiti u bipolarnom režimu globalne rezervne valute”, rekao je ekonomista Nurijel Rubini ranije ove godine.

Ali, prema globalnom makro strategu “Carson grupe” Sonu Varghese, uloga američkog dolara u globalnoj ekonomiji nije u opasnosti.

“Dominantna uloga američkog dolara neće uskoro prestati, pogotovo zato što ne postoji dobra alternativa”, napisao je Varghese.

“Insajder” donosi tri glavna razloga zašto će američki dolar i dalje ostati otporan uprkos stalnim prijetnjama globalnih valuta, prema “Carson grupi”:

1. “Svet ima poverenje u SAD, a time i u američki dolar”

„SAD imaju najdublja i najlikvidnija finansijska tržišta na svetu zahvaljujući sledećem: veličini američke ekonomije, snazi ​​američke ekonomije, otvorenoj trgovini i tokovima kapitala, s manje ograničenja nego mnoge druge zemlje, i snažnoj vladavini zakona i imovinskih prava, s istorijom njihovog sprovođenja”, rekao je Varghese.

Bela kuća
Bela kuća

“Zbog toga, uprkos tome što SAD čine samo oko 25 odsto svetske ekonomije, oko 60 odsto globalnih deviznih rezervi je denominirano u američkom dolaru”, rekao je Varghese.

Dok je američki dolar činio 71 odsto globalnih deviznih rezervi 2000. godine, njegov trenutni nivo od 60 odsto je tri puta veći od evra (21 odsto) i više od deset puta veći od jena (6 odsto ) i britanske funte (5 odsto).

2. “Američki dolar je dominantan u trgovini i međunarodnim finansijama”

“Dolar je najpopularniji svjetski medij razmene kada je u pitanju trgovina, čak i izvan Severne i Južne Amerike. Izvan Evrope, gde je evro prirodno dominantan, više od 70 odsto izvoza se fakturiše u američkim dolarima. Malo je verovatno da će se to promeniti u skorije vreme, posebno s toliko uključenih zemalja i kompanija”, rekao je Varghese.

“Mrežne efekte može biti izuzetno teško ukloniti. Neće biti lako uveriti ljude širom sveta da moraju premestiti svoja sredstva iz američkog dolara u drugu valutu, a kamoli da izvrše promenu bez ikakvog rizika”, smatra on

3. “SAD su sposobne da izdrže ogromne trgovinske deficite”

Amerikanci su kupili 3,3 biliona dolara robe iz stranih zemalja 2022.

„U idealnom svetu, stranci bi se okretali i koristili te dolare za kupovinu stvari proizvedenih u SAD-u, a trgovina bi bila uravnotežena”, rekao je Varghese.

FED

Foto: MICHAEL REYNOLDS / EPA;

FED

Ali to nije slučaj. Umesto toga, strane zemlje su kupile samo 2,1 bilion dolara robe iz Amerike 2022. To je veliki trgovinski deficit koji su SAD spremne da održe i ostavlja strancima da drže mnogo američkih dolara koje treba negde čuvati.

“Stranci se okreću i kupuju najsigurnije, najlikvidnije hartije od vrednosti na svetu: američke trezore. Neki od njih jednostavno drže dolare u gotovini. To su obaveze američke vlade koje su SAD više nego voljne da izdaju. Nijedna druga država, uključujući područje evrozone, izgleda da nije sposobna ili spremna da to učini u skorije vreme”, rekao je Varghese.

(Izvor: Investitor)

Želite da vam “Blic Biznis” donosi najnovije i ekskluzivne informacije o ekonomiji i dešavanjima u svetu biznisa, da čitate o uspesima i padovima srpskih privrednika, ali i poslovima koji u Srbiji i svetu donose novu eru u biznisu. Postanite i vi deo kluba koji čini desetine hiljada menadžera. Prijavite se na newsletter i na mejlu očekujte najaktuelnije i najekskluzivnije informacije.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com