Jedna dilema vas deli od kuće iz snova? Keš ili namenski kredit?
Pronašli ste idealno mesto za kuću iz snova i već znate kako će tačno izgledati: vidite temelj, zidove, prozore. Plan je odavno tu, a želje i volje ne manjka.
Međutim, postoji jedna dilema — ona najvažnija sa čijim rešenjem sada morate da se pozabavite.
Znate da morate podići kredit kako biste došli do novca za izgradnju kuće, ali niste sigurni koja bi novčana pozajmica za vas bila bolja opcija.
Keš kredit, koji se isplaćuje direktno vama, tako da imate novac na gomili, što sa sobom nosi rizik od slabije kontrole troškova, ili pak, kredit za izgradnju, za koji treba više vremena i papirologije, ali se novac isplaćuje dobavljačima, pa distribucija novca ne bi bila vaša briga?
Izbor nije lak, ali je važno da, u skladu sa vašim potrebama, dođete do pametnijeg rešenja za izgradnju svog budućeg doma.
U ovom članku ćemo nastojati da vam olakšamo tu odluku i razrešimo dileme.
Razlike između keš kredita i kredita za izgradnju

Kako biste lakše sagledali šta podrazumeva jedna, a šta druga pozajmica koju uzimate od svoje banke, napravićemo kratak pregled karakteristika jednog i drugog kredita:
Keš kredit:
- Nenamenski, može se koristiti za bilo šta
- Brže odobravanje, manje dokumentacije
- Isplaćuje se korisniku
- Niži troškovi obrade
Kredit za izgradnju:
- Namenski, isključivo za građevinske radove
- Sporije odobravanje, zahteva planove i dozvole
- Isplaćuje se dobavljačima
- Viši troškovi obrade
Koliko vaš kredit zapravo košta?

Sada kada ste uvideli neke od ključnih razlika između ove dve vrste kredita, sigurno se pitate šta to ovakva pozajmica zaista znači u brojkama i koliko utiče, ne samo na novčanik, već i na način života vaše porodice.
Kamate i dugoročnost otplate kredita zaista mogu opteretiti kućni budžet i potencijalno uskratiti neke životne potrebe i mogućnosti.
To je zapravo cena koju plaćate banci za pozajmljeni novac.
Kamate su u ugovoru izražene u procentima, te obratite posebnu pažnju na tu brojku.
Kada govorimo o izgradnji kuće, razlika između keš kredita i namenskog kredita može značiti i razliku od nekoliko hiljada evra više ili manje.
Kako bismo taj rizik smanjili na minimum, pozabavićemo se kraćom analizom konkretnih kamatnih stopa.
Kamate se najčešće kreću na sledeći način:
- keš kredit u dinarima: 11–12% godišnje
- evro keš kredit: oko 7,5%
- Za kredit za izgradnju u dinarima: oko 10% ili niže
- Za evro kredit za izgradnju: 5–6%
U stvarnosti, to znači sledeće: Zamislite da vam treba 10 miliona dinara za izgradnju kuće, sa periodom otplate od 10 godina. U tabeli ćemo vam, za taj iznos i period otplate, dati podatke o kamatnim stopama i mesečnim ratama, za sve četiri opcije keš kredita ili namenskog kredita u različitim valutama, uzevši srednji kurs evra od 1. aprila 2025, po podacima Narodne banke Srbije:
Iako stvarni iznosi mogu varirati, kada uključimo faktore kreditne sposobnosti, visine pozajmice i uslove koje daje banka, ova tabela vam može poslužiti kao konkretan primer i omogućiti da izračunate svaki parametar u skladu sa svojim uslovima i situacijom.
Valutni rizik – šta je i zašto je važan?

Kada već prelomite da ćete uzeti kredit i koju vrstu kredita, treba da dobro promislite o tome u kojoj valuti da ostvarite pozajmicu. Zato morate imati na umu i valutni rizik.
Na primer, ako uzmete kredit u evrima, a primate platu u dinarima, svaki put kada evro poskupi, vaša rata postaje viša.
I dalje vraćate istu sumu u evrima, ali morate izdvojiti više novca u dinarima da biste ih kupili. Na taj način gubite, jer vaš prihod ostaje isti, a obaveze u evrima se povećavaju.
Kod dugoročnih kredita posebno valja voditi računa, jer se kurs evra tokom godina može značajno promeniti.
Zato banke često nude izbor: fiksni dinarski kredit (bez valutnog rizika) ili kredit u evrima (obično s nižom kamatom, ali uz valutni rizik).
Uvek računajte na mogućnost da evro ojača jer je poslednjih deset godina išao uzlazno u odnosu na dinar.
Zato budite oprezni sa nižom kamatom u evrima,jer se može desiti da na kraju platite više nego za dinarski kredit s višom kamatom.
Kada imamo ovo na umu, ukoliko vam je važnija sigurnost i saznanje da će vam rata uvek biti ista, bez neprijatnih iznenađenja u vidu povećanja, uvek birajte pozajmicu od banke u valuti u kojoj vam se isplaćuje zarada.
@kredit_expert 🔥Treba mi keš kredit, kako da znam gde mogu da dobijem najpovoljniju ponudu? 🤔 👉🏼na svikrediti.rs ili na 📲063/20-30-77 #keskredit #kredit #svikrediti ♬ original sound – Kredit Expert
Razmatranje svih parametara – ključno za ključ od novog doma
Razumemo da je opredeljenje za najpovoljniju vrstu kredita veoma kompleksna i važna odluka.
Zato smo se potrudili da vam u ovom članku skrenemo pažnju na sve što je bitno i damo primere. Ipak, odluka je samo na vama.
Važno je da imate u vidu sve parametre, sve rizike, kao i to šta su vam prioriteti. Da li je to brzina ili sigurnost? Da li želite sami da raspolažete?
Pripazite i na administrativne procese i imajte na umu da sporije odobravanje kredita može da vas spase nepredviđenih troškova i problema.
Istraživanja pokazuju da je namenski kredit za izgradnju često bolja opcija za zidanje kuće zbog nižih kamatnih stopa, ali na drugi tas te vage treba staviti i pomenuti valutni rizik, jer evro ne oprašta nepažnju.