Зашто падају цене огрева

уторак, 14.11.2023,  14:41 -> 16:18

Извор: РТС

Аутор: Немања Јаковљевић и дописници РТС-а

Због топле јесени, права грејна сезона тек почиње. Већина грађана је већ спремила енергенте, а наше колеге проверавале су да ли је огрев појефтинио и које су тренутне цене.

За грејање, сваки Прокупчанин има своју рачуницу, јер та општина је једна од ретких која нема топлану. Највише грађана греје се на дрва.

“Десетак кубика сигурно се потроши. Мада ова година је за сада добра, прошла је исто била врло топла”, каже .Драган Раденковић, из Прокупља.

“Од 7.000 динара кошта један кубик, а плус сечење, 700, 800 динара, онда му то изађе баш доста скупо“, сматра Саша Алишановић из Прокупља.

На прокупачким стовариштима има свих енергената. Купцима дају могућност плаћана на рате, а пензионерима попусте.

“Цене пелета креће се 34.000 динара по тони. Цене угља крећу се у опсегу од 20 до 24.000 динара. Огревно дрво креће се у заввисности у каквој форми се узима 9.000 до 9.850 динара”, наводи Саша Кривокапић, власник стоваришта из Прокупља.

На стоваришту у Пожаревцу метар букових дрва стаје 8.000 динара.

“Цена дрва за ову годину је мања него прошле године. Мања и потражња, вероватноје људима и остало дрва од прошле године, блага је зима била”, каже Невен Шумоња, власник стоваришта у Пожаревцу.

У Краљеву цена дрва приближна прошлогодишњој. Креће се од 8.200 до 9.400 динара по метру. Удружење пензионера, које својим члановима омогућава да их измире на десет месечних рата, приватницима плаћа 9.200 динара.

“Од Србијашуме 7000 је било и 200 динара. Они мало дају, зато морамо код приватника и углавном од приватника набављамо и много пензионера који имају и испод 20.000 пензију. И он не може да обезбеди никако, само може на рате”, каже Ратомир Дробњак из Удружења пензионера Краљева.

У различитим деловима земље Србије различите и цене. Најефтинија дрва су на југу и истоку земље, најскупља у Београду и Војводини где за метар треба издвојити од девет и по до 10 и по хиљада динара. Упућени кажу – у последња 2 месеца цена је пала за 500 до 700 динара.

“Цене пелета су много више снижене у односу на огревно дрво. У поређењу са средином септембра ове године, цене су тренутно ниже између 1.000 и 1.600 динара по једној тони. Цене пелта ће наставити да падају. Што се тиче огревног дрвета ту је ситуација нешто мало другачија јер потражња за огревним дрветом је велика у фабрикама пре свега плоча”, каже професор Бранко Главоњић са Шумарског факултета у Београду.

Поред слабије потражње, на пад цене пелета утицали су и велике залихе у складиштима пелетара, као и повећан увоз.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com