Još uvek nije kraj bankarske krize u Americi. Najnovija žrtva je First Republic banka, koja je preuzeta od strane JP Morgana koji je pobedio na aukciji, piše u redovnoj kolumni za “Blic Biznis” Rade Rakočević, direktor i osnivač Senzal capital Beograd.
First Republic je iz Kalifornije, kao i Silicon Valley banka koja je bankrotirala pre dva meseca. Takođe, većinu klijenata su činili bogati pojednici sa preko 250.000 dolara depozita koji u slučaju bankrota nisu osigurani prema američkom zakonu.
Ovo je drugi najveći bankrot jedne banke u istoriji Amerike i ukazuje da stanovništvo i dalje nema poverenje u bankarski sistem.
Uprkos krizi u bankarstvu, FED je podigao kamate za 0.25 procenata i doveo ih na nivo od 5.25 odsto.
Takođe su napomenuli da je američki bankarski sistem „zdrav“ i „otporan“.
Predsednik FED-a Džerom Pauel je napomenuo da su spremni da još povećaju kamate ukoliko bude bilo potrebe, na šta su investitori negativno reagovali.
„Inflacija je i dalje daleko iznad našeg dugoročnog cilja od 2 odsto“, rekao je Pauel. „Inflacija se donekle ublažila od sredine prošle godine, ali inflatorni pritisci nastavljaju da rastu i proces vraćanja inflacije na 2% odstoće biti dug.“
Prvi znaci slabosti na tržištu rada sugerišu da put ka „mekom sletanju” za američku ekonomiju nije isključen.
„U ovome nema obećanja, ali mi se čini da je moguće da možemo da nastavimo sa usporavanjem na tržištu rada bez velikog povećanja nezaposlenosti koje je se desilo u mnogim prethodnim krizama“, rekao je Pauel.
„Mislim da je slučaj izbegavanja recesije po mom mišljenju verovatniji od slučaja recesije“, dodao je on.
Međutim investitori su najveću pažnju posvetili Pauelovom komentaru da komitet za određivanje kamatne stope „ima stav da inflacija neće pasti brzo“ što znači da neće spuštati kamate, bar ne brzo kao što se mnogi investitori nadaju.
Dan nakon FED-a Evropska Centralna Banka je povećala kamate za 0.25 odsto što je bilo u skladu sa očekivanjima.
„Inflacija je opala tokom poslednjih meseci, ali osnovni pritisci na cene i dalje su jaki“, saopštila je centralna banka u četvrtak.
Nastavljaju se rezultati kompanija, a najveća kompanija na svetu prema tržišnoj kapitalizaciji Apple AAPL je objavila rezultate koji su bili bolji od očekivanja.
Bolji rezultati su vođeni prodajom iPhone-a koja je bila viša od očekivanja.
Međutim, Apple-ova ukupna prodaja pala je drugi kvartal zaredom.
Apple je prijavio 24,16 milijardi dolara neto prihoda tokom tromesečja u poređenju sa 25,01 milijardi dolara u prethodnom periodu. Ukupni prihodi su pali za 3 odsto u odnosu na 97,28 milijardi dolara u prethodnom kvartalu.
Ostali proizvodi poput Mac-a, iPad-a i usluga su bili slabiji od očekivanja dok su ih prihodi od ostalih usluga nadmašili.
Rezultati u Kini nisu bili sjajni kao što se očekivalo, dok Indija prema rečima generalnog direktora Tim Kuka postaje sve bitnije tržište.
„Metrike The Switcher i kupac koji prvi put kupuje izgledaju veoma dobro za Indiju“, rekao je Kuk. Apple koristi termin „switcher“ za kupce iPhone-a koji ih prvi put koriste i koji su ranije imali Android uređaje.
Kuk je takođe rekao da Apple ne planira otpuštanja poput onih koje su druge velike tehnološke kompanije započele tokom prošle godine. „Smatram da je to krajnje sredstvo i, stoga, masovna otpuštanja nisu nešto o čemu u ovom trenutku govorimo“, rekao je on.
Autor kolumne je Rade Rakočević, direktor i osnivač Senzal capital Beograd, www.senzalcapital.com
Čitajte nas ponovo za nedelju dana…
Želite da vam “Blic Biznis” donosi najnovije i ekskluzivne informacije o ekonomiji i dešavanjima u svetu biznisa, da čitate o uspesima i padovima srpskih privrednika, ali i poslovima koji u Srbiji i svetu donose novu eru u biznisu. Postanite i vi deo kluba koji čini desetine hiljada menadžera. Prijavite se na newsletter i na mejlu očekujte najaktuelnije i najekskluzivnije informacije.