Шта успорава извоз пшенице из Србије

понедељак, 06.11.2023,  14:45 -> 20:58

Извор: РТС

Аутор: Миле Новаковић

Пшеница је тренутно неатрактивна берзанска роба, па Европа постаје велико складиште ове житарице, а силоси су пуни и у Србији. У односу на претходне године, извоз је минималан, пољопривредници немају коме да продају жито и додатно гомилају губитке.

Пољопривредницима који су прошле године планирали да враћају рате кредита продајом пшенице сада им треба дупло већа количина робе под условом да имају коме да продају. Арсен Градинац, пољопривредник из Србобрана сматра да је због тога потребна државна помоћ којом би се субвенционисале камате.

“Знамо да се тржиште капитала драстично променило у последњих годину дана, да су камате енормно порасле. Истини за вољу постоје ту неки субвенционисани кредити, али имамо оне инвестиционе који су везани за Еурибор. Еурибор рапидно расте и то доводи у додатни проблем све пољопривредне произвођаче који су имали неке инвестиције”, наводи Арсен Градинац, пољопривредник из Србобрана.

На форуму о пшеници у селу Утрине код Аде који је организовало више пољопривредних удружења речено је да ће ове године у свету бити произведено шест милиона тона пшенице мање. Требало би због тога да расту цене, али тржиште зависи од трговинског сукоба Русије и Украјине.

“Русија спушта цене на ниво дампинг цена и на неки начин утркује се са Украјином, која опет има сасвим други мотив да се реши превеликих количина пшенице”, Жарко Галетин, агроекономски аналитичар.

Италија је повећала куповину нашег жита и брашна од новог рода на око 30.000 тона месечно. Пад извоза је за Румунију и ове године износи 65.000 тона, а прошле је био 15 пута већи.

“Према неким проценама, ми имамо око два милиона тона пшенице за извоз вишка. Значи ми би требали просечно месечно да извозимо бар 180.000 тона да би се свих вишкова решили што сигурно неће бити случај јер у месецима који предстоје традиционално пада извоз”, сматра Здравко Шајатовић из Пословног удружења млинара “Житоунија”.

Ако не крене извоз биће мањка и складишног простора. За пшеницу и кукуруз има места у силосима за око пет милиона тона рода.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com