Годишње око 150 деце у Србији оболи од дијабетеса

уторак, 14.11.2023,  14:58 -> 16:17

Извор: РТС

Аутор: Душан Милетић

Данас је Светски дан борбе против дијабетеса. Годишње око 150-оро деце у Србији оболи од ове болести. Због важности контролисања дијабетеса за сву децу која болују од дијабетеса тип 1 биће обезбеђењи сензори за континуирано праћење шечера у крви о трошку Републичког фонда за здравствено осигурање.

Хелена је једна од око 2000 деце у Србији која има шећерну болест. Захваљујући овом сензору, несметано може ићи у школу и бавити се спортом, њена игра може бити безбрижна, баш као и живот њених родитеља.

“За нас родитеље је то један велики успех зато што можемо мирније да спавамо пошто је то борба 24 сата током читаве године када немате сензор, а сензор нам омогућава да нам дете буде слободно, и да се ми вратимо неким својим активностима”, каже Горан Милошевић, родитељ оболелог детета и члан Удружења “Аларм”.

Број оболелих од шећерне болести, свакодневно се повећава. Међу њима је све више деце, већ од прве године узраста. За разлику од одраслих, примена инсулина код деце мора бити тренутна. Нивои шећера у крви мењају се из секунда у секунд, у зависности од физичке активности, здравственог стања, унесене хране, па и расположења.

“Према томе је потребно подизати оброке, активности, инсулинску терапију, што није могуће досадашњим начинима да се повремено само дете боцне у прст, сензори дају конинуирани увид практично у висину шећера у крви и то јако пуно помаж. за филтрирање терапије и одржавање њиховог здравственог стања”, наводи др Славица Даутовић, специјалиста педијатар – ендокринолог.

Удружења и лекари данас обилазе многе школе, и са децом и наставницима разговоарају о дијабетесу, као и значају правовремене реакције и подршке.

“Дијабетес је једна озбиљна шећерна болест која мораш себи стално да дајеш боце да ли у бутину или стомак, наравно за ту болест нема лека”, каже Игор Старчевић, ученик ОШ „Васа Стајић”, а

Игор Крагић, ученик ОШ „Васа Стајић” додаје: „Ја као хокејаш имам другарицу ту мог саиграча, она има нажалост дијабетес, тако да пре сваке утакмице мора да извади крв да погледа колики је шећер да се не би, лупам, онесвестила.”

За више од пола милијарде људи у свету и милион у Србији, који болују од ове болести, као знак подршке, деца су у ваздух пустила балоне тачно у подне са истом поруком коју морамо запамтити и разумети.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com