Твитер против тешке конкуренције – туђе нећемо, своје не дамо

петак, 07.04.2023,  19:45 -> 20:04

Извор: РТС

Један од конкурената Твитера, сервис Сабстек (Substack), недавно је увео нову функцију која дозвољава корисницима да објављују “мале постове” о разним стварима какве су фотографије, линкови и коментари. Функција под називом “белешке” није се допала Твитеру. У борби за кориснике одавно су скинуте рукавице.

Сабстек је сервис за независне писце и креаторе садржаја и омогућава им да директно, преко њузлетера наплаћују садржај од читалаца кроз претплату. Покренут је 2017. године и на њему се могу наћи садржаји и потпуно анонимних писаца, али и Салмана Руждија. 

У борби око корисника прилично израњаваног Твитера, Сабстак је покренуо сервис под именом “белешке” који неодољиво подсећа на Твитер фид, али и на многе друге друштвене мреже. 

У објавама, стоје већ добро познате иконе за лајкове, одговоре и поновна дељења (које ће Сабстек звати “restack“). Најаву за нову функцију обајвили су баш на Твитеру.

А то се Твитеру, изгледа, није допало.

Писци који су покушавали да уграде твитове у своје приче на Сабстеку дочекало је прилично грубо изненађење, наводи Верџ.

Након што су покушавали да окаче линк, појавила се порука којом им је саопштено да је “Твитер неочекивано ограничио приступ уграђивању твитова у постове Субстека“, уз објашњење да компанија ради на поправци.

Твитер је, додаје портал, почео да ограничава промоцију и видљивост твитова са линковима који воде до постова Сабстека.

Дозвољени су твитови са линковима до Сабстека, али се за покушај ретвитовања или лајковања тих твитова добија порука о грешци. Грешка, ако је грешка је, међутим, у међувремену исправљена.

И сама компанија Сабстек се пожалила о томе, али опет на Твитеру.

Оснивачи Сабстека, осули су у саопштењу паљбу по Твитеру.

“Разочарани смо што је Твитер одлучио да ограничи могућност писаца да деле свој рад. Писци заслужују слободу да деле линкове ка Сабстеку или било где другде. Ова нагла промена је подсетник зашто писци заслужују модел који их поставља на главно место, који награђује рад новцем и који штити слободну штампу и слободу говора. Њихова зарада не би требало да буде повезана са платформама на којима нису власници сопственог односа са публиком и где се правила могу мењати према хиру”, навели су у заједничком саопштењу Крис Бест, Хамиш Мекензи и Џаирај Сети.

Илон Маск се поводом жалби корисника Сабстека, као што често зна да ради, није оглашавао.

Међутим, ситуација савршено подсећа на моменат када је средином децембра прошле године Твитер привремено блокирао линкове ка свим конкурентима, као што су Инстаграм, Фејсбук и Мастодон.

Пре укидања забране, Маск је навео да би “Твитер требало да буде једноставан за коришћење”, а не немилосрдна бесплатна реклама конкурената.

Нигде, очигледно, нема бесплатног ручка.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com