Виктор Лазић о сликама које не може да заборави два месеца после земљотреса у Турској

петак, 07.04.2023,  18:13 -> 19:48

Извор: РТС

Прошла су два месеца од земљотреса који је погодио Турску и Сирију. Тачан број жртава још није познат, а и процењује се да их је било више од 50 хиљада. Првог дана на лицу места у Турској био је Виктор Лазић који је и за РТС извештавао о ситуацији на терену. Сада је говорио о сценама које не може да заборави.

Виктар Лазић рекао је да су прогласили у Турској ванредно стање на три месеца у регионима који су најгоре погођени земљотресом и у току је рашчишћавање терена.

“Градови који су највише погођени земљотресом, морам да кажем да више не постоје. Екипе свакодневно раде и претпостављам да ће наставити док не заврше посао расчишћавања“, каже Лазић.

Према његовим речима, ситуација се разликује од места до места.

“У моменту када сам био тамо било је хиљаде постављених шатора. Дешавало ми се да залутам па да уђем у шатор у који већ пет, шест година живе сиријске избеглице. У једном моменту су и хотели искоришћени за смештај. Турска мора да се позабави изградњом станова“, каже Лазић.

Науман Зидан из Дамаска је лекар који је студирао својевремено у Србији рекао је за РТС да ни у Сирији није познат број жртава, али се процењује да је око 10.000.

“Велики број је повређених и оних који су остали без крова над главом. Направљени су привремени шатори, они су размештени и по школама. Данас је отворен програм станова у којима може да се живи“, каже Зидан.

Захвалио је свима који помажу Сирији, али истиче да и даље фале лекови и медицинска помоћ.

Лазић се надовезао да угроженима у земљотресу пре свега треба финансијски помоћи искључиво преко званичних канала.

“Апсолутно су им сада најпотребнији кровови над главом, али и храна, вода…“, подсетио је Лазић.

Каже да га је милосрђе доводило до суза након земљотреса.

“Једна породица која је била у шатору питала ме је да ако ми је потребна помоћ могу да преноћим код њих у шатору. Разговарам са човеком, спортским новинаром, коме је кућа порушена, који је изгубио комшије и замолим га да ми помогне да преведем да наручим храну и он плати уз речи да жели да се осећам добродошло у Турској“, испричао је Лазић.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com